Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Abregado

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Abregado.jpg
Bitwa o Abregado
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY[1]
Miejsce Abregado
Wynik Zwycięstwo Separatystów.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Siły
Straty
Całkowite (Nie licząc Plo Koona i trzech klonów, a także kapsuły ratunkowej) 1 statek abordażowy typu Droch i jego załogaBitwa o Abregado to jedna z wielu bitew wojen klonów, stoczona pomiędzy Republiką Galaktyczną, a Konfederacją Niezależnych Systemów. Odbyła się w układzie Abregado, gdzie flota mistrza Koona stawiła czoła nowej superbroni Separatystów, krążownikowi Malevolence. Zakończyła się zwycięstwem Konfederacji, ale Republika w końcu wiedziała z czym walczy.

Historia

Preludium

W nieokreślonym okresie wojny Separatyści zbudowali nową broń – ciężki krążownik, Malevolence. Dzięki temu okrętowi zaatakowali wiele wrogich statków. W niedługim czasie po śmierci mistrza Aresa Nune'a, Rada Jedi oraz kanclerz rozmawiali o sposobie na pokonanie tajemniczej broni. Wtedy też mistrz Plo Koon zgłosił się do podjęcia poszukiwań.[2]

Przebieg

Atak Malevolence

"Generale Grievous, to może być dobry sprawdzian dla naszej nowej broni. Przygotujcie się do ataku."
— Hrabia Dooku przed atakiem na flotę mistrza Plo Koona.[3]
Plo Koon i Wolffe na pokładzie Triumphanta chwilę przed atakiem.

Na flagowym okręcie swojej floty, Triumphant, mistrz Plo, przybył do układzie Abregado. Tam jego siły zauważyły ogromny wrogi okręt. Koon przed rozpoczęciem ataku, zauważył, że trzeba podać swoją pozycję dowództwu. Skontaktował się z Anakinem Skywalkerem, którego flota była blisko, by w miarę możliwości udzielił mu wsparcia. Młody Jedi odpowiedział, że ma rozkaz obrony swojej pozycji i bez zgody Rady nie może mu pomóc. Chwilę potem połączenie zostało przerwane.

Na Malevolence droidy wykryły statki wroga i poinformowały swojego dowódcę, generała Grievousa, o swoim odkryciu. Hrabia Dooku, który również był na pokładzie statku zainterweniował i nakazał zablokować połączenia niszczycieli Republiki.

Flota mistrza Koona zniszczona.
Chwilę potem komandor Wolffe poinformował generała Koona, że Malevolence namierza ich statek. Jedi rozkazał otworzyć ogień lecz Venatory miały za słaby zasięg.

Generał Grievous nakazał odpalenie potężnego działa jonowego statku i gdy osłony wrogich statków padły, nakazał otworzenie ognia z turbolaserów.

Chwilę przed katastrofą mistrz Plo zarządził ewakuację do kapsuł ratunkowych. Wraz z trójką klonów: komadorem Wolffem, sierżantem Sinkerem i szeregowym Boostem opuścił skazany na zagładę statek.

W tym samym czasie Skywalker nawiązał kontakt z Radą. Powiadomił zwierzchników o sytuacji mistrza Koona lecz tamci nakazali mu pilnowanie swojej pozycji. Gdy transmisja się zakończyła, wraz z Ahsoką i R2-D2 udał się udał się do systemu Abregado na pokładzie Twilight.

Szukanie niedobitków

"Poszli w kosmos!"
— Jeden z droidów po zniszczeniu kapsuły 1977.[3]
Plo Koon i klony czekające na ratunek.
Gdy hrabia Dooku otrzymał raport o wystrzeleniu kapsuł ratunkowych z 'konających' statków, rozkazał generałowi Grievousowi wysłanie łowców, aby zlikwidowali niedobitków, gdyż uważał, że Republika nie może dowiedzieć się o ich istnieniu.

Nowy statek Koona i klonów w został pozbawiony energii, przez co załoga nie mogła porozumieć się z innymi ocalałymi, ani z dowództwem floty. Padły również systemy podtrzymywania życia. Wiedząc, że ich czas jest ograniczony, klony zabrały się do naprawy systemu zasilania.

W między czasie do systemu przybyli Anakin Skywalker i Ahsoka Tano. Jedi rozpoczęli poszukiwania ocalałych. Chwilę potem łączność z byłym uczniem nawiązał, Obi-Wan Kenobi, potępił jego występek, ale nie stawał mu na przeszkodzie.

W końcu klonom udało się naprawić zasilanie. Nagle kontakt nawiązała kapsuła 1977. Żołnierze znajdujący się w jej wnętrzu wysyłali wiadomość o ostrzale. W pewnej chwili, statek został zaatakowany przez statek abordażowy typu Droch i droidy znajdujące się na jego pokładzie. Po krótkiej chwili roboty rozszczelniły powłokę kapsuły i cała jej załoga została wessana w próżnię.

Chwilę potem droidy spostrzegły kapsułę klonów i Plo Koona. Skierowały w ich stronę swój statek. Widząc co zamierzają roboty, mistrz Jedi zdecydował o chwilowym wyjściu na zewnątrz by pokonać droidy. Poradził klonom ubranie hełmów i poprosił o pomoc. Gdy wyszli z kapsuły stawili opór agresorom. Plo odbijał swoim mieczem wiązki blasterowych błyskawic. Gdy jednak roboty schowały się za burtą swojego okrętu, Koon za pomocą Mocy posłał Sinkera, aby wykończył droidy.

W tym samym czasie komandor Wolffe, który został w kapsule, gdyż nie miał zbroi, usłyszał komunikat wysyłany przez Ahsokę lecz przez słaby sygnał nie mógł na niego odpowiedzieć.

Gdy generał Grievous utracił sygnał nadawany przez statek wysłany do zniszczenia kapsuł, hrabia Dooku rozkazał powrót w okolicę cmentarzyska po niedawnej masakrze.

Do Anakina Skywalkera dotarła wiadomość od Kanclerza Palpatine'a. Przywódca Republiki nakazał mu powrót do jego floty. Jedi obiecał, że wykona rozkaz. Gdy transmisja się zakończyła, Ahsoka przejęła stery i uprowadziła Zmierzch, gdyż wyczuła, że mistrz Plo żyje.

Kapsuła 1977 niszczona przez droidy.

Chwilę potem do dryfującej kapsuły przyleciał statek ratunkowy. Skywalker i Tano wciągnęli ocalałych na pokład swojego okrętu, gdzie zajął się nimi droid medyczny. Po dojściu do siebie mistrz Koon opowiedział Anakinowi historię bitwy. Poinformował go też, że tajemnicza broń to w rzeczywistości działo jonowe.

Chwilę potem sensory Zmierzchu wykryły ogromny okręt. Mistrz Plo znając niebezpieczeństwo wyłączył wszystkie systemy statku oraz R2-D2. Jednak wrogi okręt ustawiał się w pozycji bojowej. Wtedy też na pokład wszedł robot medyczny, aby sprawdzić czemu zasilanie zostało wyłączone. Jedi zauważywszy swój błąd natychmiast odpalili silniki i rozpoczęli ucieczkę.

Generał Grievous wykrywszy wroga, posłał za nim wiązkę energii z działa jonowego lecz dzięki niezwykłym umiejętnościom pilotażu Skywalkera, jego wrogowie zdołali zbiec.

Skutki

"Twoja porażka jest wielce niefortunna. Muszę przedyskutować ją z moim panem."
— Hrabia Dooku do generała Grievousa, po ucieczce Zmierzchu.[3]

Z jednej strony bitwa została wygrana przez Separatystów lecz hrabia Dooku uważał, że to, iż Republika dowiedziała się o Malevolence jest sromotną porażką, którą musiał przedyskutować ze swoim mistrzem.

Odkrycie to w niedługim czasie, pozwoliło Skywalkerowi na przygotowanie ataku na krążownik.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!