Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Baza Vergesso

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
BazaVergesso.png
Baza Vergesso
Podstawowe dane
Producent: Syndykat Tenloss
Zniszczona: 3 ABY
Specyfikacja techniczna
Prędkość: 909 m
Silniki: Brak
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: Brak
Różne
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Bajic
Układ: Lybeya
Rola:
  • Centrum dowodzenia
  • Centrum produkcyjne
  • Hangar
  • Magazyn
Znani właściciele:
Przynależność:


Baza Vergesso była stacją kosmiczną zlokalizowaną w na Zewnętrznych Rubieżach, w trzecim pasie pola asteroid Vergesso. Jej właścicielem był Syndykat Tenloss. Stacja została zniszczona przez Marynarkę Imperialną podczas bitwy o asteroidy Vergesso w 3 ABY.

Historia

Baza Vergesso została założona przez Syndykat Tenloss, jej właścicielem stała się zaś czołowa firma organizacji, czyli Ororo Transportation. Stacja powstała z kilku przyczyn. Po pierwsze, asteroidy Vergesso znajdowały się w układzie Lybeya, w którym nie było żadnej nadającej się do życia planety, więc był to teren, na który nie zwracano uwagi. Po drugie, wielkie pole asteroid było bogate w zasoby takie jak rudy metali i minerały. Stacja stała się więc centrum produkcyjnym, w którym konstruowane były przede wszystkim statki. Jednocześnie była też rajem dla wszelkich kryminalistów, piratów i przemytników, a z czasem również i dla Rebeliantów. W jej magazynach zaczęły się pojawiać bardzo wartościowe przedmioty, prawie zawsze nielegalne. Po niedługim czasie baza rozpoczęła produkcję statków dla Sojuszu i wtedy ochronę dla stacji stanowiła niewielka flota Rebelii.

Imperium przez długi czas nie wiedziało o istnieniu bazy. Wiedział jednak o niej książę Xizor, szef organizacji Czarne Słońce. Zaczął mu coraz bardziej przeszkadzać fakt, że Syndykat Tenloss rósł w siłę. W 3 ABY odkrył on dokładną lokalizację stacji. Udało mu się to dzięki temu, że rodzina Azzameen, która postanowiła dostarczyć do bazy niezbędne produkty, takie jak żywność i woda, zaatakowała stację produkcyjną firmy Viraxo Industries. Stacjonowały tam również myśliwce Czarnego Słońca i to one wyśledziły, gdzie polecieli Azzameenowie z pojmanymi towarami.

Imperialne siły atakują bazę Vergesso.

Xizor skierował prośbę do Dartha Vadera, aby ten rozprawił się z przemytnikami, a gdy ten dowiedział się, że byli tam również Rebelianci, natychmiast wyruszył na czele swojej Eskadry Śmierci do układu Lybeya. Plotki o planowanej inwazji wyprzedziły jednak atak i dotarły do Ace'a Azzameena, a ten od razu poleciał na pokładzie Otany do bazy Vergesso, aby ratować swoją siostrę, którą zostawił na pokładzie stacji po przywiezieniu towarów. Udało mu się i rodzeństwo uciekło z pokładu. Kilka minut później widzieli, jak baza Vergesso eksplodowała po Imperialnym ostrzale.

Charakterystyka

Baza Vergesso była zlokalizowana na asteroidzie wielkości księżyca. Spora ilość budynków znajdowała się na zewnątrz, lecz większość była usytuowana w środku. Z jednej strony umieszczony był cały kompleks pomieszczeń, połączony z asteroidą kilkoma pomostami, a po drugiej stronie znajdował się hangar, w którym stacjonowały myśliwce rebelianckie i umieszczane były wyprodukowane statki.

Baza nie była jednak tylko centrum produkcyjnym. Wewnątrz znajdowały się m.in. kantyny i pokoje gościnne. Jedynym zwierzęciem, dla którego asteroida była domem, była dianoga.

Stacja nie posiadała uzbrojenia ani napędu. Miała jednak systemy osłon, które chroniły zarówno bazę, jak i całą asteroidę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!