Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Archiwista:Jankes/Brudnopis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
MasterShaakTi.jpg
Shaak Ti
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Rasa: Togrutanka
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czarne
Przynależność:
Shaak Ti była togrutańską mistrzynią Jedi, która żyła w okresie upadku Republiki. Wraz z rozpoczęciem wojen klonów uzyskała stopień generała i wzięła udział w bitwie o Geonosis. Zajmowała się także nadzorowaniem treningów żołnierzy-klonów na Kamino, a następnie pomagała w obronie planety przed inwazją separatystów. Jej śmierć z ręki Anakina Skywalkera została ukazana w wizjach mistrza Yody, podczas jego osobistej misji.

Biografia

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

Shaak Ti w czasie bitwy o Geonosis.

Shaak Ti znalazła się w grupie liczącej dwustu dwunastu Jedi, którzy ruszyli na planetę. Togrutanka rozpoczęła pojedynek z droidami Separatystów. Bitwa nie szła jednak po myśli Jedi i zostali oni otoczeni przez roboty. Od porażki uratował ich Yoda, który przybył na czele całej armii klonów. Wtedy to, podążając śladem pozostałych, Shaak Ti ewakuowała się na pokład jednej z kanonierek LAAT. Razem z nią w tym samym pojeździe znaleźli się między innymi: Luminara Unduli, Plo Koon, Stass Allie, Agen Kolar, Roth-Del Masona, Saesee Tiin, Ki-Adi-Mundi i Mace Windu. W dalszej fazie bitwy Shaak, podobnie jak inni Jedi, otrzymała pod swoje dowództwo oddział klonów i razem z nimi kontynuowała walkę. Ostatecznie siły Republiki Galaktycznej zwyciężyły, a wojny klonów się rozpoczęły.

Szkolenie kadetów

Krótko po rozpoczęciu wojny Shaak Ti została wysłana na Kamino, aby nadzorować produkcję i szkolenie nowych żołnierzy klonów w Tipoca City. Mistrzyni Jedi Shaak Ti w towarzystwie dwóch łowców nagród obserwowała postępy oddziału Domino. Dowódcy zgodnie stwierdzili, że żółtodzioby nie są jeszcze gotowe, by zaliczyć egzamin. W dole klony zbliżają się do celu swojej misji, cytadeli obsadzonej przez droidy. Gdy jednak rozdzielają się, zostają kolejno wyeliminowani przez swoich przeciwników. Widząc to, Shaak Ti stwierdza, że tylko poprzez powstrzymanie swojej samolubności staną się żołnierzami.

Shaak Ti i Lama Su rozmawiają o oddziale Domino.

W innej części miasta Tipoca generał Shaak Ti spotyka się z premierem Lamą Su. Togrutanka opowiada Kaminoanowi o oddziale Domino. Ten słysząc historię ich porażek zaleca odnalezienie nowego łowcy nagród, który użyczyłby swojego DNA, które zastąpiłoby rozciągnięte komórki Jango Fetta. Przywódca dodaje też, że on pozbyłby się wadliwych jednostek, lecz na to nie zgadza się Jedi. Su pozostawia jej decyzję odnośnie nieudanego oddziału.

Po oblaniu kolejnego testu u Shaak Ti pojawiają się dwaj kadeci. Echo i Fives proszą generał o przeniesienie do innego oddziału, gdyż są pewni, że w innym składzie zdaliby egzamin. Togrutanka odmawia im tego, twierdząc, że muszą działać jako grupa, jeżeli chcą zostać prawdziwymi żołnierzami. Dodaje też, że ich ponowny sprawdzian odbędzie się jutro.

Po wejściu na arenę żołnierze dostają klasyczne zadanie zdobycia cytadeli. Tym razem jednak egzaminowani współpracują ze sobą. Gdy w końcu udaje im się dotrzeć do podstaw budynku, z rezygnacją zauważają, że nie posiadają swoich kabli do wspinaczki. El-Les zarzucił Siniteenowi oszustwo, lecz Shaak Ti stwierdziła, że wróg też nie będzie zachowywał się uczciwie. Gdy żołnierzom powiódł się test, powiedziała, że to, co zrobił Bric, było najlepszym, co mógł uczynić dla swoich podopiecznych. Mimo nie sprzyjającego losu klony nie poddają się, niszczą działa ulokowane na ścianach fortecy, po czym wchodzą po nich na szczyt. Ku ich radości egzamin zostaje zaliczony.

Po jakimś czasie nowi żołnierze przygotowali się do opuszczenia Kamino. Gdy generał Shaak Ti wygłosiła pożegnalną mowę, komandor Colt rozkazał podwładnym nałożenie hełmów i wejście na czekający statek.

Bitwa o Kamino

Obi-Wan i Shaak Ti w centrum dowodzenia.

Do stolicy Kamino przylatują Kenobi i Skywalker, w towarzystwie członków [[501 Legionu. Na powitanie im wychodzą Lama Su i Shaak Ti. Dowódcy miasta wątpią w to, że Separatyści zdołają przełamać blokadę chroniącą planetę, lecz wierzą osądowi Obi-Wana. Po przybyciu floty Separatystów Obi-Wan Kenobi i Shaak Ti analizują dotychczasowe postępy. Podczas bitwy w przestrzeni kosmicznej wyraziła zdziwienie, że generał Grievous poświęca swoje statki transportowe, a chroni okręt dowodzenia. Kenobi podzielił jej zdumienie, dodając, że coś jest nie w porządku. Gdy okazało się, że spadające na powierzchnię Kamino szczątki tak naprawdę kryją wodne droidy, rozpoczęła się bitwa. Podczas niej generał Ti została w centrum dowodzenia, gdzie chroniła Lamę Su. Wkrótce Republice udało się odeprzeć atak.

Służba w Radzie Jedi

Shaak Ti kontynuowała służbę Republice, wypełniając swoje obowiązki jako członkini Rady Jedi. Była obecna na posiedzeniu, gdy Skywalker, Kenobi, Tano i Yularen zdawali raport o zaginionych togrutańskich kolonistach na planecie Kiros. Później, wraz z innymi mistrzami, dowiedziała się o spisku Separatystów, mającym na celu porwanie Kanclerza. Rada zdecydowała, że najlepszym wyjściem będzie upozorowanie śmierci Obi-Wana, by ten mógł przeniknąć w środowisko przestępców. Gdy wszystko zostało ustalone, uczestniczyła w jego udawanym pogrzebie.

Śledztwo w sprawie Tupa

Pod koniec wojny Ti nadzorowała śledztwo w sprawie Tupa, który podczas bitwy niespodziewanie zabił jedi Tiplar. Po badaniach wstępnych kaminoańska naukowiec Taun We zrozumiała, że powodem choroby CT-5385 było przepalenie się chipa, który miał być gwarancją wykonania rozkazu 66 przez każdego klona. Nie chcąc by sekret wyszedł na jaw, Taun wraz z Lamą Su postanowili zabić Tupa. Przed śmiertelnym zastrzykiem uratował go Fives, powodując fałszywy alarm w bazie, a następnie włamując się do celi w której przetrzymywano jego przyjaciela. Przy pomocy droida medycznego AZ-3 przeprowadził skan mózgu swego kompana, podczas którego znalazł i wyciągnął z niego tajemniczy chip. Chwilę po zakończeniu operacji przez AZ-3 do sali wpadła Taun We, Shaak Ti i oddział żołnierzy klonów. Kaminoanka zażądała od Fivesa by oddał jej urządzenie, ten jednak nie ufał klonerce i odmówił. Rozpoczęła się szarpanina, którą przerwała dopiero interwencja mistrzyni Jedi. Tup zaczął wtedy majaczyć, powtarzać niezrozumiałe dla otoczenia strzępki zdań. Na chwilę przed swoją śmiercią zwrócił się do Fivesa, by zapomniał o misji, po czym zmarł z wycieńczenia.

Wizja Yody

Podczas osobistej misji mistrza Yody na planecie Dagobah ukazały mu się liczne wizje, w tym śmierć wielu Jedi. Shaak Ti została ukazana w trakcie medytacji, gdzie została przebita mieczem świetlnym przez Anakina Skywalkera.

Źródła

{{Sort|Ti, Shaak}} [[Kategoria:Togrutanie]] [[Kategoria:Członkowie Najwyższej Rady Jedi]] [[Kategoria:Jedi ery upadku Republiki]] [[cs:Shaak Ti]] [[de:Shaak Ti]] [[en:Shaak Ti]] [[es:Shaak Ti]] [[fr:Shaak Ti]] [[it:Shaak Ti]] [[nl:Shaak Ti]] [[ja:シャアク・ティ/レジェンズ]] [[pt:Shaak Ti]] [[ru:Шаак Ти]] [[fi:Shaak Ti]]


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!