Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Darth Vader 8: Cienie i tajemnice, część 2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DV8.jpg
Darth Vader 8:
Cienie i tajemnice, część 2
Darth Vader 8: Shadows and Secrets, Part II
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Adi Granov[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
5 sierpnia 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
9 sierpnia 2016[2]
Przekład: Jacek Drewnowski[2]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 8 z 25
Poprzedni: Darth Vader 7: Cienie i tajemnice, część 1
Następny: Darth Vader 9: Cienie i tajemnice, część 3
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[3]


Darth Vader 8: Cienie i tajemnice, część 2 to ósmy komiks serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, a zarazem drugi zeszyt mini-serii Darth Vader: Cienie i tajemnice, który ukazał się w USA 5 sierpnia 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki odpowiada Salvador Larroca, a podstawowy wariant okładki przygotował Adi Granov. W Polsce komiks ukazał się wraz z całą mini-serią w Star Wars Komiks 4/2016 9 sierpnia 2016 roku, nakładem wydawnictwa Egmont Polska. Tłumaczenie przygotował Jacek Drewnowski.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Bounty Hunters on the attack-against the Empire! Darth Vader and Aphra continue their alliance - but how long will it last? Plus: Who is Tagge's mysterious new agent?[1](Marvel Comics, 2015)

Streszczenie

Na Zewnętrznych Rubieżach, nad Anthanem Prime, Ark Angel zbliża się do imperialnego lekkiego krążownika. Na pokładzie statku, Chelli Lona Aphra prosi swoich towarzyszy o bycie w gotowości w chwili gdy wrogi statek wejdzie w pas asteroid. Jako, że nikt nie zadanie pytań, kobieta nalega, by ktoś zapytał o jaki pas asteroid jej chodzi. Jej prośbę spełnia 0-0-0 i w tej samej chwili doktor detonuje ładunki wybuchowe umiejscowione na pobliskiej asteroidzie, doprowadzając do jej rozbicia i powstania pasa mniejszych obiektów.

Nowo powstałe skały uderzają w imperialny lekki krążownik, którego załoga jest całkowicie zaskoczona ich obecnością. W powstałym zamieszaniu, Aphra wystrzeliwuje torpedę jonową, dzięki czemu na wrogim statku dochodzi do awarii systemów. Stwierdza, że obecna sytuacja sprawi, iż nieprzyjaciel uzna awarię za efekt zderzenia z asteroidami, dlatego rozkazuje rozpocząć operację.

W przestrzeni kosmicznej, Beebox, Bossk, IG-90 i Aphra przenikają do wnętrza krążownika, a w tym samym czasie BT-1 udaje się do innego miejsca na kadłubie statku, by oczekiwać na swoją część zadania. Gdy znajdują się wewnątrz, archeolog nakazuje Beeboxowi, by pilnował drzwi prowadzących do kwater załogi. Mężczyzna nie jest zadowolony z wydawania mu poleceń, dlatego ostrzega swoją towarzyszkę, że gdy jeszcze raz mu coś rozkaże, strzeli jej w głowę. Po jego wypowiedzi, Aphra informuje łowców nagród, by przygotowali się na spotkanie z imperialnymi wojskami. Zgodnie z jej słowami, wkrótce pojawiają się sondy zwiadowcze Viper i otwierają do nich ogień. Obecność droidów dziwi Bosska, który zastanawia się, dlaczego ich przeciwnikami nie są istoty organiczne. Aphra informuje go, że Imperium nie ufa swoim szturmowcom na tyle, by pozwolić im na transport tak ogromnej fortuny.

Nie upływa dużo czasu, a wrogie jednostki zostają pokonane. Przygotowując się na penetrację skarbca, Aphra kontaktuje się z 0-0-0 i prosi, by poinformował Czarnego Krrsantana, by zaczynał wprowadzać w życie swoją część operacji. Gdy zgodnie z jej słowami, Wookiee przystępuje do działania, naprowadza kolejną asteroidę na imperialny krążownik, a ta uderza dokładnie w miejsce, w którym znajduje się imperialny skarbiec. Powoduje to wydostanie się kredytów do próżni, gdzie czeka na nie BT-1, który za pomocą specjalnego pola gromadzi je razem.

W tym samym czasie Aphra i łowcy nagród spotykają się z Triple Zero, który informuje o prawidłowym przebiegu operacji. Gdy po jakimś czasie kontrabanda zostaje zgromadzona, okazuje się, że znaczna jej część przepadła co wywołuje niezadowolenie u najemników. Widząc to, archeolog wyjaśnia im, że nie mieli wpływu na wszystkie czynniki, lecz mimo utraty części łupu zostali bogaczami. Kontynuując mówi, że podzielą łupy gdy tylko odejmie koszty operacji z całej puli. Na te słowa, wszyscy łowcy protestują, przez co kobieta godzi się pokryć koszty ze swojej działki. Gdy bogactwa zostają rozdzielone, Aphra stwierdza, iż jej towarzysze nie nadają się do pracy zespołowej. Łowcy odpowiadają jej, że są pewni, iż kobieta nie byłaby w stanie ich oszukać, gdyż nie może się przed nimi ukryć. Doktor oznajmia, że nie ośmieliłaby się działać przeciwko czterem wielkim najemnikom, na co Bossk stwierdza, iż na pewno by o tym pomyślała, a potem zrezygnowała. Po jego wypowiedzi łowcy odchodzą, a Aphra informuje ich o możliwości kolejnego zlecenia w przyszłości.

Darth Vader i Chelli Lona Aphra podziwiają skradzione kredyty.
Jakiś czas później na powierzchni Anthana 13, stojąc nad skradzionymi kredytami, 0-0-0 mówi Aphrze, iż zawsze marzyła mu się powłoka zrobiona z metali szlachetnych. Czarny Krrsantan informuje swoich towarzyszy, że doskonale odegrał swoją rolę w operacji, na co archeolog przyznaje mu rację i stwierdza, że nie doceniała jego umiejętności aktorskich. Następnie przydziela łowcy pięciokrotność jego dotychczasowej doli i obiecuje, że pomoże mu z jego problemem. Wookiee ostrzega, by go nie oszukała, na co ta odpowiada, iż nawet ona nie spróbowała, by wykiwać kolejnego sojusznika.

Gdy Krrsantan odchodzi, na miejscu zjawia się Darth Vader. W rozmowie z Mrocznym Lordem Sithów, Aphra informuje go, iż obiecała Wookiee'emu pomoc w odnalezieniu osób, które pocięły jego twarz, dlatego chce uzyskać od niego pomoc. Sith nie wyklucza, iż spełni jej życzenie. Słysząc to, archeolog podsumowuje ich ostatnie dokonania, po czym pyta o kolejne kroki, sugerując, iż przydałby się jej urlop. Vader mówi jej, że potrzebuje potwierdzenia pewnych informacji i wręcza jej pewien przedmiot, a następnie nakazuje by skontaktowała się z nim w przeciągu miesiąca. Cyborg ostrzega również, że gdy tego nie uczyni, on nawiąże kontakt, a nie będzie to przyjemne spotkanie.

Po odejściu imperialnego, 0-0-0 stwierdza, iż skoro IG-90 otrzymał wynagrodzenie za udział w misji, on również nie powinien pozostawać w ubóstwie. Na te słowa Aphra stwierdza, iż droid lubi swoją pracę, po czym obiecuje rozwój wydarzeń.

Karbin zgłasza się do walki z Plazmowymi Diabłami.
Na pokładzie Annihilatora, wielki generał Cassio Tagge przestawia raport dotyczący Plazmowych Diabłów. Stwierdza, że Imperium dokonało w sektorze postępów, a organizacje przestępcze zostały przywołane do porządku. Pomimo, iż gubernatorzy planetarni współpracują z rządem to Plazmowe Diabły wciąż stanowią problem dla porządku, dlatego ustanawia ich zlikwidowanie jako priorytetowe zadanie. Misję tą powierza Aiolin i Moritowi Astarte, co wywołuje sprzeciw Karbina, który stwierdza, że bliźniacy, w przeciwieństwie do niego, nie mają wystarczającego doświadczenia do prowadzenia kampanii wojskowej. Tagge nie zgadza się ze słowami Kalamarianina i stwierdza, że był on kiedyś generałem, ale obecnie nim nie jest, a ponadto musi dowieść swojej wartości, by mógł go uznać za równego sobie. W związku z tym przydziela mu zadanie, które polega na odnalezieniu pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci i schwytaniu go, a w razie braku innych opcji, zlikwidowaniu. Polecenie to wywołuje sprzeciw Dartha Vadera, który oznajmia, iż ma z chłopakiem osobiste porachunki i to on przyprowadzi go przed oblicze Palpatine'a. Na jego słowa reaguje Tulon Voidgazer, która stwierdza, iż Sith nie ma pojęcia ile znakomitych umysłów poniosło śmierć wraz z zagładą Gwiazdy Śmierci. Kobieta zgłasza siebie jako osobę odpowiednią do nowego zadania, lecz Tagge odrzuca kandydatury zarówno jej, jak i Vadera. Wielki generał informuje kobietę, że jej kolejnym przydziałem będzie rozwiązanie pewnych problemów badawczych, a Vaderowi powierza misję ukarania rabusiów, którzy obrobili transport ze skonfiskowanym skarbem Dumy Son-tuul. Po przydzieleniu wszystkich do nowych zadań, Cassio przedstawia Vaderowi jego nowego adiutanta, inspektora Thanotha, jako, że imperator wciąż uważa, iż Mroczny Lord Sithów potrzebuje nadzoru. Cyborg akceptuje nowego współpracownika, z którym od razu kieruje się do wyjścia. W czasie ich rozmowy, Thanoth oznajmia, iż dzięki niedawnym podróżom Vadera mają podstawowe informacje na temat obszaru, w którym doszło do kradzieży kontrabandy. Cyborg jest zaskoczony jego słowami, dlatego inspektor wyjaśnia, iż odkrył, że jego rozmówca odbył wczoraj podróż na Anthana 13, gdyż na jego zbroi znajduje się pył charakterystyczny dla tego księżyca, który znika w przeciągu doby. Słysząc to, Vader mówi, iż jego nowy towarzysz jest nad wyraz spostrzegawczy, co ten komentuje mówiąc, że jest profesjonalnym śledczym, a nie nieudacznikiem jakim był jego poprzednik. Dodaje też, że sprawa kradzieży kredytów jest prosta i powinni rozwiązać ją w przeciągu kilku dni. Gdy starszy mężczyzna odchodzi, Vader poddaje jego słowa w wątpliwość.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 8: Cienie i tajemnice, część 2.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 5 sierpnia USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2016, 9 sierpnia
(w Star Wars Komiks 4/2016)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!