Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Antan Azzameen

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AntanMain.png
Antan Azzameen
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Przynależność: Twin Suns Transport Services
Antan Azzameen był przedsiębiorcą żyjącym podczas galaktycznej wojny domowej. Miał starszego brata, Tomaasa, troje bratanków, Galina, Emona i Ace'a, i jedną bratanicę, Aeron. Do 3 ABY był współwłaścicielem założonej razem z bratem firmy Twin Suns Transport Services. W 4 ABY zdradził rodzinę, wydając ją Imperium.

Biografia

Wzlot i upadek przedsiębiorcy

Nieznana jest data, ani miejsce urodzenie Antana. Wiadomo, że był on młodszy od swojego brata. Razem z nim założył firmę Twin Suns Transport Services, która dobrze prosperowała, pomimo ostrej konkurencji ze strony K'Armyna Viraxo i Viraxo Industries.

Wszystko zmieniło się w 3 ABY. Pojawiły się plotki, ze Viraxo współpracuje z Imperium, aby usunąć Azzameenów z rynku. Tomaas zdecydował się wtedy szukać protekcji u innej dość silnej już wówczas organizacji - Sojuszu Rebeliantów. Antan ostro sprzeciwiał się takim posunięciom uważając, że wspieranie Rebelii może się źle skończyć. Doprowadzało to do sprzeczek między braćmi.

Apogeum tego konfliktu miało miejsce tuż po bitwie o Hoth. Tomaas i Galin wracali właśnie Otaną z Hoth i na miejscu musieli walczyć z otaczającymi planetę myśliwcami imperialnymi. Ich statek został uszkodzony, więc po przedarciu się przez blokadę polecieli do stacji Twin Sun, która była własnością Azzameenów.

Tam jednak Antan odmówił im pozwolenia na dokonanie tam napraw. Powiedział, że imperialne kontrole są już dostatecznie uciążliwe, a przyjmowanie statku, który właśnie walczył z wojskami imperialnymi zbyt ryzykowne. Antan uważał, że jedynym wrogiem Azzameenów jest Viraxo, a opowiadanie się po którejkolwiek ze stron w wojnie pomiędzy Imperium, a rebeliantami niebezpieczne i bezsensowne. Jednocześnie jednak nie chciał brać udziału w otwartej walce z Viraxo i uważał, że należy w miarę możliwości unikać konfliktów z nim.

Antan na mostku dowodzenia stacji Twin Sun.

Niestety, niedługo później, Ace i Aeron podczas dostarczenia towarów do stacji Harlequin, zostali zmuszeni do walki ze statkami Viraxo. Ten w odwecie zdecydował się podrzucić nielegalny towar do jednego z magazynów kosmicznych Azzameenów. Rodzinę uratował szczęśliwy zbieg okoliczności - Aeron i Ace przypadkowo pojawili się w tym magazynie i zabrali przyprawę.

Antan obmyślił wtedy plan, jak zrewanżować się Viraxo. Tomaas wyjechał nieco wcześniej w interesach, więc jego brat sam zarządzał firmą. Antan wysłał Aeron w jej statku - Selu, którego przemianował na Venix, do placówki Viraxo 54. Młoda Azzameen miała podawać się za jednego z regularnych dostawców wrogiej korporacji i podrzucić przyprawę. Po chwili zaś mieli pojawić się Ace i Emon w swoich statkach i narobić dostatecznego chaosu w placówce, aby ściągnąć uwagę pobliskiego imperialnego garnizonu. Było jasne, że jeżeli Imperium odkryje przyprawę u Viraxo, to będzie on miał poważne kłopoty.

Plan udał się tylko po części, gdyż Aeron została rozpoznana, a jej statek unieruchomiony. Emon zdołał ją jednak uratować, a Ace zniszczyć Venixa zanim pojawił się imperialny patrol. Gdy jednak Tomaas powrócił i dowiedział się, że jego brat naraził na duże niebezpieczeństwo jego dzieci, doszło do kolejnej sprzeczki.

Od tego momentu Antan nie zbliżał się już do dzieci Tomaasa, aż do momentu, gdy ten zginął z rąk Imperium podczas przekazywania Rebeliantom bacty, a Azzameenowie zostali ogłoszeni zdrajcami. Wtedy to przygotował cały plan ewakuacji.

Miecze Jar'kai - podarowane Ace'owi w dowodzie wdzięczności.

Poinformował robotników ze stacji Twin Sun, aby uciekali. Sam poleciał w swoim statku Big Score w eskorcie Emona w Andraście do magazynów, aby tam zabrać co tylko się da, zanim pojawią się siły Imperium. Ace'a i Aeron wysłał zaś do stacji Twin Sun, aby zabrali kosztowności i materiały wybuchowe.

Więzień Viraxo

Okazało się, że Antan i Emon się spóźnili. Na miejscu czekały już wojska Viraxo i Imperium. Starszy Azzameen został pojmany, lecz jego bratanek zdołał uciec. Spotkał się razem z rodzeństwem w Domu Azzameenów. Nie wiedzieli co począć, gdyż nie wiedzieli dokąd Antan planował lecieć. W ostatniej chwili uciekli jednak w nadświetlną i ukryli się wśród Rebeliantów.

Ich wuj w tym czasie był więźniem Viraxo. Emonowi udało się jednak znaleźć miejsce, gdzie był przetrzymywany. Razem z Ace'a i Emkayem odbili Antana. On zaś, w dowód wdzięczności podarował Ace'owi oryginalne miecze Jar'kai.

Odbudowa firmy

Wtedy to dołączył do Aeron i Emona, którzy pracowali nad odbudową firmy swojego ojca. Nie wiadomo, gdzie znajdowała się ich tymczasowa baza. Ze wszystkich posiadanych stacji pozostała im tylko baza Bilbringi V.

Krótko po odzyskaniu wolności Antan skontaktował się z Acem i Emonem, i powiedział im, że przygotował plan zamordowania K'Armyna Viraxo. Bracia, którzy wiedzieli, że to przez tego człowieka spotkało ich całe nieszczęście natychmiast zdecydowali się przeprowadzić operację. Antan powiedział, że od swojego informatora w Viraxo Industries wie, że K'Armyn będzie podróżował na pokładzie swojego jachtu razem z lekką eskortą w pobliżu stacji Destreg II. Bracia istotnie napotkali jacht Highroller, ale był on pusty. Po chwili zaś zostali zaatakowani przez grupę najemników i cudem uszli z życiem. Po powrocie, Antan przeprosił ich, za narażenie na niebezpieczeństwo i powiedział, że już nie będzie mógł ufać informacjom od swojej wtyki.

W ten sposób, Antan stracił swojego ostatniego agenta, dzięki któremu miał jakiekolwiek informacje o Viraxo, Imperium i ich działaniach. Dużo czasu minęło, gdy nadarzyła się okazja, aby jednak uzyskać inne źródło informacji. Ace i grupa rebelianckich pilotów zaatakowała imperialne centrum komunikacyjne. Po ich akcji, patrole w okolicy stały się minimalne, a systemy uzbrojenia były całkowicie zniszczone. Antan polecił Aeron i Ace'owi udać się do centrum i zainstalować nowe, wynalezione przez młodą Azzameen, urządzenie podsłuchujące. Oni mimo trudności wykonali zadanie.

Zdrajca

W okresie poprzedzającym bitwę o Endor, Ace brał udział w misji, w której miał chronić spotkanie bothańskiej delegacji i dowództwa Rebelii. Podczas jego trwania, bothański krążownik Tal'Cara został zaatakowany przez grupę kanonierek Skipray, należących do najemników. Przesłuchania ujawniły, że to Sullustanie byli za to odpowiedzialni. Nie było jednak wiadome, kto bezpośrednio i gdzie znajduje się baza wypadowa najemników.

Przeprowadzone przez młodych Azzameenów poszukiwania doprowadziły do odnalezienia bazy. Okazał się nią Dom Azzameenów - przemianowany na Gniazdo Sokołów. Gdy rebelianci wysłali grupę myśliwców, aby towarzyszyły Azzameenom przy odbijaniu bazy, dostrzeżono w jej pobliżu statek Antana - Big Score.

Antan ucieka z Kessel, zdradzając rodzinę.

Jakiś czas później, tuż przed samą batalią o Endor, Antan zwołał spotkanie rodzinne w odzyskanym już domu Azzameenów. Przyznał się do wynajęcia najemników i do współpracy z Imperium. Powiedział, że zrobił to dla rodziny, gdyż dzięki tym działaniom dowiedział się, że Tomaas i Galin żyją i są przetrzymywani na Kessel, w więzieniu orbitalnym.

Cała grupa statków Azzameenów ruszyła na Kessel. Na miejscu, Ace zadokował ze stacją, a Aeron rozpoczęła przeszukiwanie rejestru więźniów. Okazało się jednak, że Azzameenowie nie figurują na liście. Po chwili z nadświetlnej wyszedł niszczyciel Devastator.

Wtedy wszystko stało się jasne: Antan wydał rodzinę, aby chronić samego siebie. Dowódca niszczyciela pozwolił zdrajcy odlecieć i Big Score po chwili uciekł w nadświetlną. Ace, Aeron i Emon zostali zaś pozostawieni Imperium i tylko nieoczekiwana pomoc ze strony Dunariego ich uratowała.

Losy Antana po 4 ABY pozostają nieznane.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!