Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Najan-Rovi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Najan-Rovi
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 3 ABY
Miejsce Najan-Rovi
Wynik Zwycięstwo Sojuszu Rebeliantów.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Nieznany
Siły
Straty
Brak Prawie 100 transportowców i lekkich frachtowcówBitwa o Najan-Rovi to bitwa między siłami Rebelii i Imperium o doki gazowego olbrzyma Najan-Rovi. Miała miejsce w roku 3 ABY podczas galaktycznej wojny domowej. Stanowiła część Operacji Przerwany Łańcuch.

Przed bitwą

Głównym celem rebeliantów podczas Operacji Przerwany Łańcuch były stocznie planety Kuat. Jednak, aby móc je zaatakować, siły Sojuszu musiały przeprowadzić kilka dywersyjnych ataków, by imperialni oddelegowali swoje wojska z Kuat w celu uzupełnienia braków. Jednym z celów Kompanii Zmierzch stał się Najan-Rovi. To właśnie tam Corellian Engineering Corporation budowała promy dyspozycyjne dla starszych oficerów i specjalnych wysłanników Rady Najwyższej. Według Everi Chalis, zniszczenie tych doków zmusiłoby Korelię do zwiększenia produkcji, a to oznaczałoby konieczność przeniesienia z Kuat środków do budowania statków i służb bezpieczeństwa.

Przebieg

Żołnierze Kompanii Zmierzch zostali dostarczeni do doków Najan-Rovi koreliańską korwetą Thunderstrike. W dryfujących siedliskach gazowego olbrzyma nie było batalionu szturmowców, więc Imperium musiało polegać jedynie na żołnierzach floty i myśliwcach TIE. Kompania Zmierzch z łatwością wykonała zadanie, zostawiając za sobą prawie sto płonących imperialnych lekkich frachtowców i luksusowych transportowców.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!