Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Giju

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Giju.jpg
Bitwa o Giju
Konflikt Wojny klonów
Data 19 BBY
Miejsce Giju
Wynik Pyrrusowe zwycięstwo Republiki.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Nieznany
Siły
Droidy bojowe
Straty
Duże CałkowiteBitwa o Giju odbyła się w roku 19 BBY na Giju. Starcie to rozegrało się pomiędzy siłami WAR, a Konfederacją Niezależnych Systemów i zakończyło się pyrrusowym zwycięstwem Republiki.

Przebieg

Zginął na planecie Giju podczas wojny... Razem z resztą mojego oddziału. Głupia, niepotrzebna bitwa podczas brutalnej i bezsensownej wojny.
Sha Koon, wspominająca śmierć swojego padawana.[1]
Śmierć Baylisa Archana.

Bitwa dzieliła się na dwie fazy: walkę na bagnach i w mieście. Sha Koon poprowadziła oddział klonów przez bagna, gdzie zostali zaatakowani przez wroga. Ponieśli dotkliwe straty, jednak przedarli się do miasta. Tam, wraz z żołnierzami padawana Kel Dorki, Baylisa Archana, podjęli ponowną walkę z wrogiem. Podczas starcia zginęło wiele klonów oraz młody Archan. Sha Koon została ranna. Pomimo tego bitwa zakończyła się zwycięstwem WAR. Korzyści z przejęcia Giju nie zrekompensowały Republice strat poniesionych w bitwie o tę planetę.

Skutki

Ty też przyszedłeś powiedzieć mi, że pora, bym wróciła na wojnę? Powiem ci to samo, co pozostałym... Nie wracam.
— Sha Koon do swojego wuja, Plo Koona.[1]

Giju zostało zajęte przez Republikę przy ogromnych stratach. Sha Koon wróciła do świątyni Jedi, aby zaleczyć rany odniesione w ostatniej bitwie. Śmierć padawana wpłynęła na nią tak mocno, iż po fizycznym wyzdrowieniu odmówiła powrotu na wojnę. Wiedząc o tym, Plo Koon poprosił ją, aby przejrzała archiwa Zakonu w celu ustalenia tożsamości Sitha, kontrolującego wydarzenia w galaktyce.

Ciekawostki

  • Pomimo faktu, iż bitwa rozegrała się w 19 BBY, klony nosiły w niej zbroje I fazy. Wynika to z błędu, jaki popełnił grafik, Jim Hall, podczas tworzenia rysunków do komiksu Czystka: Sekundy do śmierci.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!