Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Darth Maul, Part III

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy komiksu z mini-serii wydawnictwa Marvel Comics. Zobacz też: komiks wydany przez wydawnictwo Dark Horse Comics.
Darth Maul 3 cover.jpg
Darth Maul, Part III
Scenariusz: Cullen Bunn[1]
Ilustracje: Luke Ross[1]
Kolory: Nolan Woodard
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Rafael Albuquerque[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
26 kwietnia 2017[1]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria: Darth Maul
Zeszyt/Tom: 3 z 5
Poprzedni: Darth Maul, Part II
Następny: Darth Maul, Part IV
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: Przed Mrocznym widmem[2]


Darth Maul, Part III to trzeci zeszyt mini-serii komiksowej Darth Maul. Komiks został wydany 26 kwietnia 2017 roku przez wydawnictwo Marvel Comics. Twórcą scenariusza jest Cullen Bunn, zaś za rysunki odpowiada Luke Ross. Okładkę przygotował Rafael Albuquerque. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
An evil crime syndicate is auctioning off a Jedi Padawan… …that Darth Maul plans to take — and kill — for his own. Featuring: a band of bounty hunters including Cad Bane and Aurra Sing![1](Marvel Comics, 2017)

Streszczenie

Stojąc w milczeniu, Darth Maul wpatruje się w uwięzioną Eldrę Kaitis. W przeciwieństwie do niego Twi'lekanka pragnie dowiedzieć się kim jest tajemniczy nieznajomy, dlatego pyta czy zamierza on cokolwiek powiedzieć. W odpowiedzi na jej zaczepkę, Zabrak uruchamia swój miecz świetlny i atakuje pole siłowe chroniące uwięzioną dziewczynę. Przestraszona nieoczekiwaną agresją, padawanka pyta kim lub czym jest stojący naprzeciw niej mężczyzna.

Eldra Kaitis zastanawia się nad tożsamością nieznajomego gościa.

Nagle, Maul zostaje zaalarmowany przez sondę zwiadowczą o zbliżającym się towarzystwie. Na potwierdzenie komunikatu droida, przed Sithem pojawia się Xev Xrexus w towarzystwie dwóch droidek. Organizatorka licytacji, na której stawką jest osoba Kaitis, oznajmia, że zachowanie Zabraka to poważne pogwałcenie regulaminu, przy czym dodaje, że mężczyzna zapewne jest tego świadomy. W odpowiedzi na jej słowa, Maul wyznaje, że jego poczynania były pochopne, lecz musiał zobaczyć padawankę na własne oczy przed rozpoczęciem aukcji. Xev rozumie jego podejście i dodaje, że pozostali zainteresowani zapewne poczują się zawiedzeni, że nie dostąpili podobnego przywileju. Stwierdza też, że klientów dużego kalibru nie wolno zawieźć, gdyż byłoby to po prostu niekorzystne dla interesu. Po tych słowach pyta o tożsamość Zabraka, na co ten przedstawia się jako Seris Madreth i mówi, iż pracuje dla Konsorcjum Haddrex. Słysząc słowa rozmówcy, Xrexus wybucha śmiechem. Kobieta postanawia nazywać Haddrex właściwą dla nich nazwą, czyli gangiem, po czym dochodzi do wniosku, że jego przywódcy nie byliby zadowoleni z nierozmyślnych działań podwładnego. W odpowiedzi na jej stwierdzenie, Maul oznajmia, iż najlepiej by było gdyby zatrzymali wiedzę o tym zdarzeniu tylko dla siebie. Xev przystaje na to i wyjawia, że zawsze ceniła sobie pochopne działania, lecz zastrzega, aby mężczyzna nie znalazł się blisko padawanki po raz kolejny, gdyż nawet jej litościwa natura ma swoje granice.

Łowcy nagród planują porwanie Eldry Kaitis.

W hangarze znajdującym się na stacji kosmicznej, Maul dołącza do wynajętej grupy łowców nagród. W prowadzonej rozmowie, FE-B3 oznajmia, iż dokonał obliczeń, których wynik nie zadowoli nikogo znajdującego się w pomieszczeniu. Zainteresowany jego słowami, Troo-tril-tek nakazuje mu kontynuowanie wypowiedzi, przez co droid wyjawia, iż po przeprowadzeniu analizy dostępnych funduszy i porównaniu ich z zasobami innych licytujących, ich szanse na wygranie padawanki są ledwie warte wzmianki. Mówi też, że jego poprzedni właściciele nie mieli zamiaru wygrania aukcji, a jedynie chcieli porwać Twi'lekankę oraz obrobić tych, którzy zamierzali ją kupić. Słysząc to, Bane stwierdza, że taka praca byłaby wyjątkowo problematyczna. Wyrażając swoje zdanie, Sing nazywa członków gangu Haddrex głupimi, ale znającymi się na zabawie. Cad zwraca się do Maula i oznajmia, iż to nie ich rodzaj działalności, a przynajmniej do chwili, gdy zleceniodawca nie stwierdzi, iż chce, by wszystko przebiegło niezauważenie i jak najczyściej. Zabrak odparowuje mu, że wszystko będzie zależało od planu awaryjnego. Gdy Fee-bee to słyszy liczy, iż zostanie z niego wykluczony, lecz Tek-tek rozwiewa jego nadzieje i nakazuje, aby ponownie dokonał obliczeń i wyjawił im kto ma największą szansę na wygranie aukcji.

Chwilę później, w sali gdzie ma odbyć się aukcja, Maul przemieszcza się między zgromadzonymi licytatorami. Pełen gniewu rozważa słuszność swoich pobudek, które przywiodły go do tego miejsca. W czasie jego rozmyślania, Xev Xrexus ponownie wita zebranych i oznajmia, iż czekali wystarczająco długo. Kobieta przypomina, że przedmiotem licytacji jest padawanka Jedi, którą po wygraniu szczęśliwy zwycięzca będzie mógł wykorzystać do różnorakich celów. Biorąc to pod uwagę, organizatorka proponuje rozpoczęcie aukcji z kwotą początkową pół miliona nieoznakowanych kredytów.

Licytujący przybyli na aukcję Xev Xrexus.

Z czasem, stojąc w milczeniu, Maul obserwuje jak cena za życie Twi'lekanki dochodzi do dwóch milionów kredytów, podczas gdy w hangarach, łowcy nagród przygotowują się do rozpoczęcia planu awaryjnego. FE-B3 pyta Tek-teka czemu nie pozwolą mu odejść, na co Chadra-Fan odpowiada, że takie zachowanie droida rani jego uczucia. Bane mobilizuje swoich współpracowników i nakazuje im wkroczenie na pokład jednego ze statków, gdzie bez użycia blasterów mają przejąć kontrolę nad załogą.

Podczas gdy Jee Kra podbija cenę za Eldrę Kaitis do dwóch i pół miliona kredytów, łowcy nagród mordują moogańską załogę statku. Widząc, iż zaoferowana cena stanęła w miejscu, Xev Xrexus przypomina licytującym, że broń padawanki, miecz świetlny, również zawarty jest w transakcji, dlatego pyta czy ktoś jest zainteresowany podwyższeniem ceny do trzech milionów. W tym czasie łowcy kończą likwidowanie swoich przeciwników. Aurra Sing dochodzi do wniosku, że ich działania przyczyniły się do powstania sporego bałaganu, lecz Bane bagatelizuje jej słowa i nakazuje jej, aby zawołała Tek-teka.

Brak kolejnych ofert sprawia, że Xrexus sprzedaję Eldrę Kaitis w ręce Jee Kry. W hangarze, Tek-tek i FE-B3, zgodnie z poleceniem Cada, kierują się na pokład przejętego statku. Tymczasem skryte w cieniu postacie, stwierdzają, że łowcy chwycili przynętę, a Xev miała rację.

Prowadząc skrępowaną Eldrę Kaitis na statek, dzierżący miecz świetlny, Jee Kra pyta swoich podwładnych czy jego statek został przygotowany do odlotu. Jeden z mężczyzn odpowiada twierdząco, na co zwycięzca licytacji oznajmia, iż chce opuścić stację jak najszybciej. Dodaje, że Xev Xrexus prawdopodobnie wyprawi przyjęcie pocieszenia dla uczestników targowicy, lecz on nie zamierza na nim zostać, gdyż zdobył już swoje nagrody. Słuchając jego słów, Kaitis ostrzega go, aby uważał z jej bronią, gdyż nie chciałaby zobaczyć jak kaleczy sobie twarz. Kra jest pod wrażeniem jej zuchwałości, dlatego informuje ją, iż powinna być zadowolona, że to on ją wygrał, gdyż inni licytujący mogli nie być tak dobrymi panami jak on. Zaznacza jednak, że on również jest w stanie pokazać swoje możliwości. Jego myśl zostaje przerwana gdy grupa wchodzi na pokład statku i spotyka łowców nagród pod wodzą Maula.

Na widok nowo przybyłych, Sith pyta czy Jee Kra myślał, iż kupienie padawana okaże się na tyle proste, by można było swobodnie odlecieć, a także aby nie ponieść przez to żadnych konsekwencji. Zabrak zastanawia się czy Mooganin liczył, iż on pozwoli na podobne świętokradztwo. Gdy Maul wypowiada swoje słowa, Cad Bane rozmyśla nad rezultatem z jakim uda im się zakończyć nadchodzącą potyczkę, a członkowie eskorty Jee Kry zauważają, iż wrota statku zaczynają się zamykać.

Łowcy nagród uśmiercają Moogan.

Uczeń Sithów zdejmuje swoją wierzchnią szatę, po czym zarzuca ją na zwycięzcę licytacji i używając Mocy zaczyna jego duszenie. Nie poprzestając na tym, rusza do walki wręcz z podwładnymi Kry, którzy mimo przewagi liczebnej szybko ulegają jego ciosom. W tym samym czasie, Eldra obserwuje zmagania mężczyzn i zaczyna sobie uświadamiać kim jest tajemniczy Zabrak. Gdy wszyscy Mooganie zostają pokonani, padawanka zwraca się do Maula z zamiarem nazwania jego osoby. Mężczyzna przerywa jej i uświadamia, że nic o nim nie wie, a także o jego pragnieniach. Twi'lekanka nie zgadza się z nim i oznajmia, iż nie boi się go. Stwierdza, że wie, iż Zabrak ukrywa swoją tożsamość przed szumowinami, z którymi przyszło mu pracować, nawet w czasie walki. Dochodzi do wniosku, że było coś czego chciał użyć w czasie starcia, lecz w tym miejscu jej wypowiedź zostaje przerwana gdy Sith grozi jej pięścią, a następnie podnosi z ziemi jej miecz świetlny. Maul kieruje swoje słowa do Bane'a mówiąc, iż życzy sobie, aby jak najszybciej zagłębili się w przestrzeń kosmiczną zanim ich dokonania zostaną odkryte przez istoty przebywające na stacji. Duros potwierdza przyjęcie polecenia i z krótkim wahaniem nazywa Maula szefem.

Darth Maul obiecuje Eldrze Kaitis śmierć w walce.

Maul przejmuje skrępowaną Kaitis i prowadzi ją do pustego pomieszczenia. Gdy zostają sami, padawanka mówi mu, aby ją puścił, na co ten spełnia jej życzenie i ciska nią o ścianę. Gdy Jedi odzyskuje równowagę pyta swego oprawcę czy ten jest Sithem, po czym dodaje, iż słyszała plotki o jego organizacji, lecz nigdy nie dała im wiary. Zabrak przyjmuje jej słowa z zadowoleniem i oznajmia, że nie jest zaskoczony, gdyż ta zapewne błagała, aby jej koszmary senne nie okazały się realne. Eldra jest oburzona jego argumentacją i zapewnia, że nie jest przerażona. Nazywa przeciwnika tchórzem, który czai się w ciemnościach i przez cały czas ukrywa swoją prawdziwą naturę. Wysuwa nawet hipotezę, że to Sith jest tym, który się boi.

Słuchając wypowiedzi skrępowanej Jedi, Maul powtarza na głos mantrę, która towarzyszyła mu podczas jego treningu. Stojąca naprzeciw niego, Eldra informuje go, że to nie czas na dziecinne rymowanki. Zamiast tego proponuje, iż jeśli Zabrak zamierza ją uśmiercić, lepiej by było gdyby to zrobił od razu, gdyż w przeciwnym razie powinien ją uwolnić i pozwolić stoczyć walkę na równym poziomie. Słowa Jedi rozwścieczają Sitha, który oznajmia, iż żaden strażnik pokoju nie jest mu równy, a także, zdolny, aby sprostać jego furii. Mimo tego, obiecuje uwolnić Kaitis i uzbroić ją w miecz świetlny, aby następnie mógł dokonać upragnionej zemsty.

Opuszczając hangary stacji kosmicznej, Aurra Sing i Cad Bane siedzą za sterami uprowadzonego statku. Kobieta zauważa, że jej towarzysz jest nad wyraz zrelaksowany, dlatego pyta go czy porzucił swoje wątpliwości, po tym jak ich pracodawca ujawnił swe prawdziwe intencje. Duros odpowiada jej, że nic się nie zmieniło, lecz w chwili obecnej nie mają zbyt wielu możliwości. Dodaje, iż muszą oddalić się od tego miejsca, a następnie znaleźć bezpieczny port, gdzie na wszelkie dostępne sposoby będą mogli zerwać nawiązaną współpracę. Słuchając jego wypowiedzi, Aurra pyta czy ma na myśli zabójstwo Maula, na co dostaje w odpowiedzi stwierdzenie, iż nie ma czegoś takiego jak łatwe pieniądze.

Eksplozja na pokładzie kanonierki typu Shekelesh.

W innym pomieszczeniu na statku, Tek-tek i Vorhdeilo zajmują się przesuwaniem zwłok Moogan. Chadra-Fan zastanawia się dlaczego to na nich zawsze spada obowiązek zajmowania się ciałami. Podczas jego wypowiedzi jedna z sond Maula podlatuje pod jego twarz i wydaje komunikat. Mężczyzna przegania ją i grozi, że zajmie się nią, gdy ta nie przestanie mu się naprzykrzać. Jego wypowiedź przerywa FE-B3, który prosi, aby ten wysłuchał co sonda ma do przekazania. Droid informuje, że ma miejsce odliczanie do wybuchu ładunków wybuchowych, co wprawia Chadra-Fana w zdumienie. Gdy łowca odnajduje bombę, wydaje ostrzegawczy okrzyk, a zaraz po tym następuje wybuch.

Z pokładu stacji kosmicznej, Xev Xrexus obserwuje wybuch uszkadzający uprowadzony statek. Kobieta delektuje się drinkiem, gdy jeden z jej podwładnych przychodzi, aby poinformować ją o pomyślności ich planu i kursie kolizyjnym statku, który zmierza w stronę pobliskiego księżyca. Organizatorka aukcji nakazuje mężczyźnie, aby poinformował jej gości, że polowanie wkrótce zostanie rozpoczęte, a bilet wejściowy opiewa na kwotę trzystu pięćdziesięciu tysięcy kredytów.

Zawartość

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Maul, Part III.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2017, 26 kwietnia USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) $3.99

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Maul
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!