Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ścigacz policyjny typu Pursuer

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Ścigacz policyjny Pursuer)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pursueur.jpg
Ścigacz policyjny typu Pursuer
Podstawowe dane
Producent: MandalMotors
Rodzaj: Statek patrolowy i transportowy
Specyfikacja techniczna
Długość: 30,1 m
Silniki: 2 silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 1000 km/h
Prędkość w kosmosie: 95 MGLT
Hipernapęd: Klasy 1
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1
Pasażerowie: 7
Ładowność: 35 t
Cena: 200 000 crŚcigacz policyjny typu Pursuer to produkowany za czasów Starej Republiki przez firmę MandalMotors statek. Jego trwała i prosta konstrukcja spowodowała, że był używany aż za czasów Nowej Republiki.

Historia

Ścigacz typu Pursuer służył pierwotnie jako jednostka policyjna. Podczas wojen klonów jednak, wykorzystywały go sprzymierzone z Separatystami oddziały Mandaloriańskich Protektorów, także do wypadów przeciwko siłom lojalistów. W czasie tego konfliktu wykorzystywany był on także przez Straż Śmierci, co najmniej jeden członek tej organizacji, Hudu Shiv, posiadał statek tego typu. Po zakończeniu działań wojennych oraz pojawieniu się imperialnych doradców w radzie nadzorczej MandalMotors, jednostka ta zaczęła być ogólnodostępna na rynku i zyskała dość dużą popularność wśród sił porządkowych i policyjnych w większej części galaktyki.

Charakterystyka

Schematy konstrukcyjne Pursuera.

Niekwestionowane atuty Pursuera to duża prędkość oraz fakt uzbrojenia w działka jonowe. Bardzo przydawało się to przy ściganiu przemytników i unieruchamianiu ich, aby później większe patrolowce mogły dokonać abordażu. Także kadłub i osłony tej jednostki nie należały do najsłabszych, co czyniło Pursuera jednym z najlepszych transportowców myśliwcopodobnych i sprawiło, że statkiem tym interesowali się między innymi łowcy nagród. Boba Fett na swojego Slave'a II wybrał właśnie jednostkę tego typu.

Znane jednostki

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!