Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Rishi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
BattkeOfRishi2.png
Bitwa o Rishi
Konflikt Wojny klonów
Data 21 BBY
Miejsce Rishi
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Nieznani
Siły
Straty
Małe DużeBitwa o Rishi miała miejsce w 21 BBY. Jej powodem było zapotrzebowanie Separatystów na złoża eksonu, mogącego stanowić źródło zasilania do broni sonicznej. Batalia zakończyła się zwycięstwem Republiki Galaktycznej.

Przyczyny

"Energia kamieni z wewnątrz góry jest potrzebna mojemu ludowi do przygotowywania jedzenia w czasie mrozu."
— Wódz Gwarrk, mieszkaniec Rishi.
Początek bitwy.

W 21 BBY Konfederacja Niezależnych Systemów potrzebowała nowego źródła zasilania do broni sonicznej, produkowanej przez Geonosjan. Idealną zdobyczą były złoża eksonu – minerału, posiadającego właściwości energetyczne. Wojska Separatystów dokonały inwazji na Rishi, planetę bogatą w ten surowiec. Tubylcy wykorzystywali go do wytwarzania ciepła i podgrzewania posiłków zimą. W obliczu okupacji Konfederacji Rada Jedi wysłała kompanię 41 Elitarnego Legionu, aby wyparła wroga z okupowanej planety.

Przebieg

Pierwsze starcie

"Sir, Geo okopali się za głęboko."
— Klon-komandor, objaśniający Kitowi Fisto zalety obrony Separatystów.
2242 - "Cooker".

Mający dowodzić oddziałem klonów Kit Fisto dotarł na Rishi później, niż jego oddział. Zanim przybył lokalny wódz, Gwarrk, wpłynął na komandora Kompanii Zielonych, zmuszając go do zaatakowania okopanych w kopalni eksonu geonosjańskich wojowników. Żołnierze-klony, wspierani przez maszyny kroczące AT-RT, zostali zdziesiątkowani i odparci. Konfederaci wykorzystywali wąwóz, znajdujący się u wejścia do kopalni, ostrzeliwując wroga ze stanowisk ogniowych w ścianach parowu. Odwrót klonów został nakazany przez przybywającego na planetę Kita Fisto. Jedi uspokoił przewodniczącego Gwarrka i spokojnie ocenił sytuację. Wkrótce obmyślił plan ataku.

Ostateczna ofensywa

"Kiedy dotrę do linii obrony nieprzyjaciela, czeka mnie ostrzał z broni sonicznej, której nie mogę odbić swoim mieczem świetlnym. Więc kiedy będę robił uniki, celuj we mnie i strzelaj ogniem ciągłym. Celuj w moje ramię. I, Cooker… staraj się nie chybić."
— Kit Fisto, przedstawiający snajperowi 2242 plan ponownej ofensywy.
Kit Fisto, walczący w wąwozie.

Generał Fisto rozkazał komandorowi wskazać najlepszego snajpera w oddziale. Oficer skontaktował przełożonego z Cookerem. Jedi nakazał mu celować w swoje ramię i rozpocząć ostrzał po rozpoczęciu ataku. Fisto przewidział, że jego miecz świetlny nie będzie mógł odbić pocisków sonicznych Geonosjan, zamierzał więc wykorzystać ostrzał podległego mu snajpera, skierowując rykoszety w stronę przeciwników. Kiedy akcja się rozpoczęła, dowodzący kompanią komandor zorganizował pozostałych żołnierzy do przeprowadzenia drugiej fali ataków. W pewnym momencie do mistrza Fisto przestały dolatywać pociski snajpera. Klon wyjaśnił, iż musi przeładować broń. Jedi wykorzystał Moc do skręcenia karku jednemu z Geonosjan, po czym posłał swój miecz w kierunku ostatniego wojownika Konfederacji. Po chwili wrota kopalni otworzyły się. Nautolanin pomyślał, że to gest kapitulacji. Zaraz padł jednak przed pociskiem wystrzelonym z działa sonicznego typu LR1K. W tym momencie klon-komandor nakazał przełożonemu pozostać w pozycji leżącej. Wroga armata została zniszczona przez ostrzał torpedowy z kanonierki. W następnej chwili z dwóch LAAT/i wyskoczył oddział klonów, wspierany przez lokalnych wojowników. Żołnierze zmusili Geonosjan do odwrotu w głąb kopalni. Komandor zapewnił generała, że zabezpieczenie przyczółka to wyłącznie kwestia kilku chwil.

Wódz Gwarrk, gratulujący Kitowi Fisto jego potęgi.

Skutki

"To zwycięstwo stało się możliwe dzięki potędze umysłu. I pomocy przyjaciela."
— Kit Fisto do wodza Gwarrka.

Wkrótce walki zostały zakończone, a oddziały Geonosjan spacyfikowane. Wódz Gwarrk podziękował członkowi Rady Jedi i wyraził uznanie dla jego potęgi. Rishi zostało wyzwolone, a Konfederacja Niezależnych Systemów nie uzyskała nowego źródła amunicji do swojej broni sonicznej.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!