Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Baco Par

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bacopar.JPG
Baco Par
Data i miejsce śmierci: 0 BBY
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia Republiki
Baco Par był włamywaczem i ekspertem od wszelkiego rodzaju zamków, jednym z najlepszych w swoim fachu. Należał do grupy, która pod przewodnictwem Wyla Tarsona uczestniczyła w misji na Ahakistę. Zginął z bronią w ręku walcząc ze szturmowcami.

Biografia

Początki

Baco należał do ekspertów w dziedzinie otwierania wszelkiego rodzaju zamków i włamywania się do najlepiej nawet zabezpieczonych miejsc. W pewnym momencie galaktycznej wojny domowej przyłączył się do Rebelii i wykorzystywał swoje umiejętności w walce z Imperium. W pewnym momencie jednak doszedł do wniosku, że nie jest w stanie kontynuować walki, uznając, że nie nadaje się na bohatera i wszystko czego pragnie to spokój. Zaszył się w odosobnieniu i popadł w alkoholizm, tak, że często nie zdawał sobie sprawy gdzie się znajduje, ani co się z nim dzieje. Takim odnalazł go Wyl Tarson i nie pytając go o zgodę zabrał ze sobą na niebezpieczną misję.

Misja na Ahakistę

Baco nie był zachwycony, że ma wziąć udział w samobójczej misji, jednak ostatecznie wziął udział w akcji. Jeszcze przed lądowaniem na Ahakiście dostrzegł uczucie rodzące się między Tarsonem a Laynarą. O tym, jakie zadanie go czeka dowiedział się dopiero podczas narady z udziałem Sardotha, Dunlana, Rashy Bex a także swoich towarzyszy, którymi byli Tarson, Laynara i Darca Nyl. Zadaniem grupy było zniszczenie ulokowanego pod wzniesioną w mieście piramidą superkomputera zwanego Hub (Centrum). Poszczególnym spiskowcom wyznaczono konkretne zadania – Baco miał otworzyć grodzie broniące dostępu do pomieszczenia z celem ataku. Drzwi były wyposażone w niezwykle skomplikowany i nowoczesny zamek skonstruowany przez najlepszych imperialnych inżynierów.

Po długiej wędrówce podziemnymi tunelami Wyl, Laynara i Baco dotarli w pobliże pancernych drzwi. Kiedy otaczające je pole siłowe zostało wyłączone dzięki akcji przeprowadzonej przez Dunlana i Bex, Par mógł przystąpić do pracy. Jednak ogromna presja wyprowadziła włamywacza z równowagi. Skierował blaster w stronę Tarsona, wyrzucając mu porwanie go i wplątanie w akcję, w której nie chciał brać udziału. Baco nie uważał siebie za bohatera i chciał być jedynie pozostawiony w spokoju. W końcu jednak dzięki staraniom Laynary zdołał się uspokoić i zabrał się do dzieła. Choć mechanizm był bardzo skomplikowany, w końcu zamek ustąpił i grodzie otworzyło się, odsłaniając przejście do komputera. Triumf i idące za tym przechwałki w wykonaniu Baco nie trwały jednak długo. Został postrzelony przez szturmowca w pierś i padł na ziemię. Gdy cała trójka zdołała znaleźć osłonę przed nieprzyjacielskim ogniem, Par odbył ostatnią rozmowę z Wylem. Postanowił zostać na miejscu, by opóźnić pościg i umożliwić towarzyszom dotarcie do superkomputera. Jednocześnie wymógł na Tarsonie obietnicę, że tym razem nie zdradzi Rebelii i doprowadzi zadanie do końca. Baco zamknął grodzie za dwójką uciekających, a sam zaczął ostrzeliwać się ze swojej kryjówki. Jednak przewaga liczebna wkrótce przeważyła – wymiana ognia doprowadziła w końcu do śmierci rebelianta.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!