Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Boost

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Boost.jpg
Boost
Data i miejsce narodzin: 32 BBY, Kamino[1]
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon[1]
Wzrost: 183 cm[1]
Kolor włosów: Rude
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
Boost był to żołnierz-klon należący do załogi Triumphant, gwiezdnego niszczyciela typu Venator, który był flagowym okrętem mistrza Jedi Plo Koona. Razem ze swoim dowódcą wziął udział w bitwie o układ Abregado.

Biografia

Młodość

Boost jak każdy z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta urodził się w {L|32 BBY}} na Kamino. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki, po odpowiednim wyszkoleniu dołączył do niej w stopniu szeregowca.

Bitwa w układzie Abregado

W nieokreślonym czasie wojny, gdy Rada Jedi otrzymała raporty o nowej, tajemniczej broni Separatystów, postanowiła wysłać na jej poszukiwania mistrza Plo Koona i jego flotę. Boost, który służył na Triumphant, flagowym okręcie Kel Dora, również miał wziąć udział w poszukiwaniach. Gdy wszystko zostało przygotowane, Republikanie rozpoczęli wędrówkę do miejsc, w których ostatnimi czasy widziano tajemniczą broń. Mimo dużego zaangażowania, ich misja przyniosła oczekiwany skutek dopiero w układzie Abregado. Tam okazało się, że nowym zagrożeniem ze strony wroga był okręt Malevolence.

Boost w zbroi.
Jego odkrycie pozwoliło Koonowi na zameldowanie się zwierzchnikom oraz na wydanie rozkazu do ataku. Nieoczekiwanie jednak, statek nieprzyjaciela posiadał większą siłę ognia. Z Wrogości wystrzelono potężny ładunek jonowy, który całkowicie unieruchomił okręty Republiki. Biorąc to pod uwagę, Koon wydał swoim podwładnym rozkaz do ewakuacji. Gdy Boost się o tym dowiedział, wyruszył do kapsuł ratunkowych. Przy jednej z nich spotkał Jedi, sierżanta Sinkera i komandora Wolffe'a, po czym razem z nimi opuścił Tryumfującego.

Ucieczka ocaliła im życie, gdyż chwilę po opuszczeniu doków niszczyciela, Wrogość doprowadziła do jego zagłady. Mimo to, Republikanie nie mieli powodów do szczęścia. Okazało się, że w wyniku pospiesznej ewakuacji, wszystkie systemy kapsuły przestały działać. W związku z tym, sierżant Sinker postanowił je naprawić. Boost wspierał go w naprawach, pozostawiając mu jednak pierwszeństwo. Gdy mimo wysiłków Sinkera naprawy nie przyniosły pożądanych skutków, Boost postanowił samodzielnie zająć się awarią. Jego prace okazały się skuteczne, przez co uszkodzona kapsuła odzyskała zasilanie. Niemal w tej samej chwili w komunikatorze pojawiła się prośba o pomoc od załogi kapsuły 1977. Żołnierz, który błagał o wsparcie, powiedział, że jego statek został zaatakowany przez droidy, które starały się rozszczelnić kadłub kapsuły. Nieoczekiwanie, Boost dostrzegł atakowany statek, przez co mógł razem ze swoimi towarzyszami obserwować działania robotów. Wiedząc, że nie byli w stanie pomóc, patrzyli jak żołnierze Konfederacji doprowadzili do śmierci ich braci.

Na ich nieszczęście, droidy zauważyły również ich kapsułę. W związku z tym, mistrz Koon rozkazał, by Boost i Sinker założyli swoje hełmy i razem z nim opuścili mały statek, w celu powstrzymania najeźdźców. Zgodnie z rozkazem, klony włożyli hełmy, a następnie razem ze swoim dowódcą stawili czoła robotom. Gdy jednak wojska Separatystów zorientowały się, że ich ofiary nie były bezbronne, postanowiły schronić się za kadłubem swojego statku. W związku z tym, Jedi Koon użył Mocy, by przetransportować Sinkera w miejsce, z którego mógłby pokonać wroga. Gdy sierżant pokonał droidy, Republikanie rozpoczęli oczekiwanie na wsparcie. Nieoczekiwanie pojawił Zmierzch, którym przylecieli Anakin Skywalker i Ahsoka Tano. Jedi wciągnęli rozbitków na pokład swojego statku, po czym przekazali ich pod opiekę TB-2. Droid medyczny pobieżnie opatrzył żołnierzy oraz zapewnił, że szybko wrócą do zdrowia. Słowa te pozwoliły Jedi wrócić do swoich spraw. Gdy strażnicy pokoju odeszli, na pokładzie Zmierzchu wyłączono zasilanie. Chcąc sprawdzić co się dzieje komandor Wolffe postanowił udać się na mostek. Słysząc to, TB-2 obiecał sam się tym zająć. Gdy wrócił, Boost oraz jego towarzysze dowiedzieli się o ponownym ataku Wrogości. Jednak dzięki szybkiej interwencji Skywalkera, Republikanie zdołali uciec przed działem jonowym separatystycznego okrętu. Po dotarciu do sojuszniczej floty, Boost oraz jego towarzysze zostali skierowani na leczenie.[2]

Bitwa o Khorm

Około rok po rozpoczęciu wojny Boost, wraz z drużyną Wolfpack pod dowództwem komandora Wolffe'a i Plo Koona, wyruszył na planetę Khorm, która została opanowana przez Separatystów. Bitwa miała duże znaczenie strategiczne, ponieważ na tej planecie znajdowały się złoża agrocytu, będącego doskonałym paliwem. W pierwszym starciu żołnierze WAR z powodzeniem zaatakowali przetwórnię surowca. W tym samym czasie flota Republiki odkryła, iż Separatyści posiadają na powierzchni planety stację kontroli pogody, przez co statki nie mogły wesprzeć oddziałów naziemnych. Kiedy Plo Koon, Kit Fisto oraz oddział klonów, zwany Diabelskimi Psami, wyruszyli w celu zniszczenia stacji, Boost wraz ze swoim oddziałem chronił zdobytą przetwórnię. Atak Separatystów, którym dowodziła komandor Asajj Ventress, okazał się dla nich za silny. Podczas walki zginął mistrz Tauht. Dowództwo przejął kapitan Ozzel, który wydał rozkaz kapitulacji. On, Sinker, Boost, Comet, Wolffe oraz dwaj inni żołnierze trafili do niewoli. Podczas przesłuchiwania Ozzela Ventress zabiła dwa klony. Przerażony kapitan wyjawił cel misji Jedi. Później Wolffe wraz z podwładnymi zdołali uciec, zabierając ze sobą Ozzela, i zdobycznym czołgiem AAT opuścili bazę wroga, zmierzając do obozu Republiki. Zostali tam ponownie zaatakowani, jednak w tym czasie zniszczono stację kontroli pogody. Flota Republiki zniszczyła oddziały Separatystów. Niedobitki wycofały się do kopalni agrocytu, gdzie przetrzymywano zniewolonych tubylców. Jedi, chcąc ich uratować, postanowili dostać się do kopalni i unieszkodliwić działa, które strzelały pociskami o mocy zwiększonej dzięki agrocytowi. Podczas tej akcji, zakończonej zwycięstwem Republiki, Boost wraz z Sinkerem i Wolffe'em brał udział w ataku dywersyjnym.

Na Felucii

Skoro myśliwce tu spadły, to nasi są już bardzo blisko.
— Obi-Wan Kenobi do Anakina Skywalkera.[3]

Jakiś czas później Boost i jego bracia wyruszyli na Felucie, aby ewakuować walczące tam klony. Po przełamaniu blokady kanonierki dotarły do oddziałów Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Boost i jego towarzysze rozpoczęli walkę z droidami, osłaniając odwrót pozostałych klonów. Następnie LAAT/i skierowały sie do dżungli, gdzie podjęli oddział Ahsoki Tano. Po chwili kanonierki wróciły do okrętów na orbicie.

Vanqor

Wolfpack na Vanqorze.

Po jakimś czasie Wolfpack została wysłana na Vanqor, gdzie we wraku niszczyciela Endurance znajdowali się ranni Skywalker i Mace Windu. Kiedy klony utrzymywały mostek dzięki linkom dynamicznym, a Plo Koon i Ahsoka Tano używali Mocy, aby im pomóc, Wolffe i Comet weszli na pokład i uratowali rannych Jedi. Po chwili ich kanonierka wystartowała, a mostek Endurance uległ zniszczeniu.

Interwencja na Loli Sayu

Kiedy na Loli Sayu elitarny oddział uwalniał z cytadeli Evena Piella, dowodzący operacją Obi-Wan Kenobi poprosił o ewakuację. Kiedy flota Republiki podjęła walkę z okrętami Separatystów, jedna kanonierka, z żołnierzami Wolfpack na pokładzie, przedarła się przez blokadę i dotarła na małą wysepkę, będącą miejscem spotkania. Oddział Kenobiego został ewakuowany. LAAT/i wróciła do floty, która wycofała się z systemu.

Druga bitwa o Felucię

Comet, Sinker, Boost, na górę!
— Ahsoka Tano podczas ataku na bazę Separatystów.[4]

Jakiś czas później Boost udał się z dywizją klonów na Felucię, gdzie toczyły się kolejne walki. Po przełamaniu linii obrony droidów, klony skierowały się do ataku na ostatni posterunek Separatystów, w którym konfederacja skoncentrowała swoją obronę. Boost wszedł w skład grupy, która miała, wraz z Ahsoką Tano, zaatakować bazę wroga od tyłu. Podczas marszu na pozycję, padawanka wyczuła jakieś stworzenie, jednak po chwili to zignorowała. Kiedy rozpoczęła się walka, Ahsoka osłaniała klony, wdzierające się po murze do posterunku. Boost i jego bracia byli zajęci walką, wiec nie zauważyli, iż komandor Tano została porwana przez Trandoshanina. Po wygranej bitwie żołnierze kilkakrotnie przeszukali okolicę w poszukiwaniu zaginionej towarzyszki broni. Nie natrafili jednak na żaden ślad.

Aleen

- Kolejne trzęsienie. Zejście tutaj to był jednak zły pomysł.
- Całkowicie się z tobą zgadzam.
— Sinker i Boost.[5]
Wolfpack na Aleenie.

W pewnym momencie wojen klonów oddział Boosta dostał rozkaz zrezygnowania z przygotowań do blokady Qiilury i dostarczenia pomocy humanitarnej na Aleen, dotknięty gwałtownymi trzęsieniami ziemi. Po przybyciu na miejsce komandor Wolffe wysłał Sinkera i Boosta, wraz z R2-D2 do głównego komputera, w celu naprawienia urządzenia i przywróceniu zasilania. Po dostaniu się do środka klony dopilnowały rozpoczęcia procedury. Po chwili otrzymali rozkaz pozostawienia R2 i powrotu do oddziału, w celu pomocy w rozładowaniu zapasów. Po jakimś czasie zostali oni wysłani, aby odnaleźć R2 i C-3PO. Po przyprowadzeniu droidów do strefy lądowania klony opuściły Aleen.

Walka z Grievousem

Podczas powrotu z planety Aleen okręt, przewożący drużynę Wolfpack został zaatakowany przez flotę generała Greviousa. Separatyści dokonali abordażu na republikańską jednostkę. Po krótkiej walce Adi Gallia, komandor Wolffe, Sinker, Boost i Comet trafili do niewoli. Po krótkim czasie okręt, na którym przetrzymywano jeńców, starł się z silną flotą, dowodzoną przez Plo Koona. Z powodu przewagi wroga generał Grievous uciekł. Jeńcy, schwytani w poprzedniej bitwie, zostali uwolnieni.

Bitwa o Kadavo

Wolfpack na Kadavo.

Po jakimś czasie drużyna Wolfpack poleciała na Kadavo. Mieli tam pomóc Anakinowi Skywalkerowi w uwolnieniu togrutańskich niewolników. Ponieważ Togrutanie zostali uwięzieni wewnątrz zygeriańskiej placówki, krążownik nie mógł ich podjąć na platformie lądowniczej. Kiedy naczelnik więzienia uruchomił zapadnię pod nogami niewolników, krążownik dostał się pod placówkę. Żołnierze Wolfpack, w tym Boost, zamontowali liny, po których Togrutanie mogli dostać się na pokład. Później klony pomagały niewolnikom w przeprawie. Po podjęciu wszystkich więźniów, krążownik wycofał się, a kanonierki i myśliwce Z-95 ostrzelały podpory obozu, niszcząc placówkę.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!