Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Bomis Koori IV

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Bomis Koori IV była bitwą stoczoną pomiędzy Konfederacją Niezależnych Systemów, a Republiką Galaktyczną podczas wojen klonów. Odbyła się w 20 BBY i jest zaliczana do kampanii zwanej Oblężeniami Zewnętrznych Rubieży.

Przebieg

Przed bitwą

Bomis Koori IV było jedną z planet, które znajdowały się pod okupacją Konfederacji Niezależnych Systemów. Znajdowały się tam ważne dla Separatystów fabryki. Konfederaci zdawali sobie sprawę ze znaczenia strategicznego Bomis Koori IV i spodziewali się ataku sił Republiki. Najważniejsze lokacje na planecie ufortyfikowano i przygotowano nawet na długotrwałe oblężenie. Dowodzenie nad obroną powierzono kooriviarskiemu generałowi Oro Dassyne. Kazał on wzmocnić fortyfikacje pod względem ataku sił lądowych, ponieważ spodziewał się ofensywy wojsk naziemnych Wielkiej Armii Republiki.

Dowództwo Republiki zadecydowało o przeprowadzeniu ataku na Bomis Koori IV. Atak miała przeprowadzić 3 Armia Systemowa dowodzona przez mistrza Jedi Obi-Wana Kenobiego oraz Anakina Skywalkera.

Bitwa

Przed rozpoczęciem głównej bitwy, dowodzący wojskami Republiki rycerze Jedi: Kenobi oraz Skywalker potajemnie wylądowali na planecie. Niezauważeni przedostali się do środka głównego fortu Konfederacji i wyłączyli jego tarcze ochronne.[1]

Niedługo po wyłączeniu pola ochronnego, dwaj Jedi wyjechali samotnie naprzeciw bazy generała Dassyne'a. Koorivar był kompletnie zaskoczony tym posunięciem. Spodziewał się zmasowanego ataku wojsk lądowych i setek rycerzy Jedi. Zdezorientowany dowódca próbował zrozumieć ruchy Republiki, gdy znienacka fortecę z powietrza zaatakowała flota Republiki. Eskadry myśliwców ARC-170 oraz Gwiezdne Niszczyciele typu Venator zdominowały przestrzeń powietrzną nad fortem i rozpoczęły bombardowanie, podczas którego zginął generał Dassyne.[1] Równocześnie z atakiem powietrznym, do bazy wdarli się Kenobi i Skywalker. Rycerze Jedi zniszczyli droidy bojowe znajdujące się na murach fortu. Następnie siły Republiki bez większych problemów wdarły się na teren bazy i pokonały zaskoczone oddziały Konfederacji. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Wielkiej Armii Republiki.

Ciekawostki

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Databank (pierwszy) Dassyne, General Oro w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 09.02.2010 na web.archive.org)

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!