Cytadela

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy placówki więziennej. Zobacz też: odcinek serialu Wojny klonów o tym samym tytule.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Cytadela
Data konstrukcji: 522 BBY[1]
Lokalizacja: Lola Sayu
Przynależność:


Cytadela była placówką więzienną mieszczącą się na planecie Lola Sayu.

Konstrukcja i zabezpieczenia

Strach... Jedi spędzają większość życia, szkoląc się przeciwko niemu. Tu, w Cytadeli, łamanie Jedi to nasza specjalność. Wewnątrz tych murów nauczą się, że nas trzeba się bać... a jeśli nie - zginą.
Osi Sobeck o Cytadeli  źródło

Cytadela została prawdopodobnie zbudowana na zlecenie Rady Jedi, jako azyl dla rycerzy Jedi skuszonych przez ciemną stronę. Dołożono wszelkich starań aby jak najbardziej utrudnić ucieczkę nawet użytkownikom Mocy. Centralną część placówki stanowiła wieża wyposażona w kilkanaście dział obronnych i silne reflektory nieustannie oświetlające teren więzienia. Wieża została wzniesiona na naturalnej tamie zatrzymującej przepływ lawy w zamkniętej dolinie. Miejsce nie zostało wybrane przez przypadek. Silne wiatry uniemożliwiały użycie małych pojazdów rakietowych lub repulsorowych w celu przylotu od strony jeziora. Za jedyną możliwą drogę dostania lub wydostania się z więzienia uznano naturalną tamę, która była zawsze pilnie strzeżona. Ponadto znacznie wzmocniono jej konstrukcje oraz pokryto siatką elektromin. Wykluczało to możliwość wspinaczki przy użyciu bezpiecznego sprzętu.

Niemniej imponujący był system bezpieczeństwa. Więzienne korytarze zostały wyposażone w samonaprowadzające działka blasterowe oraz generatory fal elektrycznych nastawionych na maksymalną moc - zbieg trafiając na taką przeszkodę zostawał śmiertelnie porażony. Ponadto sufit stanowił zdalnie uruchamiany elektromagnes pozwalający szybko rozbroić uciekinierów. Rozwinięta sieć monitoringu była podłączona do znajdującego się na szczycie wieży centrum dowodzenia. Trafiały tam wszelkie informacje o choćby najmniejszym naruszeniu systemu bezpieczeństwa, co pozwalało w mgnieniu oka odciąć cały kompleks lub ogłosić alarm na wszystkich poziomach.

Korytarze więzienia tworzyły wielopoziomowy labirynt, których dokładna mapa znajdowała się wyłącznie w archiwach Jedi. Jednak z powodu częstych przebudowań, nawet te dane szybko stały się przestarzałe. Nie próbowano rozwiązać tego problemu, gdyż uznano go za jeszcze jeden środek bezpieczeństwa, a pozostałe zabezpieczenia więzienia uniemożliwiały wrogim sondom dokonanie rozpoznania i zaktualizowania map.

Historia

W czasach swojej świetności Cytadela cieszyła się sławą więzienia o najbardziej zaostrzonym rygorze w galaktyce. Jednak z czasem prawdopodobnie uznano, że nikt nie zasługuje na pobyt w takim miejscu i podjęto decyzję o jego zamknięciu. Placówka ponownie odżyła podczas wojen klonów, kiedy przejęli ją Separatyści. Naczelnikiem więzienia został wówczas Osi Sobeck, który jeszcze bardziej wzmocnił ochronę placówki wprowadzając jako straż elitarne jednostki droidów-komandosów oraz zarządzając blokadę całej planety. Wszystko to miało na celu przetrzymanie oraz przesłuchanie mistrza Jedi Evena Piella oraz jego załogi - miedzy innymi kapitana Wilhuffa Tarkina - posiadających informacje dotyczące szlaku Nexus. Dowiedziawszy się o tym porwaniu siły Republiki zorganizowały akcję ratunkową kierowaną przez Obi-Wana Kenobiego oraz Anakina Skywalkera. Aby ominąć blokadę Separatystów zamrozili siebie oraz kilkoro żołnierzy-klonów w karbonicie i w tej formie zostali dostarczeni na Lola Sayu. Podczas rozmrażania okazało się, że na statku znalazł się jeszcze jeden pasażer - padawanka Skywalkera, Ahsoka Tano. Nie mając innego wyjścia, grupa ratunkowa musiała zabrać ją ze sobą. Jedyną drogą do Cytadeli jaką udało im się znaleźć był niewielki punkt obserwacyjny 9-G, do którego mogli się dostać tylko wspinając się po tamie bez żadnego zabezpieczenia. Dotarłszy do celu zorientowali się, że wejście jest chronione polem energetycznym. Jednak padawanka Tano była na tyle drobnej postury, że zdołała przecisnąć się przez szyb wentylacyjny nad bramą i wyłączyć pole z drugiej strony. W czasie trwania tej akcji na jedną z min elektromagnetycznych spadł jeden z klonów, Charger. Naczelnik Sobeck zwrócił na to uwagę i natychmiast ogłosił alarm. Pomimo licznych utrudnień grupie ratunkowej udało się odnaleźć celę Piella oraz jego załogi. Wówczas postanowili podzielić się na dwie grupy i spróbować uciec na różne sposoby, przy okazji niszcząc jak największą część więzienia.

Przypisy

Źródła