Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


127 Skrzydło Kanonierek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Oficer2.png
Nic o tym nie wiem. Muszę to potwierdzić...

UWAGA! Ten artykuł może zawierać informacje niezgodne ze źródłami lub stanem faktycznym.


Jeżeli dysponujesz odpowiednią wiedzą, prosimy, sprawdź go i popraw.
Zaznacz w dyskusji powód wstawienia tego szablonu.

Bitwa o Kadavo.jpg
127 Skrzydło Kanonierek
Data założenia 22 BBY
Dowódca/Dowódcy
Wybitni członkowie
Pomniejsze formacje Oddział Wilków
Wyposażenie
Przynależność



127 Skrzydło Kanonierek (ang. 127th Gunship Wing) było oddziałem Wielkiej Armii Republiki. Składał się on z kanonierek LAAT/i, LAAT/c oraz wykorzystywanych podczas walk w przestrzeni kosmicznej myśliwców V-19 Torrent[1][2], a później ARC-170, pilotowanych przez żołnierzy-klony. Dowódcą jednostki był kapitan CT-55/11-9009 "Jai'galaar".

Historia

Wojny klonów

Warthog, pilot 127 Skrzydła Kanonierek i dowódca Oddziału Wilków, podczas bitwy o Felucię.

Debiutem 127 Skrzydła była bitwa o Geonosis, podczas której jego piloci skutecznie rozprawili się z maszynami naziemnymi Separatystów oraz mieli spory wkład w zniszczeniu kilku okrętów Federacji Handlowej. Następnie jednostka brała udział w wielu bitwach wojen klonów. Piloci tej formacji ewakuowali żołnierzy Republiki podczas bitwy o Felucię, a później przewozili zaopatrzenie na Aleen, dotknięty trzęsieniami ziemi. Niewielka część formacji, w tym Oddział Wilków, wzięła udział w bitwie o Kadavo, przyczyniając się do zniszczenia tamtejszego obozu pracy. W 19 BBY, 127 Skrzydło walczyło podczas drugiej bitwy o Cato Neimoidię.

Rozkaz 66

Podczas walki na Cato Neimoidii, klony otrzymały Rozkaz 66, mówiący o zabijaniu Jedi. Kapitan Jai'galaar wraz z drugim pilotem swojego myśliwca, CT-57/11-9048 zestrzelili prowadzącego ich szyk mistrza Jedi, Plo Koona. Dalsze losy oddziału są nieznane.

Członkowie 127 Skrzydła Kanonierek

Ciekawostki

  • Podczas bitwy o Kadavo piloci 127 Skrzydła latali na myśliwcach Z-95. Jest to jedyne starcie, podczas którego użyli oni jednostek tego typu.

Przypisy

Źródła






Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!