Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Candra

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Candra była jednym z trzech statków napowietrznych wchodzących w roku 2975 BBY w skład ekspedycji Edella Vraia, która miała za zadanie potwierdzenie istnienia drugiego kontynentu i pełniła rolę statku flagowego arcylorda. Sithowie dotarli do celu, jednak zbliżając się do brzegu, zostali zaatakowani przez obronę wybrzeża, w wyniku czego Candra oraz pozostałe dwa statki zostały zniszczone, ale części jej załogi udało się przeżyć.

Historia

Candra została opracowana przez Edella Vraia i zbudowana w czasie Odrodzenia Hiltsa. Zgodnie z życzeniem Varnera Hiltsa, została nazwana po Wielkim Lordzie z Ery Zepsucia, Candrze Kitai. W roku 2975 BBY Candrą dowodził arcylord Vrai i wchodziła w skład jego ekspedycji na Keshtah Major. Po trwającej trzy dni podróży, statki napowietrzne dotarły do Sześciu Szponów, półwyspów znajdujących się na południowo-zachodnim wybrzeżu kontynentu. Jak tylko Sithowie zobaczyli ląd, Candra zaczęła powoli obniżać lot w czasie zbliżania się do wybrzeża. Wtedy jednak Lillia zniknęła w eksplozji, gdy została trawiona pociskiem balisty miejscowej obrony wybrzeża. Vrai nakazał zatrzymać statek i Sithowie zaczęli się wycofywać, gdy Dann Itra została trafiona. W reakcji na to, ostatni ocalały statek napowietrzny zaczął zwiększać pułap, dzięki czemu znalazł się poza zasięgiem balist znajdujących się na brzegu. Nie był jednak koniec problemów Zaginionego Plemienia, gdyż Candra została zaatakowana przez jeźdźca na uvaku, którego strzał z ręcznej balisty wyrwał dziurę w jej gondoli zabijając na miejscu Taymor. Wciąż ostrzeliwana ostrymi pociskami Candra zaczęła opadać, gdyż w jej balonie nośnym znalazło się wiele otworów. Sithowie szykowali się do obrony, gdy jeden z jeźdźców Alanciari zanurkował i swoim uvakiem zmiażdżył przednią część gondoli, która zerwała się z części rzemieni i przytwierdzona do balonu była już jedynie z tyłu, sama Candra zaczęła zaś gwałtownie opadać. Pozostali przy życiu członkowie załogi ratowali się skokiem do wody w ostatniej chwili, gdyż statek znalazł się w zasięgu balist i jego pozostałości zostały rozerwane w wybuchu wodoru.

Charakterystyka

Candra składała się z wypełnionego wodorem balonu, pod którym podwieszona była niewielka gondola z pędów hejarbo, którą zdobiła drewniana rzeźba Candry Kitai. Napęd i sterowanie zapewniała jej para uvaków, Bak oraz Sterburta, a jej załogę stanowił kapitan Edell Vrai, pilot Peppin oraz telepatka Taymor. Dodatkowo na pokładzie podróżowało 5 Mieczy Sithów, w tym Ulbrick oraz Janns, a także dwóch ambasadorów Keshirich, z których jeden nazywał się Tellpah.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!