Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Coronet (statek)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy okrętu którym często podróżowała Satine Kryze. Zobacz też: Coronet, stolica Korelii lub New Coronet - miasto na Trigalis.
Coronet.jpg
Coronet
Podstawowe dane
Producent: Kalevala Spaceworks
Specyfikacja techniczna
Wysokość: 215 metrów 77 centymetrów
Uzbrojenie: Działa laserowe, działa jonowe.
Różne
Załoga: 75 osób
Przynależność: Nowi MandalorianieCoronet to jedyny w swoim rodzaju luksusowy liniowiec, wykorzystywany często przez księżną Mandalory, Satine Kryze.

Charakterystyka

Okręt ten zbudowany został przez Kalevala Spaceworks i wykorzystano przy jego produkcji to co zdaniem twórców mandaloriańskie planety mają najlepszego do zaoferowania. Podłogi wyłożono dębowym drewnem z Jakeli, ozdobiono kryształami lapis z Draboon oraz ożyto wykładzin tkanych na Harsheen. Podczas bankietów także stawiano na mandaloriańskie produkty, w miarę możliwości, używano wiec sztućców z beskaru czy pito wino z Kalevali - choć było to raczej luksusem zastrzeżonym dla możnych podróżujących tym okrętem, nie zwykłych pasażerów.

Ten luksusowy liniowiec mierzył dwieście piętnaście metrów wysokości a na jego obsługę składało się siedemdziesięciu pięciu członków załogi. Z racji swego charakteru, to jest częstego przewożenia rozmaitych ważnych osobistości i ich bogactw statek nie był bezbronny, wyposażono go w działka laserowe oraz jonowe.

Na samym szczycie mieściły się najbardziej luksusowe komnaty a także sale bankietowe, podczas gdy te położone niżej przeznaczono na prostsze komnaty i ładownie, najniżej zaś znajdowały się pomieszczenia mieszkalne przeznaczone dla załogi.

Oprócz oczywistych i niezbędnych pomieszczeń jak kuchnia, mostek czy sekcja inżynieryjna na statku znajdowały się także biblioteka, sauna z zerową grawitacją czy kino. Na samym mostku mieściło się koło sterowe wzorowane na tych jakie spotkać można było na pływających w dawnych czasach po wodach Kalevali galerach.

Satine traktowała statek jako symbol, mając nadzieję, że dzięki luksusowo wykończonej maszynie galaktyczna społeczność zacznie podziwiać Mandalorian za ich artystyczne zdolności, nie za umiejętności walki z którymi Ci wciąż byli mocno kojarzeni.

By pokryć wydatki na utrzymanie okrętu, jako że same wpływy z biletów osób chcących podróżować na pokładzie Coronetu osób byłyby niewystarczające, statek zajmował się także przewożeniem towarów pomiędzy planetami przestrzeni mandaloriańskiej a światami Jądra.

Historia

W czasie wojen klonów statek ten był przygotowywany do odlotu akurat w czasie gdy na planetę powrócili z Concordi Obi-Wan Kenobi i Satine Kryze, prowadzący śledztwo w sprawie Straży Śmierci. Wspólnie też udali się oni na jego pokładzie na Coruscant, w dodatkowym towarzystwie Anakina, Rexa, Cody'ego i innych klonów, podobnie jak kilku senatorów, gwardii senackiej i zwykłych pasażerów.

Podczas podróży na Coruscant był on obiektem sabotażu mającego na celu zabicie Satine. Jeden z jej współpracowników, Tal Merrik korzystając ze swych senatorskich uprawnień przeszmuglował do jednej z ładowni pojemnik zawierający droidy-zabojców separatystów. Zamach jednak dzięki działaniom klonów oraz Anakina i Obi-Wana się nie powiódł Merrik musiał wiec podjąć bardziej bezpośrednie działania. Używając broni pojmał Satine jako zakładniczkę i udał się z nią na mostek, gdzie zabił kapitana statku i towarzyszących mu gwardzistów senackich a następnie wyskoczył z nadprzestrzeni i skontaktował z Pre Vizslą.

Ten wysłał ku okrętowi statki abordażowe. Z dostarczonymi przez nie super droidami bojowymi starły się klony, królewscy gwardziści Satine oraz Anakin. Sam Merrik planował uciec jedną z kapsuł wraz z Satine a następnie wysadzić jednostkę dzięki przygotowanym zawczasu ładunkom, dzięki działaniom Skywalkera został on jednak unieszkodliwiony. Statek mógł dzięki temu kontynuować podroż, docierając już bezpiecznie na Coruscant.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!