Myśliwiec A/SF-01 B-wing

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z B-wing)
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: dodać przypisy i zweryfikować informację.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

B-wing
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Myśliwiec A/SF-01 B-wing
Producent: Slayn & Korpil[1]
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 16,9 m
Silniki: 4 silniki jonowe
Uzbrojenie:
Różne
Załoga:
  • 1 pilot
  • 1 strzelec (prototyp)
Rola: Myśliwiec szturmowy, głównie przeznaczony do łamania blokad.
Przynależność:



Myśliwiec A/SF-01 B-wing, zwany powszechnie B-wingiem, to ciężki myśliwiec szturmowy Sojuszu Rebeliantów i Nowej Republiki, używany w czasach galaktycznej wojny domowej. Prototyp powstał w 4 BBY.

Historia

Blokada Ibaaru

W 4 BBY miała miejsce blokada Ibaaru dokonana przez Imperium Galaktyczne. Głodujący rebelianci z tej planety poprosili Komórkę Feniks o przysłanie zapasów żywności. Jednak misja zakończyła się niepowodzeniem, gdyż krążowniki imperialne zniszczyły transportowiec z żywnością. Podczas narady, Rex powiedział, że zna mieszkającego na planecie Shantipole konstruktora, który nie darzy sympatią Imperium. Rex twierdził, że ten stworzył on nowy myśliwiec szturmowy, który pomógłby im przełamać blokadę. Hera Syndulla, Sabine Wren i Zeb natychmiast ruszyli po ten nowy myśliwiec. Na miejscu poznali Kalamarianina o imieniu Quarrie, który przedstawił im swój nowy projekt, który nazwał Blade-wing. Hera odbyła lot próbny i była pod wrażeniem. Natychmiast wrócili nad Ibaaru, gdzie komórka Feniks podjęła już drugą próbę ataku. Hera pilotowała myśliwiec, a Sabine była strzelcem. Pilotowany przez Twi'lekankę B-wing zaatakował jeden z krążowników. Hera użyła broni specjalnej - lasera kompozytowego, dzięki czemu imperialny krążownik za pierwszym atakiem został zniszczony. Dzięki temu w imperialnej blokadzie powstała luka, którą konwój rebeliancki wykorzystał do dostarczenia żywności kolegom z Ibaaru. Po bitwie, komandor Jun Sato poinformował Quarriego, że senator Bail Organa widzi potencjał w jego myśliwcu i chce wyprodukować więcej B-wingów w tajemnicy przed Imperium. Kalamarianin zgodził się pod warunkiem, że osobiście będzie nadzorował projekt.[2] Odtąd produkcją B-wingów zajmowała się firma Slayn & Korpil.[1]

Bitwa o Endor

Podczas bitwy o Endor na B-wingach latała Eskadra Ostrzy, dowodzona przez komandora Adona Foxa, która wsławiła się zniszczeniem gwiezdnego niszczyciela Devastator.[3]

Bitwa o Malastare

Jakiś czas po bitwie o Endor, Wedge Antilles zlokalizował na planecie Malastare imperialne centrum komunikacyjne. Do jego zniszczenia została wyznaczona Eskadra Ostrza, dowodzona teraz przez Braylena Stramma, ponieważ Fox poległ nad Endorem. Misja zakończyła się nadspodziewanym sukcesem, bo eskadra B-wingów zniszczyła nie tylko centrum komunikacyjne, ale także pałac należący do wielkiego moffa Valco Pandiona.[4]

Nowa Republika

Po przekształceniu Rebelii w Nową Republikę, B-wingi kontynuowały walkę z Imperium w służbie nowego, demokratycznego rządu.

Charakterystyka

Jedną z bardziej charakterystycznych cech tego myśliwca była jego wyjątkowo zmienna geometria i różne ustawienia skrzydeł, w zależności od danej fazy lotu. Istniały trzy główne ustawienia: podczas lądowania, myśliwiec ten składał swoje skrzydła, a większa część kadłuba przesuwała się na bok kabiny; podczas lotu tranzytowego maszyna leciała pionowo z rozłożonymi skrzydłami (kabina znajdowała się wtedy na górze); podczas lotu bojowego zaś cały kadłub przesuwał się na bok bez składania skrzydeł. Dzięki nowatorskiemu systemowi żyrostabilizacji, cała maszyna obracała się wokół nieruchomego w locie kokpitu.

Systemy celownicze prototypu pozostawiały nieco do życzenia według Hery Syndulli, ale po licznych poprawkach stały się arcydziełem. Z drugiej strony jednak były one bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia w przypadku trafienia bezpośredniego. Komputer celowniczy mógł być ustawiony na skupienie całego ognia na jednym celu lub na wielu, w zależności od sytuacji, w której znajdował się myśliwiec. Pilot miał również możliwość "oświetlenia" celu promieniem laserowym, aby znać dokładną odległość do niego i mieć prawie 100% szanse, że nie chybi. Miało to jednak pewną istotną wadę: myśliwiec zostawał natychmiast namierzony.

Skonstruowany przez Quarriego prototyp był myśliwcem dwuosobowym - składał się z pilota i strzelca, jednak po licznych poprawkach i modyfikacjach stanowisko strzelca zostało usunięte.

Uzbrojenie

Prototyp B-winga był uzbrojony w 2 karabiny blasterowe, 3 działa jonowe, 2 wyrzutnie torped protonowych oraz broń specjalną - laser kompozytowy, uruchamiany za pomocą specjalnej dźwigni w kabinie pilota. Broń polegała na tym, że ze wszystkich końcowek myśliwca wystrzeliwały promienie, które łączyły się w jeden potężny, mający ogromną siłę rażenia. Jeden atak laserem kompozytowym pozwalał na zniszczenie średniej wielkości krążownika. Zastosowanie broni specjalnej miało jednak poważną cenę - zużywało mnóstwo energii, przez co wysiadał hipernapęd. Przez to w późniejszych wersjach B-winga zrezygnowano z lasera kompozytowego.

Zastosowanie

B-wing doskonale sprawdzał się w misjach szturmowych. Nie miał jednak większych szans w walce z dużo od siebie zwrotniejszymi myśliwcami (np. TIE Interceptor), przez co wymagał silnej eskorty. Z drugiej strony, grupa tych maszyn tworzyła istny walec, mogący zniszczyć formację myśliwców wroga bez większych strat własnych.

Przypisy

Źródła