Chi Eekway Papanoida

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Chi Eekway Papanoida
Miejsce pochodzenia: Wroona[1]
Rasa: Pantoranka[1]
Wzrost: 165 cm[1]
Kolor włosów: Fioletowe[2]
Kolor oczu: Żółte[2]
Kolor skóry: Niebieska
Przynależność:
Profesja: Senator




Chi Eekway Papanoida była Pantoranką, senator Wroony oraz córką przewodniczącego Papanoidy. Żyła w ostatnich latach istnienia Republiki Galaktycznej.

Biografia

Porwanie

W nieokreślonym czasie wojen klonów Federacja Handlowa zablokowała Pantorę, podając za powód niespłacone długi. Wydarzenie to spowodowało odcięcie od reszty galaktyki społeczeństwo Pantoran, przez co odnotowywano ogólne niezadowolenie. Chcąc rozwiązać nieprzyjemną sytuację, Chi Eekway udała się na Coruscant w towarzystwie swojego ojca, brata i siostry, by wyprosić w Senacie Galaktycznym pomoc.

Che Amanwe i Chi Eekway.
Che Amanwe i Chi Eekway.

Po przybyciu do stolicy Galaktyki Papanoidowie udali się na spotkanie z senator Riyo Chuchi, która reprezentowała Pantorę w rządzie. Po krótkim przywitaniu Chi Eekway i Che Amanwe postanowiły opuścić towarzyszy, by zająć się innymi sprawami. Kobiety udały się do swojego mieszkania. Po wejściu do środka Chi Eekway chciała zapalić światło, lecz okazało się, że wystąpiła awaria. Kolejnym niepokojącym sygnałem był dziwny dźwięk, który Pantoranka usłyszała. Nie wiedząc jak się zachować, Chi zapytała siostrę, czy ona również wychwyciła dziwny szelest. Che odpowiedziała jej, że to tylko jej wyobraźnia, po czym udała się wgłąb mieszkania. Po jej odejściu, Eekway została napadnięta przez Gotala i odciągnięta w cień pomieszczenia.

Gdy Amanwe wróciła do holu i nie zastała swojej siostry, zaczęła się niepokoić. Jej strach wzrósł, gdy tym razem i ona usłyszała dziwny dźwięk. Chwilę potem z cienia wyłonił się Gotal trzymający Chi oraz celujący w jej siostrę blastera. Gdy łowca nagród rozkazał dziewczynie poddanie się, drugi najemnik, Rodianin Greedo, zaszedł ją od tyłu. Amanwe próbowała stawiać opór napastnikowi, lecz po chwili została ogłuszona. Gdy łowcy zdobyli obie siostry, opuścili ich mieszkanie, po czym rozdzielili się, by ukryć ofiary w wyznaczonych w warunkach umowy miejscach[2].

Niewola na okręcie Federacji Handlowej

Riyo Chuchi i Ahsoka Tano uwalniają Chi Eekway.

Po opuszczeniu Coruscant, Chi Eekway została przewieziona nad Pantorę, na pokład blokującego ją okrętu. Pantoranka została wtrącona do jednej z cel razem z dwoma droidami bojowymi, które miały ją pilnować. W niewoli kobieta spędziła jakiś czas, do chwili przybycia Ahsoki Tano i Riyo Chuchi, które dostały się na okręt Federacji Handlowej pod pretekstem dyplomatycznych rozmów. Gdy córka przewodniczącego została uwolniona, poinformowała swoje wybawicielki, iż jej siostra została przewieziona w inne miejsce. Rozmowa Republikanek została przerwana przez przybycie Siba Canaya, który w towarzystwie droidów bojowych typu B2 chciał udaremnić ich ucieczkę.

Ku jego nieszczęściu, Ahsoka zniszczyła roboty, po czym zażądała poddania się Neimoidianina. Ku ogólnemu zdziwieniu nagle pojawił się dowódca okrętu w towarzystwie swoich strażników. Oficer, zaskoczony całą sytuacją, poprosił o jej wyjaśnienie. Gdy zgodnie z jego życzeniem Ahsoka przybliżyła mu prawdę, Riyo Chuchi postanowiła wynegocjować zakończenie blokady. Posługując się szantażem, senator z Pantory doprowadziła do zniesienia oblężenia oraz do pokojowego rozejścia się z Neimoidianami. Po opuszczeniu okrętu Federacji Handlowej kobiety wróciły na Coruscant, gdzie Chi Eekway spotkała się z rodziną[2].

Senator Wroony

Jakiś czas później Chi Eekway została mianowana senatorem Wroony. Dzięki temu wyróżnieniu otrzymała miejsce w Senacie Galaktycznym, gdzie, wykorzystując swoje umiejętności dyplomatyczne promowała demokrację w najszerszym tego słowa znaczeniu. Oprócz politycznego życia Papanoida prowadziła interesy ze swoim ojcem, którego wiele osób uważało za sternika młodej senator. Chi Eekway nie podobało się to, że Kanclerz Palpatine zdobywa coraz więcej władzy, więc wstąpiła do Komitetu Lojalistów. Niedługo przed bitwą o Coruscant, Komitet miał zaplanowane spotkanie z Kanclerzem. Wszyscy członkowie zebrali się w budynku senatu i wyszli na lądowisko, by przywitać senatora Baila Organę. Jednak gdy senatorowie przyszli spotkać się z Palpatinem, okazało się, że nikt nie wie o ich zaplanowanej wizycie. Członkowie Komitetu czekali kilka godzin na chwilę, gdy Kanclerz będzie miał dla nich wolny czas. W końcu senatorowie doczekali się i weszli do gabinetu Palpatine'a. Kanclerz serdecznie ich powitał i zapytał o powód spotkania. Komitet domagał się zrzeczenia się przez Palpatine'a specjalnych uprawnień przyznanych mu na początku wojny. Kanclerz zgodził się zrzec wszystkich przywilejów, jak tylko Separatyści zostaną całkowicie pokonani[3].

W 19 BBY, na krótko przed końcem wojny, przez Senat przeszedł dekret o powołaniu gubernatorów sektorów, dzięki któremu władza w każdym sektorze Republiki przechodziła w ręce ludzi odpowiedzialnych bezpośrednio przed Palpatinem, omijając Senat. Jeszcze przed proklamacją Imperium powstała tzw. petycja dwóch tysięcy, na której widniały podpisy senatorów i polityków domagających się od Palpatine'a oddania wyjątkowych uprawnień zaraz po zakończeniu wojny. Petycję podpisali między innymi Fang Zar i Bail Organa, ale także Mon Mothma czy Padmé Amidala. Sympatyzowała z nią także senator Chi Eekway, niezadowolona z dekretu o powołaniu gubernatorów sektorów[4]. }}

Gdy w 19 BBY Kanclerz Palpatine uzyskał całkowitą władzę nad Republiką i postanowił ją przekształcić w Imperium Galaktyczne, Chi Eekway wybrała cierpliwe oczekiwanie na rozwój wypadków[1].

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Chi Eekway Papanoidy.