Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Akcja ratunkowa na Riflorze

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Republic 62 cover art.jpg
Akcja ratunkowa na Riflorze
Konflikt: Wojny klonów
Data: 21 BBY
Miejsce: Riflor
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:
Akcja ratunkowa na Riflorze miała miejsce w 21 BBY. Zakończyła się sukcesem Jedi, reprezentujących Wielkiej Armii Republiki.

Historia

Ucieczka z Rattataku

Jestem komandosem A-17 wysuniętego zwiadu Armii Republiki, pod dowództwem generała Obi-Wana Kenobiego. To wszystko, co mogę ujawnić.
— Alpha podczas przesłuchania.[1]
A-17 i Obi-Wan Kenobi podczas ucieczki z Rattataku.

W piętnastym miesiącu wojen klonów doszło do wielkiej batalii na Jabiim. Siłami Republiki Galaktycznej dowodził Obi-Wan Kenobi, wspomagany przez innych Jedi oraz kapitana ARC, Alphę-17. Po kilkunastu dniach walki Kenobi i A-17 zaginęli podczas wybuchu maszyny kroczącej i zostali uznani za martwych. W rzeczywistości jednak trafili do niewoli i zostali przetransportowani na Rattatak.

W więzieniu obaj byli poddawani torturom przez około trzy tygodnie. Po tym czasie zdążyli uciec, wywołując bunt więźniów i kradnąc myśliwiec Ventress. Jednostka ta została jednak szybko wykryta. W pościg za statkiem wyruszyły droidy-sępy. Po krótkiej walce zdołały zneutralizować osłony, hipernapęd oraz system łączności myśliwca Ginivex. Uszkodzenia te zmusiły Kenobiego i Alphę do awaryjnego lądowania na planecie Riflor.

W tym samym czasie walczący w sąsiednim układzie Anakin Skywalker wyczuł obecność swojego mistrza w Mocy i wyruszył wraz z Ki-Adi-Mundi'im na ratunek.

Akcja ratunkowa

Już lecę, mistrzu! Pozostań przy życiu!
— Anakin Skywalker do Obi-Wana Kenobiego we własnych myślach.[2]
Obi-Wan Kenobi podczas walki na Riflorze.

Po wylądowaniu na Riflorze Kenobi i Alpha wdali się w walkę z oddziałem rattatakańskich żołnierzy. Po chwili Alpha zauważył kolejne zbliżające się istoty. Kenobi zabronił mu strzelać, gdyż byli to cywile. Po chwili Jedi i klon pokonali ostatnich Rattatakan. Na ich drodze stanęli jednak łowcy nagród. Dowodzący nimi Rigo zaoferował Alphie przeżycie w zamian za odejście z miejsca potyczki. Klon rzucił blaster i ruszył w kierunku przeciwników, jednak zamiast się poddać wykonał przewrót w przód i chwycił dwa nowe karabiny, po czym, wykorzystując element zaskoczenia. Ponownie otworzył ogień. W tym samym czasie na planetę dotarli Skywalker i Mundi. Tymczasem Kenobi i Alpha uciekali przed łowcami, ostatecznie wprowadzając ich w pułapkę. Po chwili do walki włączyli się Skywalker i Ki-Adi-Mundi. Po niedługiej potyczce wszyscy bandyci zostali pokonani. Cała czwórka opuściła Riflor.

Skutki

Dostałem przydział na Kamino. Dojrzewa nowa partia klonów komandorów i chcą, żebym ich szkolił.
— Alpha podczas przesłuchania.[1]
A-17 na Kamino.

Obi-Wan Kenobi i Alpha-17 wrócili do służby w WAR. Mistrz Jedi ponownie objął dowództwo nad 3 Armią Klonów, a A-17 wyruszył na Kamino, gdzie rozpoczął specjalne szkolenie klonów-komandorów.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!