Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa nad Skaradoshem

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Leia addresses the Alderaanians.jpg
Bitwa nad Skaradoshem
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 0 ABY
Miejsce Skaradosh
Wynik Zwycięstwo Alderaanian będących de facto po stronie Sojuszu Rebeliantów.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Leia Organa Nieznany
Siły
Straty
Kilka statków Gwiezdny niszczycielBitwa nad Skaradoshem była starciem między siłami Imperium Galaktycznego, a ocalałymi mieszkańcami Alderaana, którzy z racji przywództwa Leii Organy stali po stronie Sojuszu Rebeliantów. Bitwa miała miejsce w roku 0 ABY, tuż po bitwie o Yavin i stanowiła część galaktycznej wojny domowej. Miała miejsce nad planetą Skaradosh.

Przed bitwą

Tuż po bitwie o Yavin, Leia Organa jako księżniczka planety Alderaan postanowiła odnaleźć i uratować ocalałych z zagłady rodaków przed śmiercią z rąk imperialnych. Podczas misji musiała oddać się w ręce komandora Dreeda w zamian za Alderaankę Tulę. Wymiana miała miejsce na pustynnej planecie Skaradosh. Podczas ratowania Leii został zabity Dreed, a Leia próbowała uciec na planetę Espirion, gdy nagle przed Mellcrawlerem, na pokładzie którego przebywała, zaroiło się od statków kosmicznych, które przybyły nad Skaradosh. Okazało się, że starania Leii o ocalenie rodaków odniosły większy skutek, niż sama przypuszczała.

Przebieg walk

Leia wiedziała, że lada moment przybędą imperialni, by zgładzić ostatnich Alderaańczyków. Wystosowała do rodaków przemowę odnośnie tożsamości obywateli Alderaana i jej przetrwaniu. W jej trakcie, nad Skaradosh przybył gwiezdny niszczyciel, który natychmiast otworzył ogień do mniejszych statków, niszcząc kilka z nich. Nagle przybyły posiłki z Espiriona w postaci okrętu Espiriona Multi, który zdolny był walczyć z imperialnymi niszczycielami. Wysłał go przywódca alderaańskiej kolonii na Espirionie, Beon Beonel, na którym przemowa Leii zrobiła ogromne wrażenie.

Wynik

Bitwa zakończyła się zwycięstwem Alderaanian stojących po stronie rebeliantów, gdyż Espiriona Multi zniszczył gwiezdnego niszczyciela. Dzięki wygranemu starciu, Leia mogła świętować ocalenie życia swoich rodaków.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!