Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Śmigacz V-19 Gian

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Śmigacz Gian)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy śmigacza. Zobacz też: myśliwiec wielozadaniowy o tym samym numerze.
Gianspeeder.jpg
Śmigacz V-19 Gian
Podstawowe dane
Producent: SoroSuub Corporation
Rodzaj: Śmigacz
Specyfikacja techniczna
Długość: 5,7 m
Prędkość w atmosferze: 240 km/h
Uzbrojenie:
Różne
Załoga:
Pasażerowie: 2
Ładowność: 50 kg
Cena:
  • 20 000 cr (nowy)
  • 10 000 cr (używany)
Przynależność: Królewskie Siły Bezpieczeństwa NabooŚmigacz V-19 Gian to pojazd repulsorowy używany między innymi przez Królewskie Siły Bezpieczeństwa Naboo.

Charakterystyka

Śmigacze tego typu były jednymi z cięższych produktów SoroSuub Corporation. Na Naboo wykorzystywano je głównie do patrolowania terenu lub transportu żołnierzy. Był też nieocenioną pomocą w poważniejszych sytuacjach, takich jak kontrola tłumu oraz niewielkie działania militarne. Z tego powodu wyposażono go w średniej jakości pancerz osłaniający kadłub i wzmocnione osłony zabezpieczające przed trafieniami pod niewielkim kątem. Uzbrojenie śmigacza stanowiło podwójne samopowtarzalne działko blasterowe umieszczone z przodu oraz dwa mniejsze działka znajdujące się po bokach pojazdu. Lokalizacja blasterów umożliwiała jedynie ostrzał frontalny, ale była nie najgorszym rozwiązaniem w wytwarzaniu ognia zaporowego. Strzały posiadały wystarczająco dużo energii aby przebić pancerze takich maszyn jak czołgi AAT. Ponadto uzbrojenia V-19 mogło być łatwo modyfikowane i często spotykało się Giany wyposażone w zupełnie inną broń.

Gian był maszyną o przeciętnej szybkości. Zminimalizowanie rozmiarów dopalaczy wpłynęło na jego maksymalną prędkość, wynoszącą 240 km/h - w porównaniu z innymi śmigaczami były to dość marne osiągi. Jednak turbiny zostały zlokalizowane z tyłu pojazdu, w taki sposób, aby wrogowi było trudniej je trafić. Małe rozmiary silnika oraz zwarta sylwetka jeszcze bardziej potęgowały tę cechę.

Do obsługi pojazdu niezbędne były dwie osoby - pilot oraz strzelec. Oprócz nich Gian był w stanie pomieścić jeszcze dwóch pasażerów lub 50 kilogramów towaru. Załoga miała do swojej dyspozycji zmodyfikowany holograficzny system skanowania przydatny w operacjach taktycznych.

W czasie inwazji na Naboo, w stolicy planety Theed stacjonowało 36 Gianów. Główną rolą śmigaczy w tym konflikcie było przerzucanie członków ruchu oporu w miejsca potajemnych zebrań oraz ubezpieczanie piechoty. Wykorzystywano je również w walce bezpośredniej z czołgami AAT wysłanymi przez Federację Handlową, w której jednak wiele śmigaczy tego typu zostało zniszczonych. Resztę Gianów wykorzystano podczas dywersji zorganizowanej przez królową Padmé Amidalę w celu odbicia pałacu w Theed.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!