Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Burza Mocy (nawałnica)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nicniewidze.png
Nic nie widzę!

Ten artykuł jest zbyt słabo zilustrowany.


To hasło nie zawiera grafik lub posiada ich zbyt mało. Jeżeli możesz, dodaj odpowiednie obrazki do artykułu aby go zilustrować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi grafik.

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Burza Mocy to potężna technika ciemnej strony, pozwalająca tworzyć wyrwy w nadprzestrzeni, zdolne pochłaniać i niszczyć obiekty znajdujące się w normalnej przestrzeni.

Charakterystyka

Burza Mocy była prawdopodobnie najpotężniejszą i najbardziej destrukcyjną techniką ciemnej strony Mocy, jaka kiedykolwiek istniała. Właściwie nie była burzą w ścisłym znaczeniu tego słowa, przypominała raczej kosmiczną nawałnicę, powstałą wskutek wywołanego przez Moc załamania hiperprzestrzeni, tworzącego wir wciągający i niszczący znajdujące się w normalnej przestrzeni obiekty. Ten wir mógł przybierać różne rozmiary: od średnicy niewielkiego okrętu po ogromne wyrwy, zdolne niszczyć całe gwiezdne floty. Im mniejsza burza Mocy, tym łatwiej było ją kontrolować z większej odległości.

Jedynym znanym użytkownikiem Mocy zdolnym wywołać te nawałnice był imperator Palpatine. Zresztą jego zapiski w Księdze gniewu, wchodzącej w skład Kompendium ciemnej strony, sugerowały, że to on był twórcą tej techniki. Nigdy jednak nie był w stanie całkowicie nad nią zapanować. Tworzone przez niego burze Mocy były siłą przerażająco destruktywną i niemal nie do powstrzymania. Palpatine użył tej techniki kilka razy, między innymi przeciwko Luke'owi Skywalkerowi na Coruscant w 10 ABY. Luke przetrwał ten atak, ale dał się uwięzić na pokładzie okrętu więziennego typu Lictor, który zabrał go z kolei do nowej twierdzy Palpatine'a na Byss. Po raz kolejny Imperator wykorzystał burzę Mocy wkrótce potem, w przestworzach ponad księżycem Da Soocha V, na którym mieściła się baza Nowej Republiki. Nawałnica zaczęła siać zniszczenie wśród okrętów Republiki, wysyłając flotę w niebyt. Masakrę przerwał Luke Skywalker wraz z Leią Organą Solo, którzy wykorzystali swoją połączoną Moc do skierowania burzy Mocy przeciwko okrętowi Palpatine'a, Eclipse. Nawałnica zniszczyła okręt, zabijając także na jakiś czas Imperatora. Ponadto w 12 ABY uczniowie Luke'a Skywalkera z Prakseum Jedi zdołali połączyć swoją Moc, by wywołać burzę Mocy i odepchnąć flotę wiceadmirała Pellaeona od Yavina 4. Jeden z nich, Dorsk 81, przypłacił to jednak życiem.

Warto nadmienić, że istniała jeszcze jedna technika ciemnej strony, znana jako burza Mocy, jednak powstała wiele tysięcy lat przed bitwą o Yavin i polegała na specyficznym wykorzystaniu błyskawic Mocy. Nie wiadomo, czy obie techniki miały ze sobą cokolwiek wspólnego.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!