Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Phaseerę

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Bitwa o Phaseerę to bitwa stoczona podczas nowych wojen Sithów między wojskami Republiki i Bractwa Ciemności.

Starcie miało miejsce w 1002 BBY i było jednym z ostatnich w wojnie. Jeden z oddziałów szturmowych armii Sithów, Wędrowcy Mroku, wyznaczony został do zlikwidowania najbardziej wysuniętego posterunku Republiki. Rozkaz do ataku został wydany przed zmierzchem, co zaniepokoiło niektórych żołnierzy. Jeden z nich, wrażliwy na Moc Dessel, przez cały czas miał złe przeczucia. Zdawał sobie sprawę, że posłuchanie rozkazu równało się z niepotrzebnymi stratami po ich stronie. Ogłuszył porucznika Ulabore'a, dowodzącego Wędrowcami i przejął inicjatywę. Nakazał swoim żołnierzom wstrzymać się, aż zajdzie słońce i dopiero wówczas zaatakować.

Żołnierzy Sithów było dwa razy mniej niż Republiki, ale w ostatecznym rozrachunku to oni wygrali. Dessel zastrzelił wszystkich dziewięciu snajperów pilnujących kanonierek, umożliwiając reszcie oddziału szybkie, trzygodzinne zwycięstwo. Przy czterdziestu sześciu poległych po stronie Republiki, straty Wędrowców wynosiły dziewięciu.

Pomimo wygranej bitwy, Dessel został uznany za zdrajcę i pojmany, w ramach kary za ogłuszenie Ulabore'a. Uratowała go tylko interwencja lorda Kopecza, jednego z członków Bractwa Ciemności, który wyczuł jego potencjał w Mocy i uznał, że stratą byłoby go zmarnować. Zdecydował się wziąć Dessela na Korriban, gdzie miał on przejść gruntowne szkolenie, stając się Bane'em, Mrocznym Lordem Sithów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!