Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Alexandre Desplat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Alexandre Desplat.jpg
Alexandre Desplat
Data urodzenia: 23 sierpnia 1961
Miejsce urodzenia: Paryż, Francja
Narodowość: Francuz
Obywatelstwo: Francuskie
Kolor oczu: Brązowe
Kolor włosów: Czarne
Wkład w uniwersum
Ścieżka dźwiękowa: 2016: Łotr 1Alexandre Desplat (ur. 23 sierpnia 1961) to francuski kompozytor muzyki filmowej. Za ścieżkę dźwiękową do filmu Grand Budapest Hotel otrzymał w 2015 roku Nagrodę Akademii Filmowej.

Biografia

Młodość

Alexandre Desplat urodził się w Paryżu jako owoc studenckiej miłości Greczynki i Francuza. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a w późniejszym czasie również na flecie i trąbce. W czasie swoich młodzieńczych lat interesował się muzyką jazzową oraz filmową.

Studiował w Konserwatorium Paryskim, a po jego ukończeniu odbył kurs orkiestracji w Los Angeles.

Kariera

Po zakończeniu edukacji pracował jako policjant, a następnie kompozytor w przedstawieniach teatralnych. Jego pierwszym filmem pełnometrażowym do którego skomponował muzykę był Ki lo sa? z 1985 roku. Wraz z rozwojem kariery założył kwintet smyczkowy Traffic Quintet, z którym współpracuje przy swoich produkcjach.

W roku 2004, za film Dziewczyna z perłą otrzymał swoją pierwszą nominację do Złotego Globu, natomiast w roku 2007, został pierwszy raz nominowany do Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu Królowa.

Od tamtego czasu Alexandre Desplat cieszy się rosnącą popularnością, co czyni go jednym z najbardziej rozchwytywanych twórców muzyki filmowej na świecie. Do jego najbardziej znanych projektów należą: Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, Coco Chanel, Jak zostać królem, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II, Rzeź, Operacja Argo, Gra tajemnic oraz Grand Budapest Hotel, za który otrzymał pierwszego w karierze Oscara.

Gwiezdne wojny

15 marca 2015 roku w wywiadzie dla Radio Classique's Culture Club, Alexandre Desplat ujawnił, że skomponuje muzykę filmową do filmu Łotr 1, w reżyserii Garetha Edwardsa.[1] 15 września 2016 roku, dokładnie dziewięćdziesiąt dni przed premierą produkcji, ujawniono, że Desplat ze względu na przedłużające się dokrętki do Łotra 1 oraz napięty grafik zostanie zastąpiony na stanowisku kompozytora przez Michaela Giacchino. Premiera produkcji odbyła się 15 grudnia 2016 roku.[2]

Przypisy

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!