Aleema Keto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Aleema Keto
Data i miejsce śmierci: 3996 BBY
Miejsce pochodzenia: Koros Major
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarny
Kolor oczu: Brązowy
Przynależność: Krathowie




Aleema Keto pochodziła z rodu rządzącego układem Cesarzowej Tety, była kuzynką Satala Keto. Wraz z nim założyła sekretne stowarzyszenie nazwane Krath, od nazwy demona z bajek ich młodości. Dzięki swoim zdobyczom ukradzionym z Muzeum Galaktycznego na Coruscant i artefaktom podarowanym im przez Freedona Nadda na Onderonie, Keto opanowali magię Sithów na tyle, by dokonać przewrotu. Jako przywódcy systemu rozpoczęli konflikt zwany Powstaniem Krathów, co doprowadziło do otwartej wojny z Zakonem Jedi. W wyniku akcji przedsięwziętych przeciwko Jedi, na drodze Aleemy stanął Ulic Qel-Droma. Sojusz z nim, a później z Exarem Kunem i Mandalorianami, doprowadził wojska Krathów do samego serca Republiki, Coruscant. Aleema zdradziła jednak swojego kochanka, zostawiając go na pastwę losu. Nie wiedząc, że jej działanie nie było tajemnicą dla Sithów, udała się na ich prośbę do systemu Kemplex Nine, gdzie uaktywniła maszynerię na pokładzie starożytnego statku Nagi Sadowa, co doprowadziło do zniszczenia systemu i jej śmierci.

Biografia

Młodość i założenie Krathów

Aleema i Satal byli dziedzicami tronu systemu Cesarzowej Tety. Matką Aleemy była Lady Magda, ojcem Lord Keto. Zepsute do dna dzieci arystokratów założyły tajemne stowarzyszenie, które nazwali Krath, od imienia demona z bajek ich dzieciństwa. Oboje mieli zapewnioną świetną edukację, a ich nauczyciele opowiedzieli im sporo o Imperium Sithów i wielkiej wojnie nadprzestrzennej. Zaintrygowane kuzynostwo postanowiło dowiedzieć się więcej na własną rękę.

Podróż w poszukiwaniu artefaktów Sithów

Oboje wybrali się w podróż, w której pierwszym przystankiem było Coruscant. W Muzeum Galaktycznym wystawiano właśnie przedmioty związane z historią Sithów, jednak ekspozycja nie została właściwie zabezpieczona i Keto bez specjalnych problemów zdołali wynieść z niej księgę zaklęć. Niestety, napisano ją w starożytnym języku, którego nie byli w stanie przetłumaczyć. Kiedy przypadkowo usłyszeli o mrocznych siłach, z którymi walczyli Jedi na Onderonie, postanowili udać się właśnie tam.

Kiedy pojawili się nad planetą, na jej powierzchni trwała właśnie bitwa pomiędzy siłami Republiki i Naddystami, kultem czczącym pamięć dawnego Mrocznego Lorda Sithów rządzącego tym miejscem, Freedona Nadda. Statek Aleemy i Satala został zestrzelony nad stolicą, oboje zdołali jednak uciec z płonącej maszyny i ruszyli na poszukiwania kogoś, kto mógłby im pomóc. Sprzyjało im szczęście, ponieważ już wkrótce zostali doprowadzeni przed oblicze króla Ommina.

Zainteresowany posiadanym przez nich tekstem Ommin pomógł Aleemie poczuć potęgę ciemnej strony, pokazał im również kolekcję posiadanych przez siebie amuletów, z których jeden mógł pomóc młodym Krathom odcyfrować uzyskaną księgę. Zaoferował oddać go młodym, pod jednym wszakże warunkiem – miał otrzymać kopię zaklęć. Keto zgodzili się, jednak podczas gdy przepisywano tekst, Ommin padł ofiarą ataku Jedi, pragnących odbić mistrza Arcę uwięzionego przez króla.

Unieszkodliwienie Ommina przez Jedi oznaczało przejęcie przez nich kontroli nad Onderonem. Duch starożytnego Freedona Nadda, od wielu lat sterujący poczynaniami króla, uświadomił sobie, że musi poszukać zwolenników gdzie indziej. Szybko dostrzegł swoją szansę w osobach Aleemy i Satala. Kuzynostwo uciekło z Onderonu wraz z artefaktami i tekstami podarowanymi im przez Sitha. Teraz mieli w rękach klucz do zdobycia władzy.

Przewrót w systemie Cesarzowej Tety

Obdarzona talentem do tworzenia iluzji Aleema pomogła Satalowi w obaleniu prawowitych władców systemu. Los ich przeciwników był nie do pozazdroszczenia - Lord Keto został zamrożony w karbonicie, a Korus, stary nauczyciel obojga Krathów, zdegradowany do roli służącego, a potem zabity pod byle pretekstem. Siedzibą obojga stała się Żelazna Cytadela w mieście Cinnagar. Ich plany zjednoczenia systemu pod jedną żelazną pięścią Krathów spotkały się jednak niemal natychmiast ze zdecydowanym oporem.

Zbuntowani przeciwko swym nowym władcom mieszkańcy systemu wezwali na pomoc Republikę, a ta przysłała pomoc pod przywództwem Jedi. Nie było to jednak problemem dla Satala i Aleemy, jako że przygotowali dla sił inwazyjnych nieprzyjemną niespodziankę. Aleema, wykorzystując magię Sithów, stworzyła iluzję znacznie większych sił niż te, którymi Krathowie dysponowali, natomiast Satal wyzwolił w swoich żołnierzach oddanie i chęć pokonania przeciwnika w takim stopniu, że przeprowadzali oni samobójcze ataki. Iluzje sprawiły, że dowódcy okrętów republikańskich spanikowali i zapewne dokonaliby odwrotu, gdyby nie Nomi Sunrider, której udało się rozwiać wywołane przez Aleemę obrazy. Siły Republiki nie mogły jednak wygrać tej bitwy, a jeden z Jedi, Ulic Qel-Droma, został ciężko ranny. Zwycięstwo należało do Krathów.

Wyeliminowanie Satala

Krathowie postanowili uprzedzić następny ruch przeciwnika i, dowiedziawszy się o planowanym konklawe na Denebie, wysłali tam droidy zaprogramowane jako skrytobójcy, zamaskowane jako służący. Wówczas zginął mistrz Arca, a jego uczeń, Ulic, poprzysiągł zemstę na Krathach. Przedostał się do Cinnagaru, nie miał jednak świadomości, że Aleema wyczuła go jak tylko się pojawił. Zastawiła na niego pułapkę i kiedy podczas publicznej egzekucji buntowniczy górnicy rzucili się na władczynię systemu, Jedi stanął w jej obronie. Oczywiście wszystko to było częścią jej planu. Uczyniła Ulica swoim kochankiem, jednak Satal uwięził wybranka kuzynki. Zainfekował go trucizną Sithów, mającą przyspieszyć przejście Ulica na ciemną stronę, nie sądził jednak, że sam stanie się ofiarą Mrocznego Jedi. Kiedy zarzucił Qel-Dromie zdradę i wypuszczenie schwytanej Nomi Sunrider, Jedi odpowiedział atakiem. Ich pojedynek wygrał Ulic. Aleema pozbyła się swojego kuzyna, mając czyste ręce.

Wielka wojna Sithów

Spełniło się życzenie Aleemy – rządziła samodzielnie, u boku mając fascynującego mężczyznę. Coś jednak zakłócało jej spokój, a były to słowa Freedona Nadda, który tuż przed tym, jak Exar Kun zniszczył jego ducha, ostrzegł swoich uczniów przed Lordem Sithów. Kun zresztą zjawił się w Żelaznej Cytadeli już wkrótce, pragnąc zniszczyć swoich rywali. Aleema próbowała zatrzymać Sitha, jednak ten jednym ruchem dłoni zmiótł ją ze swojej drogi. Kiedy odzyskała przytomność, ujrzała jak jej kochanek i Exar Kun podają sobie dłonie – zgodnie z wolą ducha Mrocznego Lorda Marki Ragnosa rozpoczęli współpracę, by przywrócić świetność dawnego Imperium Sithów.

Aleema i jej siły Krathów oddały się pod rozkazy Ulica, który miał zająć się stroną militarną nowego Bractwa Sithów. W zgromadzeniu potężnej armii pomógł im nagły atak Mandalorian pod wodzą Mandalora Nieposkromionego. Zamiast rzucać do boju wojowników i narażać obie strony na straty, Ulic zaproponował pojedynek między przywódcami: sobą i Mandalorem. Były Jedi wygrał to starcie i oszczędził przeciwnika, który w zamian za to poprzysiągł mu wierność. Połączone siły Krathów i Mandalorian siały grozę w kolejnych systemach, aż wreszcie Ulic postanowił zaatakować Coruscant. Tam Aleema zdecydowała się zrealizować kolejny etap swego planu i kiedy jej kochanek zdobywał serce stolicy, nakazała wycofać wojska, zostawiając go na pastwę losu. Nie wzięła pod uwagę jednak lojalności Mandalora. Wojownik nie był zachwycony odwrotem z Coruscant, który dla niego był zwykłym tchórzostwem i porzuceniem dowódcy, udał się więc na Yavin 4, gdzie przedstawił zaistniałą sytuację Exarowi Kunowi. Mroczny Lord niemal natychmiast wyruszył na pomoc swemu uczniowi i powrócił z nim do swej bazy. Nieprzyjemnie zaskoczona Aleema udała radość na widok kochanka, przekonana, że ten nie wie o jej zdradzie.

Okazja do zemsty nadarzyła się już wkrótce, a był nią planowany atak na Kemplex Nine. Aleema i Crado, uczeń Exara, mieli użyć broni odnalezionej przez Sitha na pokładzie statku Nagi Sadowa, Corsaira, zdolnej do wykorzystywania mocy jąder gwiazd. Ścigana przez siły Republiki Aleema użyła kryształów aktywujących broń, nie potrafiła jej jednak kontrolować i przemieniła sąsiednie gwiazdy w supernowe. Flota Republiki została zniszczona, jednak ani Aleema, ani Crado nie byli w stanie uciec przed niszczącą siłą, którą sami uwolnili.

Źródła