Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Galaan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Galaan
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 4 ABY
Miejsce Galaan
Wynik Zwycięstwo Rebelii.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Księżniczka Leia Organa Kapitan Khione
Siły
Straty
Mellcrawler ShieldmaidenBitwa o Galaan to starcie między siłami Rebelii i Imperium podczas galaktycznej wojny domowej. Było zwieńczeniem Operacji Żółty Księżyc i pościgu imperialnej kapitan Khione za księżniczką Leią.

Przed bitwą

Rebelianci dowiedziawszy się o budowie nowej Gwiazdy Śmierci nad Endorem, postanowili bezzwłocznie ją zaatakować. Konieczne było jednak znalezienie miejsca koncentracji dla rozproszonej po klęsce na Hoth floty. Wybór padł na Sullust, który był połączony z Endorem specjalnym szlakiem nadprzestrzennym. Jednak trzeba było znaleźć sposób, by odwrócić uwagę imperialnych od tej planety. Leia Organa wymyśliła plan, wedle którego w położonym na przeciwnym krańcu galaktyki sektorze Corva zostawi cztery boje sygnałowe przy użyciu rozpracowanych przez Imperium kodów. Dałoby to czas na przegrupowanie nad Sullustem, ale wiązalo się też z wystawieniem na niebezpieczeństwo każdego statku, który otrzymałby sygnał. Mon Mothma zaakceptowała plan i Leia ruszyła na pokładzie Mellcrawlera wraz z pilotem Nienem Nunbem, mechanikiem Antrotem, specjalistką od łączności Kidi Aleri i komandosem majorem Lokmarchą. Zostawili boje kolejno na Basteel, Sesid, Jaresh, cały czas uciekając z rąk imperialnej pani kapitan Khione. W końcu dotarli na Galaan. Tam czekali przy jednym z jego księżyców na przybycie sprzymierzonych okrętów.

Przebieg walki

Po ich dotarciu, Leia ostrzegła załogi, że są przynętą i kazała im uciekać, co ci niezwłocznie uczynili. W tym samym czasie nad Galaan przybył dowodzony przez Khione gwiezdny niszczyciel Shieldmaiden, który schwytał Mellcrawlera i jego załoga dostała się do niewoli. Jednak dzięki poświęceniu majora Lokmarchy, pozostali zdołali się uwolnić. W tym samym czasie wszystkie rebelianckie statki, które odpowiedziały na sygnał, wróciły nad Galaan i zaatakowały siły Imperium. Oprócz Shieldmaidena był tam obecny jeszcze jeden niszczyciel. Dzięki poświęceniu Antrota, Leia, Kidi i Nien uciekli na pokładzie promu typu Lambda Tydirium. Chwilę później Shieldmaiden uległ zniszczeniu.

Skutki

Wymyślona przez Leię Operacja Żółty Księżyc zakończyła się powodzeniem. Sojusz zyskał czas potrzebny do zgromadzenia floty nad Sullustem. Dzięki akcji nad Galaanem, w ręce rebeliantów wpadł prom Tydirium, który został później użyty do przeniknięcia na Endor przez oddział dowodzony przez Hana Solo.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!