Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Crado

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Crado.jpg
Crado
Data i miejsce śmierci: 3996 BBY
Miejsce pochodzenia: Cathar
Rasa: Cathar
Kolor włosów: Brązowy
Kolor oczu: Brązowy
Przynależność:
Crado był przedstawicielem rasy Catharów. Wraz ze swoją partnerką Sylvar byli uczniami mistrza Jedi Vodo-Siosk Baasa. Kiedy inny student mistrza, Exar Kun, postanowił wykorzystać zapomniane nauki Sithów, Crado podążył za nim. Z innymi, którzy wraz z Exarem wkroczyli na ścieżkę ciemności, Crado zaatakował swojego mistrza oraz ukochaną, jednak został zmuszony do ucieczki. Mroczny Lord Sithów wykorzystał go do samobójczej misji skierowanej przeciwko flocie Republiki w pobliżu Kemplex Nine. Crado oraz Aleema Keto użyli do zniszczenia przeciwnika starożytnej broni Sithów, nie umieli jednak zapanować nad jej niszczycielską siłą i zginęli wraz ze swymi ofiarami.

Biografia

Szkolenie na Dantooine

Crado wraz ze swoją partnerką Sylvar i Exarem Kunem szkolił się u mistrza Jedi Vodo-Siosk Baasa na Dantooine. Catharowie współzawodniczyli z człowiekiem, zwłaszcza w walce na miecze świetlne, w której Kun był mistrzem. Nieco mniej utalentowany Crado podziwiał go i za wszelką cenę pragnął mu dorównać. Podczas jednego z pojedynków Kun zranił Crado, a wtedy Sylvar wyzwała go na pojedynek. Kiedy i ona przegrała, do walki wtrącił się Vodo-Siosk Baas, mając nadzieję na pokonanie swego niesfornego ucznia i pokazania mu jego miejsca. Przegrał jednak, a Kun, ku zaskoczeniu swoich towarzyszy, opuścił Dantooine.

Konklawe na Denebie

Tuż potem mistrz oraz towarzyszący mu uczniowie udali się na Denebę, gdzie miało się odbyć wielkie konklawe Jedi, omawiające zagrożenie, jakie dla demokracji stanowili Krathowie. Po drodze Crado oświadczył się Sylvar i poprosił ją, by wrócili na Cathar. Partnerka jednak odmówiła, nad wszystko inne przedkładając swoje obowiązki rycerza Jedi. Vodo-Siosk Baas i jego studenci pojawili się na Denebie niemal w tej samej chwili, gdy roboty przeprogramowane przez Krathów rozpoczęły swoją prawdziwą misję – rzeź Jedi. Sylvar i Crado również włączyli się do walki, ratując życie Nomi Sunrider i jej córce, Vimie.

Bractwo Sithów

Jakiś czas później na Ossusie, stanowiącym centrum wiedzy Jedi, pojawił się Exar Kun. Pragnął zebrać grupę uczniów, by móc wśród nich szerzyć wiedzę Sithów. Opowiedział młodym rycerzom o mrocznych siłach, które usiłuje podbić na Yavinie 4 i jak bardzo potrzebuje w tym celu wsparcia. Wśród osób, które zadeklarowały swoją chęć pomocy, był również Crado. Nie był to jednak jedyny cel wizyty Lorda, chciał również odebrać Jedi skonfiskowane przez nich artefakty Sithów, w tym bezcenny holokron, który mistrz Odan-Urr odnalazł na pokładzie jednego ze statków Nagi Sadowa.

Odan-Urr stał się jedną z ofiar Exara Kuna. Sith, posiadając holocron i chętnych do współpracy rycerzy, zabrał ich swoim statkiem na Yavina 4. Niewielu z nich wyczuło Mrok spowijający księżyc, jednak nie było już odwrotu. Kiedy wszyscy zebrali się u stóp świątyni Massassi, Kun wyjawił zebranym, iż trzyma w ręku holokron Sithów, a drogę do zniszczenia wroga należy zacząć właśnie od zniszczenia artefaktu. Kiedy uwolnione duchy zamknięte przez tysiąclecia w holokronie wniknęły w zgromadzonych Jedi, Crado, którego odłamki nie dotknęły, zażądał wyjaśnień od swego idola. Kun odpowiedział, że właśnie podarował Jedi obiecaną wiedzę. Powstało Bractwo Sithów.

Crado wiernie stał u boku Exara, wypełniając jego wszystkie polecenia. Kiedy lord Sithów rozkazał swoim zwolennikom zabić ich własnych mistrzów, Crado wraz z Ossem Wilumem wyruszyli na Ambrię, by tam zaatakować Thona, byłego nauczyciela Wiluma. Plan ataku był prosty. Crado i jego towarzysz, używając swych nowych umiejętności, wezwali hssissy, jaszczurowate wytwory ciemnej strony żyjące w pobliskim jeziorze, i skierowali je na dom mistrza Jedi. Niespodziewanie okazało się jednak, że oprócz Thona przebywały tam Nomi Sunrider z córką i Sylvar. Crado jednak nie zawahał się, skazując swoją partnerkę na śmierć. Jedi okazali się silniejsi, mistrz Thon pokonał swego ucznia, podczas gdy Sylvar zaatakowała byłego partnera, nazywając go zdrajcą i mordercą. Crado zdołał zbiec i powrócić na Yavin 4.

Cathar błagał lorda Sithów, by ten dał mu jeszcze jedną szansę wykazania się. Kun wyznaczył go wraz z Aleemą Keto do poprowadzenia ataku na Kemplex Nine. Oboje mieli posłużyć się prastarą bronią ukrytą na pokładzie Corsaira, statku Nagi Sadowa, odkrytego przez Exara w kazamatach świątyni. Pozwalała ona na manipulowanie energią gwiazd, stanowiąc tym samym najbardziej śmiercionośną broń, jaką dotychczas wynaleziono.

Kiedy w ślad za nimi w systemie pojawiły się okręty Republiki, Aleema i Crado uruchomili urządzenie, nieświadomi tego, że nie będą w stanie go zatrzymać. Gdy fala uderzeniowa zniszczyła ich przeciwników, zapoczątkowana reakcja łańcuchowa obróciła się przeciwko nim samym. Oboje zginęli w wywołanym przez siebie piekle uwolnionej potęgi gwiazd.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!