Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bilans

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Bilans to czarnorynkowy pośrednik, należący do rasy Assembler, której przedstawiciele byli potocznie znani jako pajęczarze. Potomek innego znanego pośrednika, Kud'ara Mub'ata.

Bilans narodził się - czy raczej został stworzony - jako zawiązek księgowy swojego rodzica. Miał mu służyć jako żywy kalkulator, ograniczona psychicznymi uwarunkowaniami swojej rasy pomoc w administrowaniu kontami bankowymi Mub'ata. Z czasem jednak stawał się coraz bardziej inteligentny i niezależny, co sprawiło, że Kud'ar Mub'at zaczął się poważnie zastanawiać nad zastąpieniem Bilansa nowym zawiązkiem. Chciał jednak z tym zaczekać, ponieważ żal mu było tracić tak cenny zawiązek w sytuacji, gdy ilość kontrahentów Mub'ata wciąż rosła. Bilans był bowiem w stanie prowadzić negocjacje sam, udając swojego rodzica poprzez ukrycie się w jego starej, chitynowej skorupie. Dzięki połączeniu poprzez zewnętrzną sieć nerwową mógł się w razie wątpliwości komunikować z Kud'arem Mub'atem.

Dodatkowym czynnikiem, który opóźniał śmierć Bilansa, był spisek, jaki Kud'ar Mub'at zawiązał z księciem Xizorem. Jednym z elementów owego spisku było zniszczenie Gildii Łowców Nagród, którego narzędziem miał stać się niczego nieświadomy Boba Fett. Misja Fetta powiodła się i spiskowcy rozpoczęli drugą fazę planu, dzięki której podział łowców nagród miał się utrwalić. Do wyścigu o olbrzymią sumę, jaka była obiecana za złapanie szturmowca nazwiskiem Trhin Voss'on't. Bilans nie miał wątpliwości, że ten etap zakończy współdziałanie jego rodzica z Xizorem, a zatem da Mub'atowi choć trochę tak potrzebnego do stworzenia nowego zawiązka spokoju. Postanowił więc zawrzeć własny układ z Xizorem: układ, który przewidywał śmierć nie Bilansa, a starego Mub'ata. Dokonało się to, gdy Boba Fett dostarczył Voss'on'ta do pajęczyny Kud'ara Mub'ata. Na oczach Fetta, Xizora i jego prywatnych strażników Bilans przejął całą kontrolę nad wszystkimi aktywami swego rodzica. Na chwilę przed tym, jak siepacze Xizora dokończyli dzieła pozbycia się Mub'ata, Bilans uciekł z rozlatującej się pajęczyny frachtowcem odkupionym przedtem od Xizora. Odlatując, przyznał się Fettowi do ukradnięcia połowy honorarium za dostarczenie Voss'on'ta, czym zasłużył sobie na dozgonną urazę ze strony tego łowcy nagród.

Po raz kolejny spotkali się w około 3 lata później, gdy Bilans niemal zniszczył statek Boby Fetta i Dengara, przeszukujących pozostałości pajęczyny w poszukiwaniu informacji. Choć uraza, jaką żywił do niego Fett, ani trochę nie osłabła, para łowców, podróżująca w towarzystwie tajemniczej kobiety imieniem Neelah, nie odrzuciła jego propozycji pomocy. Starania poczynione wtedy przez Bilansa walnie przyczyniły się do sukcesu działań podjętych wtedy przez Bobę Fetta.

W późniejszym okresie Bilans kontynuował działalność w roli czarnorynkowego pośrednika.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!