Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Czołg Century

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tiecrawler.jpg
Czołg TIE
Podstawowe dane
Producent: Sienar Army Systems
Rodzaj: TIE
Specyfikacja techniczna
Długość: 6,7 metra
Silniki:
Prędkość w atmosferze: 90 km/h
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot
Cena: 37 000 cr
Przynależność: Imperium GalaktyczneCzołg Century (znany też jako czołg TIE oraz TIE crawler) to lądowy pojazd imperialny, przypominający swoim wyglądem osławione myśliwce TIE.

Charakterystyka

TIE Century to myśliwiec TIE, który posiadał gąsienice zamiast pionowych płatów baterii słonecznych. Użycie tych samych elementów ułatwiło znacznie produkcję i serwisowanie czołgu. Nie bez znaczenia był też fakt, że elektronika i sterowanie wyglądały bardzo podobnie, jak w myśliwcu. Pozwalało to na obsadzenie tych pojazdów kadetami szkoły myśliwskiej, którzy przeszli tylko krótkie przeszkolenie. Dzięki silnikowi Santhe i generatorowi SSct czołg mógł osiągać prędkość do 90 km/h, a system akceleracyjny wyglądał analogicznie, jak w standardowym TIE. Uzbrojenie także nie zostało bardzo zmienione w stosunku do myśliwca. Poza dwoma działkami laserowymi, które mogły strzelać do przodu, dodano wysuwany i obrotowy lekki turbolaser na spodzie kadłuba. TIE Century różnił się nieco od myśliwca kształtem kadłuba, który w czołgu był wydłużony, jak w myśliwcach typu TIE Advanced, dla lepszego wyważenia maszyny. Całość była osłonięta lekkim pancerzem. Za serwisowanie, wymianę części oraz produkcję odpowiadała Santhe/Sienar Technologies, będąca częścią Sienar Fleet Systems.

Czołgi TIE nie odegrały żadnej znaczącej roli w żadnym większym konflikcie, po części ze względu na fakt, iż zostały szerzej wprowadzone dopiero w późniejszej fazie galaktycznej wojny domowej, a masowo podczas bitwy o Coruscant w 10 ABY. Wcześniej istniały jedynie wersje prototypowe.

Źródła

Czołg Century z klocków LEGO.


TIE
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!