Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Chewbacca 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Chewi4.jpg
Chewbacca 4
Scenariusz Darko Macan
Rysunki
Kolory David Nestelle
Tusz
Litery Vickie Williams
Tytuł oryginalny Chewbacca 4
Wydanie polskie Egmont Polska
15 grudnia 2011
(w Star Wars Komiks 12/2011)
Wydanie USA Dark Horse Comics
19 kwietnia 2000
Okładka Sean Phillips
Liczba zeszytów 4/4
Tłumaczenie Maciej Drewnowski
Liczba stron 32
Cena
Czas akcji 25 ABY
Poprzedni Chewbacca 3


Chewbacca 4 to czwarty i ostatni zeszyt wchodzący w skład serii komiksowej Chewbacca. Został wydany w USA 19 kwietnia 2000 roku, nakładem Dark Horse Comics. W Polsce natomiast komiks ten ukazał się 15 grudnia 2011 roku na łamach czterdziestego numeru magazynu Star Wars Komiks, wydawanego przez Egmont Polska. Podobnie jak część poprzednia, komiks kontynuuje historię droidów C-3PO i R2-D2, które zbierają wspomnienia o zmarłym Wookieem, Chewbacce. Zeszyt ten przedstawił historie Luke'a Skywalkera i Hana Solo.

Opis

Oryginalny

The history of the galaxy's greatest Wookiee concludes with stories from those closest to him. Luke Skywalker recounts the final moments of Chewbacca on the burning, heaving surface of Sernpidal, and marvels at his friend's sacrifice. And Han Solo, his grief locked deep inside, tells a story of Chewbacca's heroic rescue of Han's daughter. Don't miss the opportunity to say farewell to this beloved character!

Streszczenie

Luke stoi samotnie nad ulicami Coruscant. W pewnym momencie podchodzą do niego C-3PO i R2-D2. Jedi martwi się o swoich najbliższych oraz zastanawia się czy walka kiedykolwiek się skończy. Wspomina dawne czasy, kiedy był jeszcze młodym, entuzjastycznym farmerem wilgoci z Tatooine. Pamięta swoje pierwsze spotkanie z Chewbaccą w kantynie Mos Eisley. Mówi też, że wyczuł co działo się na Sernpidalu. Widział, jak Chewi pomaga w ewakuacji ludności, a następnie ginie aby ratować Anakina. Luke obwinia siebie za śmierć przyjaciela. Zastanawia się, dlaczego nie było go z nim, dlaczego to właśnie on musiał zginąć. Na koniec dodaje, że wyczuł również jak w tamtej chwili czuł się Han.

Han zajmuje się naprawą Sokoła Milenium. W pewnym momencie prosi Chewbaccę by podał mu pompę próżniową. Wówczas uświadamia sobie, że jego przyjaciel przecież nie żyje. W tym momencie na pokład wchodzą droidy. Han zastanawia się, czy opowiadanie o przeszłości to na pewno dobry pomysł. Może powinni pozwolić jej umrzeć? 3PO nalega jednak, aby generał coś powiedział. Han na początek pokazuje kilka pamiątek po przyjacielu: szczotkę, suchy prowiant schowany pod pryczą, narzędzia oraz niewielką gałązkę z drzewa Wroshyr. Następnie opowiada "swoją ulubioną historię". Mówi, ze pewnego dnia, zajęty pilnowaniem Jacena i Anakina, nie zauważył jak Jaina wchodzi do zsypu na śmieci. Chewbacca szybko ja wyczuwa, a następnie bez zastanowienie po nią schodzi. W zsypie niszczy szalonego droida, który planował wyszkolić Jainę w posługiwaniu się Mocą, a następnie uczynić ją nowym Imperatorem. Wówczas pozostałe droidy uruchomiły tryb autodestrukcji. Oboje uciekli w ostatniej chwili. Po tym wydarzeniu dziewczynka narysowała Wookieemu jego rysunek oraz powiedział mu, że go kocha. Han żałuje, że sam nigdy mu tego nie powiedział. Następnie wraca do kokpitu Sokoła, gdzie miejsce drugiego pilota już na zawsze pozostanie puste.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Wydanie zbiorcze


Chewbacca
[Pokaż/Ukryj]
1 - 2 - 3 - 4 - Wydanie zbiorcze

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!