Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Darth Vader 12: Cienie i tajemnice, część 6

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DV12.jpg
Darth Vader 12:
Cienie i tajemnice, część 6
Darth Vader 12: Shadows and Secrets, Part VI
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Salvador Larroca[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
11 listopada 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
9 sierpnia 2016[2]
Przekład: Jacek Drewnowski[2]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 12 z 25
Poprzedni: Darth Vader 11: Cienie i tajemnice, część 5
Następny: Darth Vader 13: Osaczony Vader, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[3]


Darth Vader 12: Cienie i tajemnice, część 6 to dwunasty numer serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, a zarazem szósty i ostatni zeszyt mini-serii Darth Vader: Cienie i tajemnice, który ukazał się w USA 11 listopada 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki i okładkę odpowiada Salvador Larroca. W Polsce komiks ukazał się wraz z całą mini-serią w Star Wars Komiks 4/2016 9 sierpnia 2016 roku, nakładem wydawnictwa Egmont Polska. Tłumaczenie przygotował Jacek Drewnowski.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Vader's machinations have him painted into a corner...but no one puts Vader in a corner. The hit series' second arc concludes here![1](Marvel Comics, 2015)

Streszczenie

W przestrzeni kosmicznej, imperialne statki kosmiczne oczekują pojawienia się uciekającej przed nimi Aphry. Na pokładzie lekkiego krążownika, Thanoth informuje Dartha Vadera, iż bombowce TIE/sa czekają, by wkroczyć do akcji. Dodaje, że w chwili obecnej mają dwie możliwości, którymi są wypędzenie poszukiwanej lub unieruchomienie jej, a następnie aresztowanie i doprowadzenie przed wymiar sprawiedliwości. Słysząc słowa adiutanta, Sith stwierdza, iż marnują swój czas. Starszy mężczyzna nie rozumie jego punktu widzenia, dlatego prosi o wyjaśnienie. Cyborg wyjawia mu, że mają przygotowany oddział uderzeniowy, a także znają lokalizację bazy Plazmowych Diabłów, lecz pomimo tego ścigają złodzieja.

Statki kosmiczne Imperium Galaktycznego oczekujące na pojawienie się Aphry.
Zastanawiając się nad sensem wypowiedzi zwierzchnika, Thanoth przyznaje mu rację i postanawia wysunąć śmiałą propozycję. Gdy Vader mu na to zezwala, inspektor oznajmia, iż powinni niezwłocznie zaatakować Plazmowych Diabłów, gdyż po śmierci Jedynego Ante na pewno wkrótce opuszczą swoją bazę na Anthanie 1. Kontynuując stwierdza, że w oczach opinii publicznej nie stracili wizerunku, gdyż o pościgu za złodziejką wiedzieli tylko oni. Starszy mężczyzna w końcu dochodzi do wniosku, iż wybór co do następnych działań jest oczywisty. Vader zgadza się z nim, lecz uprzedza, iż Cassio Tagge będzie niezadowolony z niewykonania powierzonego im zadania i podjęcia się następnego. Słysząc to, Thanoth zapewnia, że będzie tak gdy poniosą klęskę, lecz obaj dobrze wiedzą, iż nie zwykli zawodzić.

Chwilę potem, na pokładzie Ark Angela, 0-0-0 informuje Aphrę o wycofaniu się imperialnych statków. Kobieta wyraża ulgę, stwierdzając, że kolejny raz udało jej się przeżyć.

Na Anthanie 1, w Warstwach Thanteen, Thanoth przedstawia Darthowi Vaderowi czego dowiedział się ze zwiadu przeprowadzonego przez droidy zwiadowcze. Śledczy oznajmia, iż potwierdzili lokalizację bazy Plazmowych Diabłów, lecz dyskretne podejście do niej jest niemal niemożliwe. Wpatrując się w uzyskane plany, Sith rozkazuje podwładnemu, by rozkazał zbombardowanie zachodnich tuneli bazy rebeliantów, podczas gdy on zajmie się wschodnią stroną osobiście.

Niedługo potem, w bazie Plazmowych Diabłów dowódca placówki otrzymuje raport o ostrzale zachodnich tuneli prowadzonym przez imperialny lekki krążownik. Na wieść o tym informuje wszystkich podwładnych, iż muszą przyspieszyć proces ewakuacji i jak najszybciej uciec przez wschodnie tunele. Dodaje, że statki powinny się rozproszyć, a miejsce zbiórki zostanie podane gdy upewnią się, że łączność jest bezpieczna. Po zakończeniu odprawy, dowódca Plazmowych Diabłów życzy wszystkim powodzenia i wsiada do swojego myśliwca. Lecąc udaje mu się pokonać wschodnie tunele, a gdy z nich wylatuje zostaje niespodziewanie zaatakowany. Widząc nadlatujący statek, Darth Vader rzuca w niego mieczem świetlnym doprowadzając do jego katastrofy.

Gdy atak na Plazmowe Diabły dobiega końca, Vader i Thanoth spotykają się z Cassiem Tagge'em, po czym prezentują mu hełmy pokonanych rebeliantów. Widząc odniesione przez nich zwycięstwo, Morit Astarte przypomina, iż to nie była ich misja. Inspektor potwierdza jego słowa i dodaje, że wraz z siostrą będą mogli im podziękować później, lecz póki co mają ważniejsze sprawy na głowie. Wielki generał przerywa dyskusję, komentując, iż w istocie odnieśli sukces, lecz Thanoth i Vader zaniechali powierzonego im zadania. Słysząc to, adiutant bierze winę na siebie, lecz Sith przerywa mu i oznajmia, że to on zatwierdził zmianę celu. Dodaje też, że wybierając między pieniędzmi, a pokonaniem rebeliantów nie miał innej opcji jak wybrać to drugie. Po jego wypowiedzi następuje chwila ciszy, podczas której Tagge kontempluje jej sens. Gdy kończy rozważania, stwierdza iż Vader podjął dobrą decyzję, co wywołuje niezadowolenie u bliźniaków Astarte. Widząc skwaszone miny rodzeństwa, Karbin zwraca im uwagę, by zachowywali się dojrzalej. To przykuwa wzrok wielkiego generała, który pyta czy poczynił on postępy w swoim zadaniu. Kalamarianin zaprzecza, co daje Tagge'owi powód do zakończenia spotkania i wysłania wszystkich z powrotem do pracy.

Karbin melduje Cassiowi Tagge'emu o braku postępów w poszukiwaniach Luke'a Skywalkera.
Idąc korytarzem, Thanoth jest zaskoczony, że Vader wziął winę za zmienienie celu zadania na siebie. Dodaje, iż w swej przeszłości miał dowódców, którzy nie wahaliby się wystawić swoich podwładnych. Sith odpowiada mu, że zrobił tak, gdyż nie boi się nikogo kto był obecny na zebraniu. Słysząc to, inspektor stwierdza, że to był zaszczyt, iż mógł z nim pracować. Następnie wyraża ubolewanie, iż złodziejka kredytów zdołała im uciec. Vader zapewnia go, że kobieta nie umknie sprawiedliwości.

Jakiś czas później, Aphra przebywa w towarzystwie 0-0-0 i BT-1 w ciemnej jaskini. Droid protokolarny stwierdza, że pobyt w tym miejscu nie jest najmądrzejszą decyzją po zadarciu z Darthem Vaderem. Następnie wraz z droidem zabójcą omawiają w jaki sposób Sith ukarze Aphrę za jej nieposłuszeństwo. Słuchając ich przypuszczeń, Aphra informuje ich, że wcale jej nie pomagają. Gdy to mówi, wzdryga się przerażona, gdyż do jaskini wchodzi Darth Vader. Na widok cyborga, archeolog od razu wyjawia, iż Luke Skywalker znajduje się na Vrogas Vas. Po otrzymaniu odpowiedzi na dręczące go pytanie, Sith zastanawia się czemu Aphra schroniła się właśnie tutaj. Młoda kobieta odparowuje, że nawet jeśli podałaby mu informację na temat miejsca pobytu chłopaka, on ścigałby ją i w końcu zabił. Nie uciekając, dowodzi, że jest osobą godną zaufania, która jeszcze może mu się przysłużyć.

Słuchając jej wytłumaczenia, Vader mówi, iż przez ostatnie dni nauczył się doceniać prawdziwy talent, dlatego ją oszczędzi. Po tych słowach zaczyna się zastanawiać czemu Skywalker wybrał Vrogas Vas. Archeolog oznajmia, iż podobno znajduje się tam świątynia, którą chłopak mógł chcieć zbadać. Cyborg wątpi w prawdziwość tej teorii, jednakże postanawia natychmiast tam wyruszyć. Przed odejściem ostrzega Aphrę, że w razie jakiegokolwiek błędu na pewno ją odszuka.

Z przestrzeni kosmicznej, Karbin obserwuje odlot Dartha Vadera, po czym mówiąc do siebie, stwierdza, iż jego rywal znajdzie poszukiwanego chłopaka, lecz na Vrogas Vas nie poleci w pojedynkę.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 12: Cienie i tajemnice, część 6.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 11 listopada USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2016, 9 sierpnia
(w Star Wars Komiks 4/2016)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!