Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Bazę Hurrim

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Bazę Hurrim była batalią galaktycznej wojny domowej, która miała miejsce w 3 ABY. Wygrały ją połączone siły Sojuszu Rebeliantów i Koalicji Handlu, które doszczętnie zniszczyły siły piratów Hurrim wspomagane przez wojska Imperium Galaktycznego.

Preludium

Gdy Sojusz dla Przywrócenia Republiki odkrył, że Imperium konstruuje Drugą Gwiazdę Śmierci, ruszyły przygotowania do ataku na budowaną strukturę. Aby jednak taką operację przeprowadzić, konieczne były stałe dostawy zaopatrzenia, żywności, broni i paliwa. Rebelianci, po stracie swojego centrum zaopatrzeniowego w Gal Milnor, podpisali umowę z Koalicją Handlu, której członkiem byli m. in. Piraci Hurrim. Ci jednak zdradzili Rebelię przechodząc na stronę Imperium. Wtedy zaczęły się poszukiwania bazy piratów Hurrim. Nie szły one zbyt dobrze, aż do momentu, gdy kilku pojmanych członków Koalicji zdołało uciec z niewoli i mimo trudności dotarli do Rebeliantów. Wtedy lokalizacja bazy została ujawniona i Sojusz wysłał grupę zadaniową, do jej zniszczenia.

Przebieg bitwy

Corrupter przybywa na pole bitwy.

Wojska Sojuszu składały się z fregaty Nebulon-B, ośmiu X-wingów i sześciu B-wingów. Po dotarciu an miejsce, piloci rebelianccy dostrzegli bazę Hurrim, chronioną przez działa laserowe i wyrzutnie rakiet montowane na asteroidach, a także dwie korwety typu Marauder i sześć transportowców typu Custom, które piraci ukradli rebeliantom. X-wingi natychmiast związały walką myśliwce typu Preybird, które zaczęły opuszczać hangary bazy, a B-wingi zaczęły niszczyć działa laserowe i wyrzutnie rakiet. Następnie X-wingi skierowały się przeciwko korwetom, a cięższe myśliwce ostrzeliwały bazę Hurrim, która ostatecznie została wyłączona przy pomocy dział jonowych.

W tym momencie, gdy wydawało się, że Rebelianci już wygrali, z nadświetlnej wyszedł Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-II Corrupter. Fregata Jericho wypuściła wtedy posiadane sześć Y-wingów i myśliwce rebeliantów od razu skierowały się przeciwko myśliwcom TIE wylatującym z hangaru imperialnego krążownika. Golov Nakhym, szef piratów, próbował wtedy uciec na pokładzie wahadłowca Lendros, lecz został unieruchomiony przez działka jonowe myśliwca typu B-wing, pilotowanego przez Ace'a Azzameena.

Zniszczenie Bazy Hurrim.

Wtedy to na pole bitwy przyleciał Dunari, szef Koalicji Handlu, na czele pancernika Longshot i sześciu myśliwców typu CloakShape. Było już jasne, że z takim wsparciem bitwa zostanie wygrana przez rebeliantów. Piloci myśliwców zdołali zestrzelić niszczyciel Corrupter zabijając jego dowódcę - admirała Garretha Holtza. Wysłane zaś z fregaty Jericho, transportowce StormUnit zdołały pojmać Golova Nakhyma z pokładu jego wahadłowca i odzyskać wszystkie transportowce typu Custom. Wtedy zarządzono odwrót, a piloci rebelianccy, odlatując, niszczyli wszystko to, co jeszcze pozostało, czyli wahadłowiec Lendros i wyłączoną bazę Hurrim.

Skutki

Bitwa zakończyła się zarówno militarnym, jak i strategicznym zwycięstwem rebeliantów. Zneutralizowane zostało zagrożenie w postaci piratów Hurrim, ich przywódca pojmany, a utracone statki, odzyskane. Dodatkowo udało się zadać dotkliwą klęskę wojskom Imperium, niszcząc cały niszczyciel typu Imperial-II Corrupter i wiele myśliwców. Z wojsk przeciwników Rebelii, uratowało się tylko kilka kapsuł ratunkowych.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!