Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bota

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Bota to roślina o leczniczych właściwościach. Była przemycana przez m.in. przedstawiciela Czarnego Słońca Nedijanina Kairda, admirała Bleyda oraz Hutta Filbę.

Występowanie

Dotychczas zlokalizowano ją tylko na powierzchni Drongara i to właśnie tam toczyły się o nią batalie.

Sabotaż i szpieg

W RMSU-7 działał szpieg, używający dwóch pseudonimów: Lens dla Czarnego Słońca i Column dla Separatystów. Kontaktował się z Kairdem z Czarnego Słońca aby przekazywać mu informacje dotyczące przemytu, boty oraz przemytników mogących dać się przekupić. Szpieg wysadził w powietrze duży republikański transportowiec z botą, co wyczuła poprzez Moc padawanka Barrissa Offee.

Handel botą był ograniczony przez surowe prawa, ponieważ na niektórych planetach była bardzo wiele warta. Jej kradzież bądź przemyt były nawet karane śmiercią. Na wielkie ryzyko naraził się chirurg Zan Yant, który użył jej do ratowania umierającego klona.

Mutacja boty

Wrażliwa bota straciła zupełnie swoje właściwości, kiedy po radykalnych zmianach pogody przeszła mutację. Odwróciło to zupełnie bieg wojny. Jako pierwsi dowiedzieli się o tym Kaird, Lens, oraz Den Dhur.

Ciekawostki

  • Chcąc uratować życie chorego Rodianina, Barrissa Offee przez przypadek wstrzyknęła sobie do żył botę. Osiągnęła wtedy stan całkowitego zespolenia z Mocą. Narkotyzowała się nią przez pewien czas, ale doszła do wniosku, że przez te praktyki zaczęła przechodzić na Ciemną Stronę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!