Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Żniwiarka CD-2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Żniwiarka CD-2 była droidem rolniczym produkowaną przez Władze Sektora Wspólnego.

Historia

CD-2 zostały wyprodukowane na zlecenie Władz Sektora Wspólnego i stały się jednymi z najlepszych maszyn. Potężna machina dorównywała rozmiarem maszynie kroczącej AT-AT. Początkowo pracowały na planetach rolniczych Sektora takich jak Orron III. Następnie trafiały do Imperium, jak i Nowej Republiki.

Charakterystyka

Największą zaletą CD-2 była jej wszechstronność. Maszyna mogła przygotowywać ziemię przed siewem, następnie siała lub sadziła konkretne rośliny. Po uzyskaniu odpowiedniego oprogramowania uczyła się uprawy nowych roślin i posługiwania się nowymi narzędziami. Na farmach uprawiano setki roślin i wszystkimi mogła zajmować się ta żniwiarka.

Maszyna poruszała się na ogromnych kołach z żebrowanymi oponami. Fotoreceptory przeznaczono do obserwacji ziaren przed pojazdem, przez co nie widziała nietypowych przeszkód takich jak człowiek, który przez przypadek podszedł pod wirujące ostrza kos. Można zdalnie wyłączyć CD-2, choć zdarzyło się kilka tragicznych przypadków zakończonych śmiercią nieuważnej obsługi.

Żniwiarkę zaopatrzono w trzy wielkie ramiona skutecznie bronujące ziemię, zapewniając ziarnom maksymalne napowietrzenie, nawodnienie i umożliwiające rozwój korzeni. Wymienne końcówki ramion umożliwiały CD-2 oranie, nawożenie, spryskiwanie różnymi substancjami lub dozowanie granulek pestycydów. Jedną z największych części maszyn były wielkie dwudziestometrowe noże tnące wykonane z durastali.

Po ścięciu zboże wędrowało wałem nagarniającym do młockarni. Czyszczono je, separowano i ładowano do pojemnika wewnątrz maszyny. Z pojemników trafiała do silosów, zaś plewy i sieczka wypadały przez trzy otwory na ziemię.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!