Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


88 Eskadra

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
88th Flight.png
88 Eskadra
Dowódca/Dowódcy Generał Grievous
Kwatera główna
Wyposażenie Myśliwce typu Vulture
Przynależność Konfederacja Niezależnych Systemów88 Eskadra była eskadrą floty Konfederacji Niezależnych Systemów, podlegającą generałowi Grievousowi. Przez pewien czas stacjonowała na stacji Skytop. W późniejszym okresie wojen klonów eskadra wzięła udział w bitwie o Patitite Pattunę.

Historia

Służba na stacji Skytop

Zobacz główny artykuł: Misja na stacji Skytop.
W pewnym momencie wojen klonów część 88 Eskadry stacjonowała na stacji Skytop. Należące do niej myśliwce miały za zadanie ochronę placówki nasłuchowej. Kiedy do bazy wdarł się oddział klonów z Legionu 501, sępy znajdowały się w hangarze.
Myśliwce 88 Eskadry, aktywowane przez R3-S6.
Gdy do doku przybył Twilight, towarzyszący Republikanom R3-S6 zamknął wrota hangaru i aktywował klucz myśliwców. Te, osłaniane przez super droidy bojowe, podjęły walkę z napastnikami. Po krótkiej walce Anakin Skywalker, obawiający się, iż misja może się nie powieść, rozkazał kapitanowi Rexowi zdetonować ładunki wybuchowe, zamontowane przy generatorach stacji. Po chwili z szybu wentylacyjnego wyskoczyła Ahsoka Tano, która następnie zniszczyła jeden z myśliwców. Następnie kapitan Rex spostrzegł zbiorniki z paliwem. Skywalker użył Mocy do przeniesienia kontenerów w pobliże droidów. W tym momencie kapitan strzelił do zbiorników, detonując je. Eksplozja zniszczyła pozostałe roboty. Po krótkim czasie Republikanie opuścili stację, która następnie rozbiła się o powierzchnię Ruusan 2.

Bitwa o Patitite Pattunę

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Patitite Pattunę.
Myśliwiec, goniący R2-D2 i C-3PO.

W późniejszym okresie wojny 88 Eskadra weszła w skład sił, które zaatakowały niszczyciel mistrzyni Adi Gallii w pobliżu Patitite Pattuny. Droidy-sępy z eskadry podjęły walkę z myśliwcami i bombowcami Republiki. W pewnym momencie z hangaru Venatora wyleciał Y-wing z R2-D2 i C-3PO na pokładzie. Podjęli oni ucieczkę w kierunku planety. Jeden z myśliwców ruszył za nimi. W atmosferze Patitite Pattuny zdołał uszkodzić Y-winga, ale sam został zestrzelony. Tymczasem droidy wzięły część Republikanów do niewoli, a Venator zniszczyły. Część 88 Eskadry przetrwała bitwę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!