Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Adon Fox

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Adon Fox
Data i miejsce śmierci: 4 ABY
Kolor oczu: Czarne
Przynależność:
Adon Fox był pilotem w stopniu komandora służącym we flocie Sojuszu dla Przywrócenia Republiki w ostatnich latach istnienia Imperium Galaktycznego. Brał udział zarówno w bitwie o Hoth jak i bitwie o Endor, w czasie której pełnił rolę dowódcy Eskadry Ostrzy.

Biografia

Wczesne służba i bitwa o Hoth

Adon Fox dołączył do sił Rebelii jakiś czas przed mającą miejsce w roku 3 ABY bitwą o Hoth, w czasie której stacjonował w Bazie Echo. Pomimo przelatania niecałych 100 godzin, jego zadaniem było osłanianie odlatującego transportowca w czasie ewakuacji bazy. Siedział wtedy za sterami myśliwca X-wing. Udało mu się wykonać zadanie, jednak jednak jego żona, która znajdowała się na pokładzie jednego z zestrzelonych przez siły Imperium transportowca zginęła. Po tych wydarzeniach pozostał w służbie Sojusze, lecz odcisnęły one na nim swoje piętno. Jakiś czas później został dowódcą Eskadry Ostrzy i uzyskał renomę jednego z lepszych dowódców pilotów w całej flocie.

Bitwa o Endor

Jeden dzień przed atakiem Rebeliantów na Drugą Gwiazdę Śmierci, stacjonującą w okolicach lesistego księżyca Endor, Fox był świadkiem sprzeczki pomiędzy członkami Eskadry, kadetem Giną Moonsong, a porucznikiem Braylenem Strammem, która była spowodowana zachowaniem kobiety w czasie symulacji treningowej. Jego przyczyną były błędne obliczenia komandora i Fox przyznał się do tego, jednak zganił kobietę za brak współdziałania z resztą eskadry. Następnie poinformował resztę pilotów o planowanym na następny dzień ataku oraz tym, że oni mają zabezpieczać tyłu i linie komunikacyjne.

Gdy Flota wyszła z nadprzestrzeni, Fox obserwował jak atakujący wpadają w pułapkę imperatora Palpatine'a. Szybko również otrzyma nowe rozkazy anulujące ich aktualną misję. Świadomy faktu, iż drużynie naziemnej na powierzchni Endora może udać się wyłączyć tarczę planetarną, nakazał sowim ludziom przejść do ataku, aby kupić flocie jak najwięcej czasu. W pewnej chwili rozpoznał gwiezdny niszczyciel typu Imperial-I Devastator, który był odpowiedzialny za śmierć jego żony i nakazał swoim ludziom ustawić się w szyk i zaatakować. Jednak nim zbliżyli się do okrętu na spotkanie wyleciało im 2 tuziny myśliwców TIE Interceptor dowodzonych przez komandora Gradda.

Symbol Eskadry Ostrzy dowodzonej przez Foxa.

Rozpętała się bitwa między dwoma eskadrami. W pewnym momencie przywódca sił Imperium namierzył za pomocą skanerów A-winga, którym latał Fox i zidentyfikował go jako dowódcę i skupił swoją uwagę na nim. W tej samej chwili komandor Rebeliantów nakazał przełamanie szyku, gdy Eskadra Ostrzy zbliżyła się do Devastatora, zaś chwilę później była świadkiem jak turbolaser Gwiazdy Śmierci rozrywa na kawałki jeden z atakujących ją krążowników. Fox nie miał jednak czasu się tym przejmować, gdyż ścigały go trzy Interceptory, a dwa kolejne się zbliżały. Komandor zwiększył swoja prędkość, aby uniemożliwić przeciwnikom oddanie celnego strzału, zaś jego skrzydłowy, Ostrze Jeden, odpowiedział ogniem niszcząc dwa ze ścigających go myśliwców, sam jednak przypłacił to życiem. Jednak z pięciu podążających za Foxem maszyn pozostała tylko jedna, pilotowana przez komandora Gradda. Rebeliant zaczął wykonywać serię manewrów wymijających, dzięki którym zgubiłby pościg, lecz imperialny pilot wciąż się zbliżał, aż w końcu oddał serie strzałów z działa laserowego, która przeciążyła tarcze ochronne A-winga oraz uszkodziła samą maszynę. Fox jednak nie stracił panowania nad nią i kontynuował serię manewrów, aż w końcu wykonał beczkę pod wrogą maszyną, która wystrzeliła po raz kolejny celując w jego napęd. Myśliwiec jednak wytrzymał ostrzał, a dzięki manewrowi Fox znalazł się dokładnie za Interceptorem Gradda, który nie wytrzymał ostrzału z dział A-winga. W czasie walki rebeliant został jednak ranny, a jego maszyna poważnie uszkodzona, nakazał on jednak pozostałym kontynuowanie misji. Gdy po zniszczeniu Devastatora Stramm wzywał ocalałych, dowódca eskadry zgłosił się, jednak poinformował, iż kapsuła ratunkowa w jego maszynie nie działa. Odmówił również próbie przechwycenia go przez Moonsong. Niewiele potem wysiadły ostatnie działające systemu myśliwca powodując śmierć pilota.

Charakterystyka

A-wing, myśliwiec jakim latał komandor Fox.

Adon Fox był mężczyzną o czarnych oczach i okrągłej twarzy, który nie posiadał wyglądu wojownika. Nadrabiał to jednak swoim refleksem oraz lotnym umysłem oraz spostrzegawczością. Powodzenie misji było dla niego sprawą priorytetową, nie chciał również niepotrzebnie ryzykować życia swoich podwładnych, nawet za cenę własnego. Znany był ze swoich umiejętności pilotażu, potrafił sterować miedzy innymi X-wingami oraz A-wingami. Zdawał sobie sprawę z uczuć jakie czuli do siebie Moonsong i Stramm, mimo iż starali się oni je ukrywać, jednak uważał iż jest to ich prywatna sprawa i nie powinien się mieszać. Swoim wyglądem i zachowaniem przypominał Ginie jej dawnego mentora, Barthowa Quince'a.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!