Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pierwsza bitwa o Dubrillion (25 ABY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Bitwa o Dubrillion (25 ABY))
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o DubrillionNEJ.jpg
Bitwa o Dubrillion
Konflikt Inwazja Yuuzhan Vongów
Data 25 ABY
Miejsce Dubrillion
Wynik Nieznaczne zwycięstwo Nowej Republiki
Strony
Nowa Republika Yuuzhan Vongowie
Dowódcy
prefekt Da'Gara
Siły
skoczki koralowe
Straty
Większość sił; spore zniszczenie miasta Większość skoczków koralowychBitwa o Dubrillion - była jedną z pierwszych bitew podczas Inwazji Yuuzhan Vongów. Miała ona miejsce w 25 ABY i zakończyła się zwycięstwem sił Nowej Republiki, mimo odniesienia przez nią ciężkich strat.

Przebieg

Preludium

Po rozpoczęciu inwazji na Galaktykę, Yuuzhan Vongowie postanowili przejąć lub zniszczyć wszystkie najbliższe planety. W tym celu zajęli m.in. Helskę 4, Belkadan i spowodowali unicestwienie Sernpidala. Ich kolejnym celem były dwa położone obok siebie światy - Dubrillion i Destrillion. Zajęte były one od kilku miesięcy przez kompanię Lando Calrissiana, który prowadził tam dochodowe interesy górnicze. Prefekt Da'Gara - dowódca pierwszego światostatku Yuuzhan zarządził zmasowany atak skoczków koralowych na Dubrillion. Mimo sporych sił zaangażowanych w ofensywę, prefekt przewidywał porażkę, chcąc jedynie wypróbować siły wroga. Tymczasem o grożącej inwazji dowiedział się Han Solo, przebywający w rejonie Sernpidala. Wraz z Kypem Durronem pospieszyli do stacji Landa, by ostrzec przyjaciela przed niebezpieczeństwem. Rozpoczęły się przygotowania do odparcia ataku.

Bitwa

Bitwa o Dubrillion rozpoczęła się trzy dni po przybyciu Sokoła Millennium na planetę. Dzięki interwencji Solo, udało się przygotować stację do obrony, używając myśliwców treningowych Calrissiana. Na naradzie ustalono, że większość sił lekkich będzie walczyć na orbicie. Ich tarcze miał utrzymywać Szybkobiegacz I wciągnięty na powierzchnię planety. Za obronę miasta miały być odpowiedzialne działka turbolaserowe oraz młodzi Solo - Jaina, Anakin i Jacen, którym Leia zabroniła brać udziału w walkach w kosmosie. Wkrótce potem rozpoczął się atak.

Początkowo obrońcy trzymali się mocno i nie dopuścili sił inwazyjnych nad powierzchnię. Wkrótce jednak najeźdźcy, używając swej biotechnologii zaczęli niszczyć tarcze myśliwców. Pierwsze skoczki koralowe rozpoczęły bombardowania planety. Mimo silnej obrony przeciwlotniczej i dzielnej postawy rodzeństwa Solo, wkrótce miasto stanęło w ogniu, a myśliwce obrońców zaczęły wycofywać się na Destrillion. Niedługo potem zniszczony został Szybkobiegacz I. Tarcze myśliwców wyłączyły się. W tej sytuacji, Anakin uratował miasto, wraz z rodzeństwem wciągając skoczki w pas asteroid. Większość z nich zginęła pod ostrzałem trójki Interceptorów, reszta zaś rozbiła się o meteory. Dzięki specjalnej więzi Mocy, Solo odepchnęli atak. Jednak w pewnym momencie Anakin opadł z sił, połączenie zostało przerwane, a on sam musiał ratować się skokiem w nadprzestrzeń. Mimo to siły inwazyjne zostały odparte przez resztę obrońców i wycofały się z systemu. Nowa Republika odniosła pierwsze zwycięstwo nad Yuuzhan Vongami. Kilka godzin później odnalazł się także Anakin.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!