Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Cytaty:Zasady dodawania cytatów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania


Pomóż rozwinąć ten projekt Biblioteki Ossus mający na celu stworzenie bazy zawierającej kolekcje cytatów bohaterów Gwiezdnych wojen.


Kilka zasad ogólnych:

 1. Przed dodaniem cytatu zastanów się, czy na pewno jest sens go umieszczać. Pamiętaj, że cytat musi być ciekawy / zawierać jakaś mądrość / być śmieszny lub charakterystyczny dla danej postaci. Nie ma sensu wrzucać czegoś co powiedział mało znaczący bohater pojawiający się na jednej stronie komiksu. I tak cytaty nie wliczają się do liczby haseł Ossusa, więc dodając wiele cytatów nie podnosisz statystyk. :)
 2. Cytaty dodajemy w formie Cytaty:Postać (proszę zwrócić uwagę na wielkość liter). Jeśli artykuł z cytatami danej postaci istnieje, sprawdź BARDZO dokładnie, czy już cytat nie został dodany wcześniej. Nie ma nic gorszego niż cytat zamieszczony dwa razy w różnych miejscach strony.
 3. Posługuj się tylko oficjalnymi tłumaczeniami. Nie tłumacz cytatu "po swojemu".
 4. Nie dodawaj cytatów "z głowy". Zawsze podawaj zgodnie ze źródłem. Jeśli istnieją różne wersje (np. Epizod 3 Dubbing i Epizod 3 Napisy) - podawaj z którego korzystałeś. (O źródłach jeszcze będzie niżej)
 5. Cytaty dodajemy TYLKO ze źródeł kanonicznych.
 6. Cytaty z danej postaci segreguj chronologicznie. Czyli np. cytat Yody: Jeszcze jeden jest... Sky... wal... ker. umieścimy poniżej cytatu: Lęk jest ścieżką ciemnej strony. Oczywiście nie należy przesadzać z tą segregacją... W obrębie jednego dzieła (np. filmu), cytaty z jednej postaci już mogą być wymieszane. Czyli nie ma znaczenia tak naprawdę czy Rób lub nie rób... nie ma próbowania jest przed Kontrola! Musisz się nauczyć kontroli! czy za. Aczkolwiek jeśli chcesz aż tak tego pilnować - będzie nam miło :).
 7. W cytatach można (a nawet trzeba) umieszczać linki. Zatem robimy: Nie możesz wygrać [[Darth Vader|Darth]]Oto przykład strony z cytatami:

Cytaty:Yoda

Zobacz w encyklopedii: Yoda

32 BBY

 • Dwóch zawsze ich jest. Nie mniej, nie więcej....
  • Always two there are. No more, no less... (źródło: Mroczne widmo)

4 ABY

 • Jeszcze jeden jest... Sky... wal... ker...
  • There is... another... Sky... wal... ker (źródło: Powrót Jedi)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!