Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


10 Armia Sektorowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obszar działania armii sektorowych 7-12, wchodzących w skład armii Sektorów Kampanii Północnych. Obszar na mapie znajdujący się w w centralnej części i oznaczony jasnoniebieskim kolorem, był kontrolowany przez 10 Armię Sektorową.

10 Armia Sektorowa, znana również jako Dowództwo Crimson Dagger, była armią sektorową wchodzącą w skład Wielkiej Armii Republiki. Była jedną z sześciu armii Sektorów Kampanii Północnych, obejmujących zasięgiem północne obszary galaktyki. Kwatera główna jednostki znajdowała się na planecie Taris, zaś jej dowódcą w późniejszym okresie był moff Tanniel. Była również dowodzona przez admirała Terrinalda Screeda oraz generała Hursta Romodiego.

Historia

10 Armia Sektorowa została stworzona około roku 22 BBY i była odpowiedzialna głównie za ochronę sektora Quelii, znajdującego się w północnej części Odległych Rubieży. Tym samym musiała strzec Drogi Hydiańskiej, przebiegającej przez ten sektor. Dodatkowo "dziesiątka" razem z 9 Armią Sektorową miała za zadanie ochraniać przed najazdami Separatystów Neutralne Systemy, kierowane przez mandaloriańską księżną Satine Kryze.

Po przemianowaniu Republiki w Imperium Galaktyczne w 19 BBY, dowódcą 10 Armii został moff Tanniel. W tym samym roku brała ona udział w kampanii mającej na celu wyparcie pozostałości Konfederacji z sektora Ciutric i pobliskich regionów. Uczestniczyła wtedy w co najmniej 5 bitwach: w bitwie o Vinsoth, bitwie o Bimmiel, bitwie o Botajef, bitwie o Vardoss oraz w Oblężeniu Binquaros. "Dziesiątka" była wówczas pod dowództwem dwóch imperialnych oficerów, admirała Terrinalda Screeda i generała Hursta Romodiego, którzy po zwycięskiej kampanii zostali okrzyknięci jednymi z pierwszych bohaterów Imperium Galaktycznego.

Źródła


Sektory "Odwodowe" 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6
Sektory Kampanii Północnych 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12
Sektory Kampanii Południowych 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!