Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Bothawui (3671 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Bothawui.jpg
Bitwa o Bothawui
Konflikt Wielka wojna galaktyczna
Data 3671 BBY
Miejsce Bothawui
Wynik
  • Zwycięstwo Republiki (pierwsza bitwa)
  • Remis (druga bitwa)
Strony
Odrodzone Imperium Sithów
Dowódcy
Mistrz Jedi Belth Allusis Wielki moff Zellos
Siły
Około 50000 żołnierzy
Straty
Śmierć wszystkich obrońców
  • Okręty wojenne
  • Znaczna część armiiBitwa o Bothawui była jedną z najważniejszych potyczek pomiędzy Imperium Sithów, a Republiką Galaktyczną w czasie wielkiej wojny, która miała miejsce w roku 3671 BBY. Mianem bitwy o Bothawui określane są dwa starcia, z których pierwsze zakończyło się bezsprzecznym zwycięstwem Republiki, a drugie, pomimo śmierci wszystkich obrońców, zostało nierozstrzygnięte.

Historia

Preludium

Po ataku odbudowanego Imperium w roku 3681 BBY przewaga przez dziesięć lat utrzymywała się po stronie Sithów. W tym okresie bez większych trudności zajęli oni znaczną część planet na Zewnętrznych Rubieżach. Po dziesięciu latach Imperium wdarło się na Środkowe Rubieże po zwycięstwie w sektorze Seswenna. Wielki moff Zellos, sądząc, ze Republika wylizuje się z ran, postanowił przypuścić atak na Bothawui jedną z najważniejszych planet w tej części galaktyki.

Pierwsza bitwa o Bothawui

Pierwszy atak na Bothawui.

Tymczasem Republika przygotowała zasadzkę. Gdy tylko flota Imperium pojawiła się w pobliżu planety siły Republiki zaatakowały. Mając znaczną przewagę szybko zniszczyły okręty Imperium. Wieść o tym wydarzeniu rozeszła się po całej galaktyce. Mieszkańcy Republiki odzyskali dawno utraconą nadzieję. Imperium jednak nie miało zamiaru dać za wygraną i pozwolić, by Republika długo cieszyła się wygraną. Niedługo po bitwie rozpoczęto przygotowania do następnego ataku.

Druga bitwa o Bothawui

Wojska Imperium na Bothawui.
Jakiś czas po pierwszej bitwie, nad planetą pojawiła się kolejna, o wiele potężniejsza flota Imperium. Nie mogła jednak przeprowadzić bombardowania orbitalnego ze względu na potężną tarcze planetarną chroniącą planetę. Imperialni byli zmuszeni przeprowadzić atak na stację. Zellos, który tym razem osobiście dowodził atakiem wysłał przeciwko obrońcom Bothawui liczącą pięćdziesiąt tysięcy żołnierzy armię. Tymczasem ponad osiemdziesięciu rycerzy Jedi i blisko cztery tysiące żołnierzy Republiki pod komendą mistrza Beltha Allusisa rozpoczęło przygotowania do obrony. Imperialne dowództwo chcąc szybko zakończyć walkę posłało do ataku wszystkie jednostki jednocześnie. Gdy obie armie się spotkały rozpoczęła się nierówna walka pomiędzy wojskami Republiki, a ponad dwunastokrotnie liczniejszymi oddziałami Imperium. Jednakże świetnie wyszkoleni Jedi i żołnierze pod wodzą Allusisa nie ulegli przewadze przeciwnika.
Ostatni obrońcy Bothawui.
Za każdego zabitego żołnierza Republiki padało dziesięciu imperialnych. Przez długi czas Imperium nie mogło przełamać obrony Republiki. W końcu, gdy na polu bitwy została zaledwie garstka żołnierzy kierowana przez mistrza Beltha, będący pod wrażeniem ich odwagi i determinacji, Wielki Moff Zellos zaproponował ugodę: obrońcy pozostaną przy życiu, jeżeli zaprzestaną walki. Allusis jednakże nie przyjął tej oferty. Chociaż ostatecznie wszyscy obrońcy zostali zabici, to armia Imperium poniosła tak wielkie straty, że musiała się wycofać z planety.

Skutki

Zwycięstwo dało Republice nową nadzieję, chociaż była to bardziej nadzieja na przetrwanie, niż na zwycięstwo. Mimo to znacznie podniosło morale żołnierzy Republiki, co spowodowało, że jeszcze przez cztery lata odnosili oni sukcesy w wojnie. Okres ten zakończył się w roku 3667 BBY, kiedy to stratedzy Imperium zmienili taktykę, a do wojny przyłączyli się Mandalorianie. Ataki Imperium stały się zaciekłe, niespodziewane i brutalne, co miało przybliżyć koniec przeciągającej się wojny, która mimo to trwała kolejnych osiemnaście lat.

Galeria

Źródła


Bitwy i wydarzenia podczas wielkiej wojny galaktycznej (3681 BBY - 3653 BBY)
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!