Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Darth Vader 10: Cienie i tajemnice, część 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DV10.jpg
Darth Vader 10:
Cienie i tajemnice, część 4
Darth Vader 10: Shadows and Secrets, Part IV
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Salvador Larroca[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
7 października 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
9 sierpnia 2016[2]
Przekład: Jacek Drewnowski[2]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 10 z 25
Poprzedni: Darth Vader 9: Cienie i tajemnice, część 3
Następny: Darth Vader 11: Cienie i tajemnice, część 5
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[3]


Darth Vader 10: Cienie i tajemnice, część 4 to dziesiąty numer serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, a zarazem czwarty zeszyt mini-serii Darth Vader: Cienie i tajemnice, który ukazał się w USA 7 października 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki i okładkę odpowiada Salvador Larroca. W Polsce komiks ukazał się wraz z całą mini-serią w Star Wars Komiks 4/2016 9 sierpnia 2016 roku, nakładem wydawnictwa Egmont Polska. Tłumaczenie przygotował Jacek Drewnowski.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Vader has a new mission to do for the Empire. Unfortunately, it's completely at odds with his own mission. What's a Dark Lord to do?[1](Marvel Comics, 2015)

Streszczenie

W swojej rezydencji na Anthanie Prime, Smok poddaje się Darthowi Vaderowi obiecując, że wszystko mu wyjawi. Sith pyta go czy zdradzi informacje mówiące komu sprzedał materiały wybuchowe, a gdy ten potwierdza, zabija go za pomocą swojego miecza świetlnego. Niemal w tej samej chwili do pomieszczenia wchodzi Thanoth, który pyta co się właśnie stało. Cyborg informuje go, że Ortolanin groził zdetonowaniem ładunków wybuchowych, dlatego zdecydował się go powstrzymać. Inspektor nie jest co do tego przekonany, gdyż nie zauważa detonatora, lecz Vader karci go za jego słowa, argumentując, że nie rozumie on Mocy.

Thanoth otwiera sejf w rezydencji Smoka.
Starszy mężczyzna kieruje swe kroki ku sejfowi zmarłego handlarza i stwierdzając, że nie posiadają wiele czasu na jego otwarcie, prosi Vadera na rozpoczęcie działania. Sith zgadza się, dlatego Thanoth podejmuje się otwarcia skrytki co udaje mu się dopiero za trzecim razem. Mroczny Lord Sithów jest zaskoczony odniesieniem tak szybkiego sukcesu, dlatego pyta towarzysza jak tego dokonał. Śledczy oznajmia mu, iż Ortolanie wydzielają pot, który jest dosyć charakterystyczny i w tym przypadku był widoczny na sejfie. Pozostała część sukcesu to analiza możliwości, gdyż istota o tak niskiej inteligencji nie mogła mieć zbyt zaawansowanych zabezpieczeń. Po tych słowach, Thanoth stwierdza, że jego dokonanie to nic w porównaniu z przeżyciami Vadera. Ten chwali go za poczynione postępy i słucha dalszej części jego wypowiedzi, w której inspektor prosi o zezwolenie na chwilową, solową działalność, gdyż w poszukiwaniu rdzenia przestępczości na planecie, Vader będzie się zbyt rzucał w oczy. Cyborg akceptuje jego prośbę i ostrzega by go nie zawiódł, po czym odchodzi.

Na Naboo, do apartamentu Commodexa Tahna przybywa Chelli Lona Aphra w towarzystwie 0-0-0, BT-1 i droidów komandosów. Po wystrzeleniu pojedynczej torpedy, archeolog wyrusza ze swoimi towarzyszami, by schwytać cel swojej misji i informuje droidy, że muszą mieć go żywego.

We wnętrzu budynku, Tahn pospiesznie dobywa ukrytego karabinu blasterowego i stwierdzając, że nie myślał, iż kiedykolwiek go użyje, otwiera ogień do nieproszonych gości. Mężczyźnie udaje się zniszczyć jednego z droidów komandosów serii BX, lecz chwilę po tym zostaje rozbrojony przez BT-1.

Chelli Lona Aphra przybywa w towarzystwie droidów komandosów na Naboo.
Gdy sytuacja zostaje ustabilizowana, Aphra zwraca uwagę Bee Tee, że Commodex miał zostać ogłuszony. W obronie towarzysza staje Triple Zero, który oznajmia, że mężczyzna miał przede wszystkim być żywy. Archeolog nie ma ochoty słychać tłumaczeń droidów, dlatego poleca im odnaleźć i otworzyć sejf Tahna, tak aby ich wizyta wyglądała na rabunek. Słyszący to emerytowany urzędnik pyta czy bez względu na wszystko zostanie uśmiercony. Aphra mówi, że nie ma on na to wpływu, po czym zwraca się do niego imieniem i nazwiskiem. Mężczyzna stara się udawać, iż nie wie o co chodzi, ale wtedy archeolog pokazuje mu wiszącą na ścianie nagrodę, gdzie widnieją jego dane. Kontynuując, oznajmia gospodarzowi, iż wie, że to on przygotowywał ciało Padmé Amidali do pogrzebu, dlatego chce by przypomniał sobie wszystkie szczegóły z tamtego dnia. W odpowiedzi na to, Commodex stwierdza, że gdyby doktor znała władczynię, wiedziałaby, iż była dobra dla swego ludu. Aphra odparowuje, że bardziej ceniłaby siłę niż dobroć, co nie podoba się Tahnowi. Mężczyzna uważa, że takie podejście jest niewłaściwe, lecz wtedy Aphra wyjawia mu co robiła w swych dziecięcych latach i jak straciła matkę, podsumowując, że każdy ma do opowiedzenia jakąś łzawą historię.

Commodex oznajmia, iż przykro mu z powodu jej straty, lecz Aphra to lekceważy i mówi, że pomimo dobroci to siła i porządek stanowią prawo na każdej planecie w galaktyce i zawsze tak będzie. Mimo jej wypowiedzi, emerytowany urzędnik podtrzymuje swoje zdanie, iż jego królowa była dobrą i silną władczynią, dlatego Aphra zwraca się do Triple Zero, by torturami nakłonił go do rozmowy. Droid z wielką radością przygotowuje się do przesłuchania, a jego szczęście zwiększa zapewnienie ze strony Commodexa, iż nie uzyska od niego żadnej odpowiedzi.

Commodex Tahn tuż przed rozpoczęciem tortur przez 0-0-0.
Podczas przeprowadzania tortur, Aphra ogląda apartament Tahna i stwierdza, że miał dobre życie. W końcu z pokoju obok dobiega krzyk mężczyzny, który prosi o zakończenie mąk, gdyż jest gotów mówić. Po chwili archeolog zbliża się do niego i mówi mu, że w czasie swojego pogrzebu Amidala wyglądała tak jakby wciąż była w ciąży. On jako jeden z nielicznych miał dostęp do ciała i wie jaka była prawda, dlatego Aphra chce wiedzieć czy przed śmiercią kobieta urodziła syna, którego następnie zabrali Jedi i ukryli przed światem. Zmęczony przebytymi torturami, Commodex potwierdza, że była królowa urodziła syna, który następnie został jej zabrany, po czym zapewnia, iż nic więcej nie wie. Gdy Aphra to słyszy uznaje, iż jej misja zakończyła się sukcesem, dlatego nakazuje Triple Zero uśmiercenie przesłuchiwanego.

W drodze do Ark Angela, 0-0-0 oznajmia, iż zabity prawdopodobnie wiedział więcej i niepotrzebnie tak szybko zakończyli jego przesłuchanie. Archeolog informuje go, że przybyli na Naboo, by wykonać zadanie, co właśnie uczynili. Kontynuując stwierdza, że Darth Vader będzie zadowolony z wiadomości, że gdzieś kryje się potencjalny dziedzic tronu Naboo.

Nieco później na Anthanie Prime, Aphra przedstawia swój raport Vaderowi. Po wysłuchaniu nowin, Sith pyta czy dowiedziała się czegoś jeszcze, na co słyszy w odpowiedzi jedynie przypuszczenie, iż Padmé Amidala musiała być osobą niezwykłą. Następuje chwila ciszy, którą kobieta przerywa pytaniem o kolejną misję. Imperialny mówi jej, że kolejny agent otrzymał za zadanie odnaleźć młodzieńca, który zniszczył Gwiazdę Śmierci, dlatego muszą go ubiec i zrobić to pierwsi. Słysząc to, jego rozmówczyni stwierdza, iż jeżeli rząd ma jakiś trop to na pewno Jedyny Ante będzie miał więcej informacji. Na te słowa, Vader rozkazuje jej by wykorzystała posiadane fundusze i zorganizowała z nim spotkanie. Po zakończeniu tego tematu, kobieta pyta czy mają jakieś inne problemy niecierpiące zwłoki, na co Sith odpowiada jej, że jego nowy adiutant jest wyjątkowo uzdolniony i ambitny, lecz mimo wszystko niestanowi zagrożenia i nic nie podejrzewa.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 10: Cienie i tajemnice, część 4.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 7 października USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2016, 9 sierpnia
(w Star Wars Komiks 4/2016)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!