Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Baltan Carid

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Baltan Carid był żyjącym w okresie wojny z Yuuzhanami i drugiej galaktycznej wojny domowej Mandalorianinem.

Biografia

Wojna z Yuuzhan Vongami

Boba Fett, pod którego rozkazami Baltan walczył w wojnie z Yuuzhan Vongami.
Wraz z Bobą Fettem walczył, z Yuuzhanami na stacji Caluula, w końcowym okresie konfliktu z najeźdźcą.

Spotkanie w hali MandalMotors

W 40 ABY brał udział w odbywającym się na Mandalorze spotkaniu Mandalora z przywódcami klanów. Ucieszył się, gdy Fett zdecydował, że Mandalora oficjalnie nie opowie się w trwającym konflikcie po żadnej ze stron, ale nikt nie zabrania poszczególnym Mandalorianom sprzedaży swoich najemnych usług którejś ze stron. Wdał się także w dyskusję z innym uczestnikiem spotkania, Graadem, któremu nie podobało się prawdopodobieństwo że Mandalorianie mogą walczyć przeciwko innym Mandalorianom, co zdecydowanie nie pomoże odrodzeniu się Mandalory. Carid przypomniał noszącemu purpurowy pancerz Mandalorianinowi, że najemnicy to ich główny towar eksportowy, a próby zrobienia z [[Keldabe] atrakcji turystycznej skazane są na porażkę. Gdy Graad zaproponował aby wezwać do powrotu Mandalorian rozrzuconych po galaktyce, Baltan stwierdził, że chyba tylko po to, by stanowili łatwiejszy cel, wszyscy w jednym miejscu, zapytał Graada w końcu też, czego właściwie od nich oczekuje. Ten streścił założenia ruchu Kadikla, przekonując Mandalora, Bobę Fetta do poparcia jego idei. Gdy Fett powiedział, że każe wrócić na planetę dwóm milionom Mandalorian rozrzuconych po galaktyce, Carid zaoferował się, że jeśli dostanie spis terenów lezących odłogiem, jego klan zajmie się ich podziałem pomiędzy przybywających do ojczyzny Mandalorian. Powiedział Bobie także, że cieszy się iż sprowadził on ciało Jango Fetta na Mandalorę, oraz zaoferował, że jeśli potrzebuje jakiejkolwiek pomocy w sprawie zemsty na Jacenie Solo, to służy pomocą.

Bywalec Oyu'baat

Jakiś czas później Baltan przebywał wraz z Mirtą, Medritem, Dinuą i Goranem w pubie Oyu'baat, gdzie zgromadzeni rozmawiali o najnowszych galaktycznych wydarzeniach, to znaczy zaginięciu i prawdopodobnie śmierci Mary Jade Skywalker. Po przybyciu do lokalu także Fetta, Carid zapytał skąd wiadomo, że Jedi giną, skoro ich ciała powinny się dematerializować, skomentował także to jakimi rodzicami są Jedi, wspominając że młody Ben Skywalker także zaginął.

Baltan był także obecny w Oyu`baat gdy przybyła tam chcąca się szkolić Jaina Solo. Widząc ją, powiedział do eskortującego ją Gorana Beviina, by ją wypuścił, bo tak małych nie powinno się chwytać. Gdy Goran wyjaśnił, że nowo przybyła chce wynająć Fetta, Carid spytał kogo chciała by upolować, informując, że mają o wiele mniejsze stawki niż Fett, ta go jednak zbyła. Sytuacja zmieniła się jednakże, gdy do baru weszli Gotab z Venku, ogłaszając wszystkim zebranym, że nowo przybyła jest Jedi. Baltan natychmiast spytał gdzie jest jej miecz, uzyskując informację, że nie ma go przy sobie. Po tym jak Jaina się przedstawiła, Baltan stwierdził, że był jednym z Mandalorian którzy uratowali jej ojca na stacji Caluula i kazał jej go pozdrowić. Chwile później, już po tym jak Fett dogadał się z Jainą, i zgodził ją trenować, Baltan żartobliwie kazał barmanowi, Chamowi, wykopać Strilla z apartamentu, jako że będzie teraz gościł kogoś z królewskiego rodu.

Gdy Boba Fett przybył do MandalMotors, aby przyjrzeć się Tra'kadowi, to właśnie Baltan Carid zaprosił go do wnętrza maszyny, gdzie przebywał także Ram Zerimar, i wyjaśnił Bobie jakie rozwiązania zastosowano przy budowie maszyny i jakie dają one możliwości. Poinformował także, że następna wersja będzie mogła działać także pod wodą.

Bitwa o Fondor

Wraz z Fettem i innymi Mandalorianami Baltan brał udział w bitwie o Fondor. Wraz z Jainą, Mirtą, i kilkoma innymi Mandalorianami przebywał w Tra`kadzie w punkcie zbornym, czekając na wezwanie do akcji. Chwilę przed tym jak do Tra`kada zadokował Fett, Carid wdał się w żartobliwą dyskusje z Ramem Zerimarem, w której wspominali jacy to Mandalorianie byli kiedyś twardzi i niecywilizowani.

Po dostaniu stosownego sygnału Mandalorianie ruszyli do akcji, Baltan był jednym z Mandalorian przebywających na statku szturmowym Orar z którego mando'ade mieli zamiar przeprowadzić abordaż na Bloodfina. To właśnie on zaproponował Ghesowo Orade, by jako kodu transpondera ożył takiego który będzie identyfikował ich jako jednostkę transmisyjną HoloNetu. Po wdarciu się na pokład Bloodfina Carid wraz z Fettem i Vevutem szli w pierwszej linii, Carid do spółki z Novociem zajmowali się także wysadzaniem stojących im na drodze włazów. W pewnym momencie walki, gdy atakujący podzielili swe siły, i Jaina wraz z Mirtą udały się aby pochwycić Tahiri, gdy Fett stwierdził, że nie powinien zabierać na tą misje Ghesa ani swojej wnuczki, Baltan spytał go, czy na starość mięknie, a następnie kontynuowali swą misję. W pomieszczeniu w którym mieli nadzieję znaleźć wszystkich Moffów znajdowało się jedynie kilku z nich, reszta uciekła sekretnym przejściem, Carid wraz z towarzyszami musiał więc udać się w pościg za nimi. Ku niezadowoleniu moffów, na ich drodze ucieczki znalazły się goniące Tahiri Mirta i Jaina. Wylądowali więc w potrzasku miedzy nimi a Caridem i innymi mandalorianami którzy ich dogonili, i wspólnymi siłami, wybili.

Darth Caedus, Sith którego Carid poturbował w czasie bitwy o Fondor.

Po dodarciu do Mirty i Jainy. Vevut wraz z Caridem wspięli się po drabince do włazu którym uciekła Tahiri, ku wściekłości Fetta zamykając go za sobą, blokując tym samym drogę pozostałym. Udało im się dotrzeć w okolice Tahiri w momencie gdy dotarł do niej także Jacen, widząc to dwójka Mandalorian korzystając z faktu, że ich kombinezony były próżnio-odporne, zaczęła przecinać rękaw cumowniczy, powodując jego dehermetyzację, a Baltan zaatakował Darth Caedusa, miażdżąc mu kostkę. Caedus spróbował obronić się przy pomocy iluzji Mocy, tak jak zrobił w walce z Marą Jade Skywalker, nie wiedząc jednakże z kim ma właściwie do czynienia, przywołał obraz Ailyn Vel, Carid jednak oznajmił mu ze spudłował, po czym, jako że Fett zabronił im zabijać Sitha, ograniczył się do przestrzelenia przeciwnikowi kolana, po czym się wycofał. Po powrocie do reszty grupy, Carid z entuzjazmem powiedział Jainie, że bardzo podobało mu się przestrzelenie kolana jej bratu, poinformował także Fetta, prawdopodobnie w prywatnej rozmowie, o umiejętności tworzenia iluzji przez Caedusa.

Gdy na pokład Bloodfina przybyła Daala, i przechadzając się po pokładzie ze smutkiem stwierdziła, że Moff Quille także został zabity, podczas gdy akurat jego chciałaby uśmiercić osobiście, Baltan stwierdził, że następnym razem postarają się poprawić swoje procedury, a teraz jeśli chce, to możne dla niej potrzymać trupa żeby mogła wpakować w niego serę blasterową.

Pewien czas później brał także udział w przyjęciu weselnym Mirty i Ghesa, gdzie zachwycał się umiejętnościami Jainy, a konkretnie tym, że Mocą mogła odkorkować aż 30 butelek jednocześnie.

Charakterystyka

Posiadał on ciemnoniebieski tatuaż, który znajdował się na jego szyi i kończył pod brodą, w 40 ABY był siwowłosy. Hełm jego zbroi był fioletowy i zazwyczaj wolał nie nosić go podczas walki.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!