Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Aargonar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Aargonar - była jedną z bitew wojen klonów pomiędzy Republiką Galaktyczną, a Konfederacją Niezależnych Systemów. Miała miejsce w szesnastym miesiącu po bitwie o Geonosis i toczyła się na planecie Aargonar. Zakończyła się klęską wojsk Separatystów.

Bitwa

Śmierć Bhata Jula.

Przyczyną rozpoczęcia walk o Aargonar było nagłe znalezienie się planety w samym centrum linii frontu, tuż po bitwie o Jabiim. Strategiczne położenie zadecydowało o wysłaniu tam przez Republikę silnego oddziału uderzeniowego pod dowództwem Jedi. Nie są znane wyniki początkowych starć. Wiadomo, że jakiś czas po rozpoczęciu bitwy, Anakin Skywalker, A'Sharad Hett i jego padawan Bhat Jul zostali zestrzeleni i odcięci od głównych sił. Mimo odważnej postawy, Jul zginął, zabity przez granat, a pozostała dwójka Jedi została zmuszona do ucieczki. Również napór Separatystów na główną bazę klonów, zmusił Ki-Adi-Mundiego do ewakuacji jej. Tymczasem Anakin i Hett dotarli do wielkiej jaskini. Jak się okazało, była to jama sarlacca. Po ucieczce pokonali oni również yuzzemiańskich najemników. Jednak Skywalker, przypomniał sobie wówczas śmierć matki z rąk Tuskenów. Owładnięty manią zemsty, zaatakował A'Sharada. Opamiętał się dopiero, gdy półtusken zdjął swą maskę, ukazując swoją prawdziwą twarz. Niedługo potem, Jedi znajdują kanonierkę i naprawiają ją. Lecąc podziemnymi tunelami, wywabili smoka Gouka, który ruszył za nimi. Zgodnie z planem Skywalkera, Jedi dotarli w środek bitwy, ciągnąc za sobą potwora. Jak się okazało, po wyjściu na powierzchnię, smok zaatakował Separatystów. Spowodowało to przełamanie obrony droidów, co wykorzystała armia klonów. Dzięki doskonałemu dowodzeniu Jedi Republika zwyciężyła.

Sprzeczne źródła

The New Essential Chronology podaje, iż bitwę o Aargonar wygrali Separatyści. Komiksy, dotyczące tego wydarzenia, zaprzeczają tej wersji. Możliwe, iż błąd wynika z tłumaczenia oryginalnych wersji źródeł, jednak nie jest to jeszcze potwierdzone.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!