Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Atak na imperialną placówkę na Endorze

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wyzwolenie Endora.png
Atak na imperialną placówkę na Endorze
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 4 ABY
Miejsce Endor
Wynik Zwycięstwo Sojuszu Rebeliantów i zniszczenie placówki Imperium.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Han Solo Nieznany
Siły
Straty
Małe CałkowiteAtak na imperialną placówkę na Endorze to starcie między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego podczas galaktycznej wojny domowej. Miało miejsce dzień po bitwie o Endor i rozegrało się na tym samym księżycu.

Przed bitwą

Dzień po bitwie o Endor, generał Han Solo zarządził zebranie oddziału Pathfinders. Poinformował żołnierzy, że wywiad Sojuszu rozszyfrował imperialne transmisje. Okazało się, że po drugiej stronie księżyca była ulokowana placówka bojowa Imperium, w której czekali okopani szturmowcy. Han Solo i Crix Madine, uznali, że należy odwdzięczyć się Ewokom i oczyścić ich dom z imperialnych. Plan ataku był gotowy, brakowało tylko pilota dla transportowca, na którego zgłosiła się Shara Bey.

Przebieg walki

Po dotarciu na miejsce, Bey otworzyła ogień, niszcząc AT-ST i zaskakując i zabijając wielu szturmowców, dzięki czemu zapewniła osłonę dla desantu Pathfinders i Ewoków. Gdy piechota znalazła się poza statkiem, kobieta poderwała maszynę ponownie w górę, aby wesprzeć oddział z powietrza. Rebelianci szybko opanowali plac i dostali się do wnętrza placówki, po dłuższym czasie zdobywając ją.

Po bitwie

Gdy walka dobiegła końca, Han Solo, wychodząc z bunkra, poinformował czekającą Sharę Bey, że w komputerach Imperium znaleziono wiele danych, przekazów i planów. Dzięki atakowi na placówkę, Ewoki mogły odtąd żyć w spokoju od imperialnych.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!