Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Onderon (4000 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Onderon

Bitwa o Onderon to bitwa kończąca wojny bestii, która rozegrała się w roku 4000 BBY. Walczyli w niej żołnierze wierni królowej Amanoi z jeźdźcami bestii.

Przebieg bitwy

Ulic Qel-Droma wraz z bratem Cayem i Tottem Doneetą udał się do miasta Iziz, by przedstawić królowej warunki pokojowe jakie zaproponował Moron Kira. Królowa uznała Jedi za zdrajców i kazała ich zaatakować. Oron wezwał wsparcie ojca, który wraz z wielkim oddziałem jeźdźców bestii i żołnierzy podróżujących na bestiach boma zaatakował miasto. Bitwa była długa i krwawa. Podczas jednej z potyczek Cay stracił rękę. Starcie zostało zakończone przybyciem mistrza Arcy Jetha, który użył medytacji bitewnej, by zakończyć rozlew krwi. Po wylądowaniu udał się ze swymi uczniami do podziemi pałacu, gdzie znalazł królową wzywającą duch Freedona Nadda. Władczyni umarła jednak z wycieńczenia.

Skutki bitwy

Wraz z bitwą zakończyły się trwające około 400 lat wojny bestii. Na tronie zasiadł Oron Kira wraz ze swą małżonką Galią. Pokój trwał około dwa lata, gdyż wtedy rozpoczął się kolejny konflikt znany jako bunt Naddystów.

Dowódcy

Obrońcy Iziz

Jeźdźcy bestii

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!