Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o asteroidy Vergesso

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
BoAV.png
Bitwa o asteroidy Vergesso
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 3 ABY
Miejsce Asteroidy Vergesso
Wynik Zwycięstwo Imperium.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Nieznany Darth Vader
Siły
Straty
Całkowite, oprócz Otany i jej załogi Kilkadziesiąt myśliwców TIEBitwa o asteroidy Vergesso była batalią stoczoną w 3 ABY pomiędzy Imperium i Sojuszem dla Przywrócenia Republiki. Zakończyła się klęską Sojuszu.

Przyczyny

Baza Vergesso była należącą do Syndykatu Tenloss stacją kosmiczną. W 3 ABY była już popularnym wśród przemytników i kryminalistów portem, jak również dobrze prosperującym centrum produkcyjnym. Zaopatrywało ono m. in. Rebelię i przez to Sojusz zapewniał ochronę bazie, jednakże wszystkie dobra musiały być importowane, gdyż sama baza nie mogła wyprodukować u siebie żywności czy wody. Zadania przywiezienia towarów podjęła się rodzina Azzameen. Napadła ona na placówkę produkcyjną firmy Viraxo Industries. Stacjonowały jednak tam również myśliwce Czarnego Słońca. Wyśledziły one lokację, do której uciekli Azzameenowie razem z pojmanym towarem. Atak ten dał pretekst i możliwość księciu Xizorowi, szefowi Czarnego Słońca, aby rozprawić się ostatecznie z bazą Vergesso, gdyż bogacenie się jej właściciela, Syndykatu Tenloss, coraz bardziej go irytowało. Poinformował on Dartha Vadera, a ten wyruszył do układu Lybeya na czele Eskadry Śmierci.

Przebieg bitwy

Imperialne siły atakują bazę Vergesso.

Do asteroid Vergesso przyleciały cztery imperialne niszczyciele: Executor, Avenger i dwa niszczyciele typu Victory-II. Naprzeciwko nim stanęły dwie fregaty typu Nebulon-B (Fox i Cruuz), krążownik transportowy Fairfax, trzy transportowce GR-75, trzy frachtowce Action IV, trzy korwety koreliańskiej i kilkadziesiąt myśliwców.

Vader rozlokował swoje krążowniki w taki sposób, że uniemożliwił ucieczkę statkom Rebeliantów. Następnie z hangarów niszczycieli zaczęły wylatywać TIE Fightery, które natychmiast zaatakowały rebelianckie X-wingi, oraz TIE Bombery, które rozpoczęły ostrzał rebelianckich krążowników, transportowców i frachtowców. Zaraz potem z pokładu Executora wystartował sam Darth Vader. Tym razem pilotował nie swojego TIE Advanced x1, którego używał np. podczas bitwy o Yavin, lecz nowego TIE Advanceda uzbrojonego w pociski rakietowe. Wspomagał TIE Fightery w walce z wrogimi myśliwcami. TIE Bombery były za to uzbrojone w ciężkie rakiety, co znacznie ułatwiało im likwidację celów.

Rebelianckie myśliwce uciekają z hangaru bazy Vergesso na sekundy przed jej eksplozją.

W międzyczasie do układu przyleciał Ace Azzameen na pokładzie Otany. Dowiedział się o inwazji wojsk imperialnych i przybył zabrać swoją siostrę, Aeron, która przebywała wówczas na pokładzie bazy Vergesso. Początkowo jego obecność była niezauważona, lecz po pewnym czasie zauważyły go imperialne myśliwce. Ace zdołał je zestrzelić używając działek na wieżyczkach i doleciał do bazy. Następnie zacumował, a Aeron po kilku minutach dotarła do doku i weszła na pokład. Ace rozpoczął ucieczkę.

W tym czasie Sojusz stracił już kolejno Fairfaxa, Foxa, Cruuza oraz większość pozostałych okrętów i myśliwców. Darth Vader powrócił na swój okręt flagowy, a wojska Imperium rozpoczęły ostrzał samej bazy. W ostatniej chwili z jej hangaru ewakuowało się dwanaście Y-wingów i cztery A-wingi. Potem baza eksplodowała, a Ace był tego świadkiem, choć znajdował się już blisko strefy skoku w nadświetlną. Maszyny, które opuściły bazę Vergesso nie stanowiły już żadnej przeszkody dla wojsk Imperium, które posiadały miażdżącą przewagę. Zniszczyły je i pozostałe rebelianckie okręty.

Skutki

Ace uciekający z asteroid Vergesso po uratowaniu Aeron.

Ze strony Rebelii bitwę przetrwała tylko Otana i jej załoga, Imperium straciło zaś tylko kilkadziesiąt myśliwców TIE. Klęska rebeliantów była bardzo dotkliwa, gdyż nie tylko stracili wielu pilotów i sporo statków, ale również centrum produkcyjne, i to już w okresie poprzedzającym kluczową bitwę o Endor.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!