Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Parcellus Minor

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Parcellus Minor.jpg
Bitwa o Parcellus Minor
Konflikt Wojny klonów
Data 21 BBY
Miejsce Parcellus Minor
Wynik Zwycięstwo Konfederacji Niezależnych Systemów.
Strony
Konfederacja Niezależnych Systemów Republika Galaktyczna
Dowódcy
Nieznany Roblio Darté
Siły
Straty
Duże ilości droidów 90% siłBitwa o Parcellus Minor była jedną z bitew pomiędzy siłami Konfederacją Niezależnych Systemów, a oddziałami Republiki Galaktycznej. Potyczka miała miejsce w 21 BBY.

Historia

Jak stwierdził dowodzący siłami Republiki mistrz Roblio Darté nie można było wybrać gorszego miejsca na stoczenie walki. Prowadzenie bitwy utrudniała głównie gęsta dżungla, która uniemożliwiała wykorzystanie ciężkiego sprzętu. Na niekorzyść Republiki jej wywiad znacząco zaniżył liczebność wroga.

Oddziały dowodzone przez mistrza Darte wylądowały na planecie tuż przed przybyciem Separatystów. Po zestrzeleniu krążownika typu Acclamator jeden z dowódców droidów stwierdził, iż może poświęcić swoje jednostki i okręty Konfederacji rozpoczęły bombardowanie orbitalne. W jego wyniku zginęło wiele klonów, jak i droidów. Dodatkowo lokalna flora zaczęła wydzielać łatwopalną żywicę, tzeotynę. W wyniku jej zapłonu pole bitwy zamieniło się w piekło. Zaledwie 10% żołnierzy Republiki zdołało się ewakuować, pozostałe klony, w tym ranni spłonęli żywcem.

W wyniku bitwy, Republika straciła planetę na rzecz Konfederacji.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!