Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Czystka: Pięść tyrana, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
PurgeTyrantsFist01c.jpg
Czystka: Pięść tyrana, część 1
Scenariusz Alexander Freed
Rysunki
Kolory Michael Atiyeh
Tusz
  • Marco Castiello
  • Andrea Chella
Tytuł oryginalny Purge: The Tyrant's Fist 1
Wydanie polskie Egmont Polska
17 grudnia 2013
(w Star Wars Komiks 6/2013)
Wydanie USA Dark Horse Comics
5 grudnia 2012
Oprawa Miękka
Okładka Dan Scott
Liczba zeszytów 1/2
Liczba stron 32
Cena
Czas akcji 19 BBY - 18 BBY


Czystka: Pięść tyrana, część 1 (Purge: The Tyrant's Fist 1) to pierwszy zeszyt dwuczęściowej historii komiksowej pod tym samym tytułem. Został wydany 5 grudnia 2012 roku w USA przez wydawnictwo Dark Horse Comics, natomiast w Polsce ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 17 grudnia 2013 roku w pięćdziesiątym czwartym numerze Star Wars Komiks.

Opis

Shortly after the birth of the Empire, Darth Vader master of combat, terror of his enemies, continues his purge of the Jedi Knights on a planet where his Jedi prey are revered. Amidst a planetwide insurgency, the Dark Lord must snuff out one surviving Jedi, as well as kill the fire of rebellion in the native populace. All will bow to the power of Vader and the Galactic Empire!

Streszczenie

Darth Vader wraz z oddziałem szturmowców przemierza Wyjące Ruiny na Vaklinie w poszukiwaniu powstańców, a szczególnie ich przywódcy Jedi, Cho'na Bene. W pewnym momencie z zaskoczenia rozpoczyna się ostrzał sił powstańczych. Podczas gdy Vader i jego podwładni odpierają blasterową kanonadę wroga zostają zaatakowani przez Cho'na Bene, który używając swoich mieczy świetlnych zabija szturmowców oraz niszczy pojazdy Imperium. W tym samym czasie Mroczny Lord Sithów wydostaje się spod ostrzału i rusza na powstańców. Jeden z nich chce użyć przeciwko niemu pirogranatu, lecz dzięki użyciu Mocy ładunek wybucha w rękach bezradnego rebelianta. Tymczasem Cho'na kończy swoją bitwę, gratuluje Vaderowi waleczności i odchodzi z pola bitwy w głąb jaskiń. Z Sithem pozostaje jeden z ocalałych szturmowców, który deklaruje swoją gotowość do walki, lecz Vader odrzuca tę propozycję, wyczuwając podstęp Bene, który chciałby odciągnąć Sitha jak najdalej od miasta.

W tym samym czasie major Oniye Namada z Imperialnego Biura Bezpieczeństwa prowadzi poranny patrol na rynku. Kobieta zachodzi do sklepu Djona, u którego kupuje słodką bułkę. Między sprzedawcą i oficer wywiązuje się dyskusja na temat poprzedniego ustroju galaktyki oraz cichego wspierania powstania przez sklepikarza. Rozmowę przerywa przybycie Vadera i ocalałych szturmowców. Uszkodzone zbroje wzbudzają entuzjazm i ciche szepty wśród zgromadzonych na rynku, na temat postawy walecznych powstańców. Namada żegna się z Djonem i wraca do centrum dowodzenia na naradę. Zgromadzeni w nim oficerowie dyskutują na temat nastrojów w społeczeństwie i ich antyimperialnego nastawienia. Bezowocna dyskusja denerwuje Vadera, który z wściekłością oświadcza, że sam znajdzie Cho'na Bene i zmiażdży opór vaklinian. Następnie Sith wychodzi, a oficerowie kontynuują spotkanie.

W tym czasie Vader udaje się do cel więziennych, by przesłuchać Rycerza Jedi, który był jednym z liderów powstania. Początkowo więzień stawia opór i wytyka obłudę w wyznawanych przez Sitha wartościach. Wściekły Vader w końcu wykorzystuje Moc, by miażdżyć serca Jedi. Ten ostatecznie ugina się i wyjawia, że Cho'na Bene ukrywa się w jaskiniach za miastem pod Świątynią Niepełnego Tchnienia. Chwilę później następuje atak na centrum dowodzenia. Rebelianci wykorzystują element zaskoczenia i dostają się w pobliże cel. Nie mają jednak szans w pojedynku z Vaderem, który z użyciem telekinezy zabija członków powstańczej komórki. W tym czasie więziony Jedi uwalnia się z kajdanek i atakuje Sitha. Ten jednak szybkim cięciem miecza świetlnego gładzi napastnika.

Pomimo klęski ataku rebeliantów siły imperialne musiały się wycofać na orbitę. W swoim raporcie major Namada notuje, że heroiczny atak przysporzył jednak jeszcze większą sympatię powstańcom. W tym czasie Vader kontaktuje się z Palpatine'm, aby zdać raport z sytuacji na Vaklinie. Imperator daje swojemu uczniowi wskazówki, jak powinien on się zachowywać w czasach niestabilnej sytuacji, szczególnie w stosunku do planet, które nie są przychylne rządom Imperium.

Trzy dni po ataku na centrum dowodzenia major Namada zostaje wezwana na spotkanie starszych oficerów. Sama w myślach przyznaje, że w związku z kompromitacją w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zostanie zwolniona i skazana na kilka lat więzienia. Gdy wchodzi na spotkanie zastaje tam jedynie Vadera, który stwierdza, że potrzebuje kobiety do zrozumienia czemu vaklinianie wspierają powstanie i mianuje ją odpowiedzialną za akcję mającą na celu wykorzenienie kultu Jedi i odcięcie wsparcia dla powstańców.

Zawartość

Galeria

Recenzje

Linki zewnętrzne

Dark horse logo.jpg Star Wars: Purge—The Tyrant’s Fist #1  w katalogu wydawnictwa Dark Horse Comics.


Czystka
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!