Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Śmig Zephyr-G

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zephyr.jpg
Zephyr-G
Podstawowe dane
Producent: Mobquet Swoops & Speeders[1]
Rodzaj: Śmig[1]
Specyfikacja techniczna
Długość: 3,68 m[1]
Wysokość: 0,72 m[1]
Szerokość: 0,66 m[1]
Przyspieszenie maksymalne: 2 G
Prędkość w atmosferze: 350 km/h[1]
Uzbrojenie: Brak[1]
Różne
Załoga: 1 osoba[1]
Pasażerowie: 1 osoba[1]
Ładowność: 200 kg[1]
Rola:
  • Pojazd sportowy
  • Środek transportu osobistegoZephyr-G to śmig produkcji Mobquet Swoops & Speeders, zaprojektowany jako pojazd wyścigowy. Jednym z właścicieli maszyny tego typu był Owen Lars, który wykorzystywał ją do transportu.

Charakterystyka

Zephyr-G cechował się niewielkim zużyciem paliwa, którego bak starczał na około trzy tysiące kilometrów podróży.[1] Pojazd był również ceniony za solidną, ale też prostą i łatwą w naprawie konstrukcję. Montowane z tyłu dwa pudła bagażnika mogły łącznie pomieścić ładunek o wadze do stu kilogramów. Całkowita nośność maszyny była dwa razy większa[1], uwzględniała ona jednak masę kierowcy i ewentualnego pasażera, który mógł dołączyć do pilota kosztem komfortu. Wadą Zephyra-G był brak kompensatora inercji, co oznaczało konieczność ograniczenia przyspieszenia - kierowca mógł zwykle utrzymać się na śmigu, jeśli jego wartość nie przekraczała dwóch G.[1] Ponadto pojazd był też dość powolny jak na maszynę tego rodzaju.

Historia

Produkcja pojazdu rozpoczęła się przed 70 BBY.[2] W tych czasach Zephyr-G był popularny wśród mieszkańców bogatych światów. Mniej więcej pół wieku później z własnego egzemplarza tego śmiga korzystał Owen Lars. Choć od wypuszczenia pojazdu na rynek minęło już wtedy kilkadziesiąt lat, na oddalonej Tatooine był on wciąż uważany za nowoczesny. Owen wykorzystywał go do swoich codziennych prac na farmie wilgoci. Anakin Skywalker pożyczył tę maszynę, gdy wyruszył na poszukiwania swojej matki, porwanej przez Jeźdźców Tusken.

Przypisy

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 Atak klonów: Niesamowite przekroje
  2. Wg książki Atak klonów: Niesamowite przekroje maszyna została wyprodukowana na co najmniej 20 lat przed narodzinami Owena Larsa.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!